Trądzik jest przewlekłym schorzeniem skóry, zwanym również trądzikiem pospolitym. Zaburzenie to powoduje stan zapalny mieszków włosowych i gruczołów łojowych koncentrując się w określonych obszarach takich jak: twarz, plecy, ramiona, klatka piersiowa. Trądzik jest łagodną chorobą skóry, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. W kolejnych punktach zagłębimy się we wszystkie cechy, objawy, diagnostykę i leczenie trądziku, termin używany do określenia manifestacji i rodzaju zmian skórnych.
Trądzik: jak powstaje, charakterystyka i rodzaje
Trądzik jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych łagodnych schorzeń na świecie, dotykającym zarówno młodzież, jak i dorosłych. Zaburzenie to stopniowo zwiększa przetłuszczanie się skóry, powstawanie zaskórników i krostek, a w konsekwencji stanów zapalnych i podrażnień.
Objawy spowodowane trądzikiem mogą prowadzić, w najpoważniejszych przypadkach, do powstania torbieli, guzków i ropni, którym często towarzyszy bliznowacenie. Konkretnie, trądzik może występować w postaci różnych typów, takich jak:
- noworodkowy
- młodzieńczy
- dorosłych
- przedmiesiączkowy
- różowaty
Etiopatogeneza, przyczyny i objawy trądziku
Trądzik jest wielopostaciową dermatozą zależną od wielu czynników. U podłoża trądziku mogą leżeć czynniki dziedziczne, genetyczne, hormonalne, immunologiczno-zapalne, ale także zakaźne. Trądzik jest etykietowany jako choroba społeczna w swoim własnym prawie, często odpowiedzialny za utratę poczucia własnej wartości dla dotkniętej osoby.
Dziś główna przyczyna choroby pozostaje nieznana, natomiast istnieje szereg działań, które można podjąć, aby zapobiec jej wystąpieniu, m.in. odpowiednia dieta. Najnowsze badania wykazały, że nie ma korelacji pomiędzy trądzikiem a spożyciem produktów mlecznych w diecie. Objawami trądziku są krosty, grudki i zaskórniki, uczucie swędzenia, podrażnienia i stany zapalne mniej lub bardziej dokuczliwe w zależności od nasilenia zmian.
Rozpoznanie trądziku polega na ocenie stanu zapalnego oraz obecności krost, grudek i zaskórników. Odbywa się to poprzez specjalistyczne badanie u dermatologa lub lekarza specjalisty.
Konsekwencje trądziku: Blizny na skórze
Do najbardziej krytycznych konsekwencji trądziku należą widoczne blizny na skórze, które czasami są trwałe, a przez to bardzo niekomfortowe. Najbardziej powierzchowne oznaki trądziku można leczyć kremami i balsamami, natomiast blizny można leczyć bardziej inwazyjnymi procedurami, takimi jak złuszczanie kwasem glikolowym, które wymaga od czterech do sześciu sesji, aby przynieść korzyści.
Szczególnie skuteczny jest również peeling z kwasem acetylosalicylowym, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Do bardziej inwazyjnych środków należy dermabrazja, stosowana do usuwania głębszych i bardziej widocznych blizn. Bardziej delikatna zamiast tego jest metoda podana przez mikrodermabrazję, bez zmiany równowagi komórkowej u podstawy skóry właściwej.
Naturalne środki zaradcze na trądzik
Bardzo często trądzik leczy się za pomocą naturalnych środków, które są całkowicie bezpieczne z punktu widzenia zdrowia. Wiele gatunków roślin jest szczególnie skutecznych w leczeniu trądziku, zarówno w zapobieganiu jego pojawienia się, jak i w zwalczaniu dolegliwości. Wiele naturalnych środków leczniczych ma właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące i żółciopędne.
Przede wszystkim, trądzik można leczyć poprzez zrównoważenie diety, zmniejszenie ilości pokarmów bogatych w cukry i tłuszcze na rzecz większego spożycia białek i włókien. Z punktu widzenia nawodnienia ważne jest, aby w przypadku cery trądzikowej starać się spożywać około 2 litrów wody dziennie. Aby nawilżyć skórę na poziomie powierzchniowym, ważne jest, aby wybierać kremy, olejki i balsamy roślinne nie powodujące podrażnień, unikając pocierania skóry i poddawania się uczuciu swędzenia.
Jeden z najskuteczniejszych kremów, o naturalnym składzie, zawiera łopian, który jest również dostępny na rynku w postaci herbatki ziołowej o właściwościach moczopędnych i oczyszczających nerki oraz procesy wątrobowe. Innym środkiem jest ten oparty na kasztanowcu, zdolny do poprawy zdrowia naczyń włosowatych. Głóg jest również szczególnie skuteczny w leczeniu i zapobieganiu powstawania trądziku, podobnie jak aloes i oczar wirginijski.
Maseczki na bazie gliny mogą również poprawić skazy spowodowane trądzikiem, ugniatane ze zwykłą wodą i stosowane do obszarów zainteresowania. Najskuteczniejszymi olejkami eterycznymi w walce z trądzikiem okazują się te na bazie oregano, cytryny, mirtu, szałwii, tymianku, gorzkiej pomarańczy, kamfory, cedru, bergamotki.
Naturalne środki lecznicze do przyjmowania wewnętrznego
Aby leczyć trądzik można również uciekać się do naturalnych środków, które należy przyjmować doustnie w postaci naparów i herbat ziołowych. W tym względzie wskazane są mniszek lekarski, żywe enzymy mleczne zakupione w każdym sklepie zielarskim i specjalistycznym sklepie internetowym. Czas leczenia trądziku różni się w zależności od stopnia zaawansowania choroby, znaków pozostawionych na skórze i wykonanych zabiegów.
Naturalne środki zaradcze trwają dłużej niż bardziej inwazyjne techniki, ale bez skutków ubocznych i przeciwwskazań. W przypadku trądziku i ekspozycji na słońce, ważne jest, aby wybrać skuteczne produkty, które chronią skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, mają odpowiednie pokrycie i naturalny skład.
Trądzik i czekolada: czy jest dobra czy zła dla Ciebie?
Wiele badań skupia się na korelacji pomiędzy trądzikiem a spożyciem czekolady. Czy jedzenie rzeczywiście jest w stanie pogłębić patologię? Większość opinii ekspertów wydaje się być zgodna co do tej teorii. W przypadku trądziku, częste spożycie czekolady nie jest zalecane, starannie wybierając jakość do zakupu.
Preparaty takie jak klasyczne kremy czekoladowe mogą nasilać objawy trądziku, ze względu na obecność tłuszczów nasyconych i ilość skoncentrowanych cukrów w środku. Najlepszym wyborem pozostaje zakup czekolady w postaci tabliczek, najlepiej extra dark od 70% kakao. Większość problemów spowodowanych przez trądzik może być rozwiązana poprzez przestrzeganie wszystkich wyżej wymienionych środków ostrożności.