tworzenie stron internetowych
Strona głównaDOM I OGRÓDSmart House – jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Smart House – jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Coraz większe grono architektów, deweloperów i indywidualnych klientów dostrzega, jak wiele korzyści można zyskać dzięki systemowi Smart House. Inteligentne domy powoli stają się standardem, który chętnie wprowadza w swoich czterech ścianach wiele osób. O czym zatem warto pamiętać i na co zwracać uwagę, żeby znaleźć, jak najlepsze rozwiązanie dla każdego domu? Odpowiedzi na te pytania zamieścimy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Smart House – czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom pozwala na naprawdę wiele. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu centralny komputer zarządza wszystkimi, domowymi urządzeniami elektrycznymi oraz instalacjami. Dzięki temu w jednym miejscu kontroluje się na przykład oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację lub monitoring.

W większości przypadków procesy toczą się samodzielnie, nadzorowane przez odpowiednio zaprogramowaną sztuczną inteligencję. Pozostałe procesy kontroluje się przy pomocy paneli dotykowych, dedykowanego pilota lub specjalnej aplikacji, ściąganej wprost na telefon. Pozwala to na jeszcze wygodniejsze sterowanie wszystkim, co dzieje się w domu.

Smart House sprawia, że większość codziennych zadań staje się zdecydowanie prostsze, wygodniejsze i oczywiście generuje sporo oszczędności.

Na co zwracać uwagę, gdy wybiera się system Smart House?

Inteligentny dom składa się z wielu różnych sprzętów. Każdy może zacząć budowę swojej instalacji według własnych potrzeb i możliwości. Niekiedy na początek wystarcza wyłącznie jedna żarówka, dostęp do Internetu oraz odpowiedni wybór sterowania.

Jak zatem zacząć tworzyć własny, inteligentny dom? Powinno się wyjść od tego, która instalacja jest dla nas najważniejsza. Wiele osób zaczyna od oświetlenia. Niektórzy decydują się natomiast na połączenie ogrzewania i klimatyzacji, dla uzyskania optymalnego komfortu cieplnego.

Smart House konfiguruje się i dopasowuje do własnych potrzeb. Dzięki temu uzyskuje się rozwiązanie na miarę danego domu oraz jego użytkowników. Warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który ma już doświadczenie w montażu elementów inteligentnego domu.

Jakie systemy Smart House można znaleźć?

Istnieją dwa główne typy systemu Smart House. Zalicza się do nich rozwiązania:

• przewodowe,

• bezprzewodowe.

Pierwsze z nich składa się z kabli internetowych (RJ-45), przełączników i dysków sieciowych NAS. Tego typu rozwiązanie najczęściej wybierają osoby, które decyzję o wdrożeniu rozwiązania podejmują na etapie budowy lub remontu domu.

Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie biegu przewodów oraz centralne umieszczenie głównego panelu sterowania w miejscu, w którym zbiegają się wszystkie domowe instalacje. Znacząco ułatwia to późniejszą pracę oraz ewentualną rozbudowę systemu.

Nieco inaczej działa instalacja bezprzewodowa. Bazuje ona na sieci Wi=Fi lub na połączeniu przy pomocy Bluetooth. W tym rozwiązaniu nie ma konieczności prowadzenia kabli w ścianach. Urządzenia komunikują się wtedy między sobą bezprzewodowo.

Korzyści dla domu – Smart House dla każdego wnętrza

Podstawową zaletą inteligentnego domu jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich mieszkających w nim osób. Pozwalają na swobodne przemieszczanie się oraz chronią przed rozmaitymi zagrożeniami.

Wykorzystywane w ramach tego systemu czujniki i sensory kontrolują sytuację w domu. Włączają lub wyłączają światła w pomieszczeniach, w których wyczują ruch. Niektóre modele gniazd elektrycznych typu smart pozwalają na zdalne wyłączanie podpiętych do nich urządzeń elektrycznych. Dzięki temu przysłowiowe żelazko już nigdy nie będzie psuło wyjazdu na urlop.

Smart House umożliwia tworzenie harmonogramów, dzięki którym lampy włączają się o konkretnej porze, piekarnik uruchamia się jeszcze przed powrotem do domu, a ogrzewanie dostosowuje się do pory dnia i trybu życia domowników.

Smart House – sposób na oszczędności, wygodę i bezpieczeństwo

Każdy może dopasować inteligentny dom do swoich potrzeb. Wykorzystanie odpowiednich rozwiązań, w tym rozmaitych czujników, sensorów i kamer sprawia, że wykonywanie codziennych czynności jest znacznie prostsze, szybsze, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrożenia dla budynku i jego mieszkańców.

Warto zatem rozważyć tego typu rozwiązanie i znaleźć sposób na wprowadzenie Smart House do własnego miejsca do życia – to szansa na optymalne sterowanie wszystkimi procesami. Inteligentny dom potrafi wiele zdziałać dla nas, często nawet bez naszego udziału.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Smart House i instalacji inteligentnych w domu? Wejdź na Gajwer i poznaj opinie doświadczonych specjalistów.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE