czwartek, 26 grudnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
wydarzenia warszawawydarzenia warszawa
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Najlepsze projekty domów parterowych

Dom parterowy to taki, który ma tylko jedną kondygnację. Unika się w ten sposób schodów, ale może pojawić się problem z wygodnym zaplanowaniem przestrzeni. Jak wybrać ten właściwy projekt dla siebie?

Jaki metraż jest najlepszy?

Z parterowym domem jest często ten problem, że kiedy ma dużą powierzchnię, to sporo miejsca traci się na ciągi komunikacyjne. Ma to sens, kiedy budujemy dużą, luksusową rezydencję, natomiast standardowy dom raczej nie powinien mieć dużego metrażu – zaleca się zwykle, by nie było to więcej niż 120 m2. Przy większej powierzchni, na przykład 140 m2, wygodniejszy będzie dom z użytkowym poddaszem albo budynek piętrowy.

Rozległy dom parterowy wymaga też większej działki, co niepotrzebnie może podnieść koszt całej inwestycji. W przypadku domu stumetrowego, o zwartej, prostej bryle, wystarczy nawet skromna parcela, a i tak da się zapewnić komfortowe warunki mieszkania dla całej rodziny oraz wygospodarować miejsce na przytulny ogród.

Jakie rozmieszczenie pokoi?

Podobnie jak w domu z poddaszem, warto podzielić przestrzeń na część dzienną i część sypialną. Jeśli dom ma posiadać garaż w bryle, kuchnię należy umieścić tuż obok, tak by łatwo dało się przenosić zakupy z samochodu. Część dzienna jest najczęściej otwarta, a jej okna wychodzą na taras. Pokoje domowników są rozmieszczone tak, by zapewnić prywatność. Przydadzą się dwie łazienki albo chociaż dodatkowa toaleta, natomiast gdy garaż znajduje się w piwnicy, można na tej niższej kondygnacji zorganizować także pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Nowoczesna stodoła

Ciekawym projektem domu parterowego jest budynek typu stodoła. Można je znaleźć między innymi na projektyzwizja.pl, a cechą charakterystyczną mieszkalnych stodół jest nowoczesna, otwarta przestrzeń z oryginalną aranżacją wnętrz. Centralną częścią stodoły jest przestronny, mocno przeszklony salon z jadalnią, tuż obok znajduje się duża kuchnia z wyspą.

Sypialnie domowników znajdują się w bocznej części albo poddasze stodoły jest częściowo zabudowane, co tworzy dodatkowe piętro. Garaż może być umieszczony w dobudówce albo stać oddzielnie, w tylnej części ogrodu. Stodoła jest domem o wydłużonej, minimalistycznej bryle, dlatego świetnie pasuje na wąskie działki.


 

śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

1 KOMENTARZ

  1. Dom typu stodoła w tych czasach wygląda elegancko. Chyba sama nawet bym takie projekt wybrała. Parterówka czy piętrowy to już dla mnie dylemat, nie wiem jaki byłby bardziej funkcjonalny 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY