Czy wiesz, że najwięcej witaminy C ma w sobie pietruszka? To jeden z tych składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odpowiada za wiele istotnych procesów – także tych, które sprawiają, że nasza cera jest promienna i wolniej się starzeje. Jakie korzyści czerpie skóra z suplementacji Witaminą C? Jak odnaleźć ją w składzie kosmetyków? Podpowiadamy!
Jak witamina C działa na skórę?
Kwas askorbinowy, łac. Acidum Ascorbicum, jest związkiem chemicznym, bez którego człowiek nie byłby w stanie żyć. Niestety, nasz organizm nie jest w stanie samemu jej wytwarzać. Stąd ogromna popularność suplementów zawierających ten składnik. Witamina C odpowiada za poprawny przebieg wielu reakcji w organizmie. Na przykład uczestniczy we wchłanianiu żelaza, czy procesach produkcji neuroprzekaźników i kortykosteroidów.
- zapobiega jej starzeniu
- bierze udział w produkcji kolagenu
- zwalcza wolne rodniki
- wpływa korzystnie na ochronę przed promieniowaniem UV
- działa regenerująco, także na uszkodzone tkanki
- wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu
Wszystkie te procesy mają niebagatelny wpływ na stan i wygląd naszej skóry. Co ciekawe, znaczenie ma nie tylko dieta bogata w kwas askorbinowy. Również jego zewnętrzne stosowanie za pośrednictwem kosmetyków przynosi korzystne efekty – nie tylko dla naszej cery, ale i dla skóry na całym ciele.
Jak znaleźć witaminę C w kosmetykach?
Ze względu na to, że witamina C w swojej podstawowej formie jest dosyć wrażliwym związkiem chemicznym, łatwo ulega rozpadowi pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zbyt wysoka temperatura, dostęp do światła oraz kontakt z powietrzem. Z tego powodu, aby nie przeszukiwać bezskutecznie składów kosmetyków, warto znać również nazwy jej bardziej stabilnych pochodnych.
- Ascorbyl Palmitate – to pochodna szczególnie często spotykana w kosmetykach, które mają za zadanie niwelować przebarwienia.
- Ascorbyl Glucoside – forma kwasu askorbinowego, która jest zdolna do tego, by dotrzeć do głębszych warstw skóry.
- Sodium Ascorbyl Phosphate – ten składnik można znaleźć nie tylko w kosmetykach do pielęgnacji skóry, ale i włosów.
Oprócz tych wymienionych wyżej witaminę C możemy znaleźć również pod nazwami: Ascorbic Acid (w tej formie często pełni funkcję konserwantu), Magnesium Ascorbyl Phosphate, 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, Tetrahexyldecyl Ascorbate.
Niedobory witaminy C – jak wyglądają?
Najpopularniejszą chorobą spowodowaną brakiem witaminy C w organizmie jest szkorbut – dawna choroba marynarzy. Jej objawy pojawiają się zwykle w ciągu trzeciego miesiąca trwania niedoborów. Najbardziej charakterystyczne z nich to problemy z dziąsłami – stają się one napuchnięte i czerwone, bardzo łatwo wywołać w nich krwawienie, z czasem zaczynają wypadać zęby.
Dawniej, nieleczony szkorbut mógł powodować nawet śmierć. Dzisiaj w większości miejsc na świecie choroba ta praktycznie już nie występuje, ze względu na dostęp do odpowiedniej diety i suplementów.
Innym charakterystycznym objawem niedoboru witaminy C może być zwiększona skłonność do powstawania siniaków, a także drobne zmarszczki na twarzy – zwłaszcza u osób nałogowo palących papierosy.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z phlov.com |
śledź na bieżąco nasz blog lifestyle