środa, 19 czerwca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Zaburzenia barwnikowe, zaburzenia pigmentacji

Zaburzenia barwnikowe, zaburzenia pigmentacji

Układ barwnikowy naszej skóry tworzą melanocyty, w nich zachodzi synteza barwnika w postaci ziarenek melaniny. Do najważniejszych zadań melaniny należy ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Zabarwienia i przebarwienia skóry powstają w wyniku zwiększonej produkcji melaniny oraz proliferacji melanocytów.

Uszkodzenia melanocytów mogą z kolei doprowadzić do zaburzeń syntezy melaniny lub zakłócenia procesu przekazywania pigmentu. W przypadku mocnego uszkodzenia komórek barwnikowych może dojść nawet do ich rozpadu.

Zaburzenia barwnikowe skóry są widoczne jako: przebarwienia, niedobarwienia lub odbarwienia. Mogą być pochodzenia endogennego lub egzogennego. Dzielimy je na naskórkowe, skórne i mieszane.

Zaburzenia barwnikowe – proces melanogenezy może być nasilany lub osłabiany dzięki:

 • promieniowaniu UV
 • czynnikom hormonalnym (ciąża, okres menopauzy , preparaty antykoncepcyjne)
 • zaburzenia endokrynne (zaburzenia funkcji tarczycy, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie przydatków)
 • substancje fototoksyczne , fotoalergizujące występujące w lekach lub kosmetykach
 • stany zapalne skóry

Przebarwienia mogą również powstać w skutek nakładania się na przykład dwóch lub więcej czynników – ekspozycja na słońce oraz stosowanie antykoncepcji.

Do walki z przebarwieniami wykorzystujemy :

 • metody kosmetyczne z wykorzystaniem preparatów o działaniu hipopigmentacyjnym oraz hamującym działanie tyrozynazy
 • peelingi chemiczne ( alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy)
 • lasery : Nd-Yag, Pico Sure

Skuteczność metody uzależniona jest w dużym stopniu od głębokości barwnika w skórze. Najłatwiej wywabić pigment zlokalizowany powierzchniowo. W likwidowaniu przebarwień często wykorzystuje się połączenie różnych metod ale najważniejszym czynnikiem w terapii to całkowite zrezygnowanie z opalania oraz ochrona przed promieniowaniem UV (kremy z filtrami).

Najczęściej zauważane zaburzenia pigmentacyjne skóry to:

 • PIEGI – są jasno lub ciemnobrunatnymi plamkami, powstają dzięki przyspieszonemu procesowi melanogenezy. Pojawiają się przede wszystkim na twarzy, przedramionach, dłoniach. Głównie u osób z bardzo jasną skórą (fototyp I). Zabarwienie nasila się pod wpływem słońca.
 • PLAMY SOCZEWICOWATE – to nieregularne jasno lub ciemnobrązowe zmiany. Przyczyną ich powstania może być ostre poparzenie słoneczne. U starszych osób najczęściej występują na grzbietach dłoni , na twarzy w wyniku częstej ekspozycji na słońce.
 • OSTUDA – zazwyczaj pojawia się u kobiet, zmiany natomiast są symetryczne o nieregularnym kształcie, o barwie jasno lub ciemnobrązowej. Najczęściej spotykane są na czole, skroniach, policzkach, górnej wardze. Pokazują się po przebywaniu na słońcu. Wiele czynników wpływa na ich powstawanie (ciąża, leki hormonalne). Powstają również na skutek obecności związków fotouczulających w kosmetykach.
 • PRZEBARWIENIA POZAPALNE – występują w wyniku wcześniej przebytych dermatoz (trądzik, łuszczyca, urazy skóry). Mogą być również wynikiem powikłań po zabiegach gdzie doszło do uszkodzenia naskórka (zabiegi laserowe, peelingi chemiczne , itd.), mikrodermabrazja.

Najlepszymi zabiegami fizjoterapeutycznymi wspomagającymi terapię przebarwień w Centrum Laseroterapii są metody fotooptyczne:

 • lasery pracujące w systemie Nd-Yag ( 1064, 532 ), Pico Sure (picosekundowy)
 • E- Light , IPL z zakresem fal 510-980 / 1200nm
 • wprowadzenie za pomocą czynników fizykalnych: THERMOCOOL , DERMATION, ULRADŹWIĘKI
 • preparaty kosmetyczne zawierające substancje czynne o działaniu hipopigmentacyjnym na bazie wyciągów z roślin

Powyższy artykuł został opracowany przez Centrum Laseroterapii Warszawa – Nefretete.
Osobiście mogę polecić Wam zabieg laserowe usuwanie przebarwień. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że laseroterapia jest w tym wypadku najskuteczniejszą metodą na pozbycie się zmian pigmentacyjnych.

Polecam również artykuł: Laseroterapia w leczeniu trądziku, trądzik pospolity, przykładowe zabiegi.


Polecamy również artykuły:

zasady zdrowego stylu życia
niedobory witaminy d
urynoterapia, picie moczu
apiterapia
przetłuszczające się włosy, skuteczne metody
ile kosztuje strona internetowa
olejek jojoba na twarz
obiektywy m42

 

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY