tworzenie stron internetowych
Strona głównaDOM I OGRÓDRodzaje altan ogrodowych. Co wybrać?

Rodzaje altan ogrodowych. Co wybrać?

Rozważasz zakup altany ogrodowej i zastanawiasz się, która z nich sprawdzi się najlepiej? Poznaj rodzaje konstrukcji i wybierz tę, która odpowie na potrzeby wszystkich domowników.

Altana ogrodowa – po co?

Altana ogrodowa to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które posiadają spore przestrzenie ogrodowe. Konstrukcja służy przede wszystkim do relaksu i odpoczynku. Świetnie sprawdza się podczas wspólnych rodzinnych posiłków na świeżym powietrzu, a także towarzyskich spotkań przy kubku kawy czy lampce wina. Odpowiednio zaaranżowana altanka ogrodowa stanowi piękną dekorację przestrzeni przydomowej, a jednocześnie jest azylem dla wszystkich domowników. Przy wyborze konstrukcji należy zwrócić uwagę na jej jakość, dzięki czemu posłuży ona na wiele długich lat. Warto wybierać renomowanych producentów, takich jak Kempar, gdzie każdy projekt cechuje się solidnym wykonaniem oraz pięknym wykończeniem. 

Jaką altanę ogrodową wybrać?

Przed postawieniem altany ogrodowej należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, mającymi wpływ na ostateczny projekt konstrukcji. Jej wygląd uzależniony jest bowiem nie tylko od rozmiaru i kształtu, ale także materiału użytego do budowy oraz sposobu jej zabudowy. Każdy element należy dostosować do indywidualnych preferencji, a także ogólnego wyglądu przestrzeni ogrodowej.

Rozmiar altanki

Rozmiar altany ogrodowej jest uzależniony od wielkości ogrodu. Na większych terenach można stawiać duże konstrukcje, które posiadają dodatkowo wbudowane pomieszczenia. W przypadku sporych rozmiarów altan posiadających wysokość większą niż 35 m2 niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Istnieją również znacznie mniejsze wnętrza, które nie wymagają zgłoszenia, a tak samo, jak w przypadku sporych przestrzeni, można w nich stworzyć bardzo przytulny klimat.

Kształt konstrukcji

Ze względu na plan podłoża altan ogrodowych, konstrukcje mogą posiadać różne kształty. Wybierając tego rodzaju element ogrodowy, należy wziąć pod uwagę teren przeznaczony na postawienie altany, jak i roślinność, która znajdzie się dookoła niej. Do najbardziej popularnych kształtów należą:

  • kwadrat,
  • sześciokąt,
  • ośmiokąt,
  • prostokąt,
  • koło.

Decydując się na dane ułożenie konstrukcji, trzeba pamiętać o tym, że niektóre z kształtów wymagają nakładu większej ilości pracy. Postawienie altanki ogrodowej na wzór kwadratu jest znacznie prostsze niż w przypadku konstrukcji ośmiokątnej.

Materiał użyty do budowy

To, jak altana ogrodowa prezentuje się w ogrodzie, w dużym stopniu zależy od materiału, wykorzystanego do jej budowy. Najczęściej wybiera się drewniane altany, które charakteryzują się naturalnością i wysoką estetyką. Świetnie sprawdzają się w ogrodach z bujną roślinnością, dodając im niemałego uroku. Poza tym, że konstrukcje wykonane z drewna posiadają piękny design, to cechują się również wyjątkową wytrzymałością. Odpowiednio zakonserwowane i pielęgnowane, są odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne i cieszą swoich właścicieli przez wiele lat.

Zabudowanie – altany otwarte i zamknięte

Altana ogrodowa powinna być jak najbardziej funkcjonalna i użytkowa. Przed zakupem należy dokładnie zastanowić się nad celem postawienia konstrukcji w ogrodzie. Na rynku istnieją bowiem dwa rodzaje zabudowań, a każdy z nich odpowiada na nieco inne potrzeby.

  • Altana otwarta – posiada zadaszenie wsparte na czterech słupach, jednak nie ma ścian bocznych. Tworzy idealną przestrzeń do odpoczynku w czasie wysokich temperatur. Dostęp do wnętrza konstrukcji jest możliwy z każdej strony, dlatego sprawdza się doskonale na różnego rodzaju przyjęciach.
  • Altana zamknięta – konstrukcja ta jest zabudowana z każdej strony i posiada drzwi wejściowe, w związku z czym wejście do środka jest możliwe jedynie w jednym miejscu. Chroni wnętrze przed opadami deszczu czy podmuchami wiatru, dzięki czemu można przebywać w jej środku nawet w czasie chłodniejszych dni.

Wybierając altanę ogrodową do swojego ogrodu, warto pamiętać, że jest to konstrukcja, która nie tylko pełni rolę użytkową, ale także dekoracyjną. Warto wybrać taki rodzaj zabudowy, który wpasuje się w potrzeby domowników, a także aranżację całej przestrzeni ogrodowej.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE