wtorek, 16 lipca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Zdjęcia stockowe – najlepsze banki zdjęć stockowych w 2022 roku

Zdjęcia stockowe są doskonałym źródłem wysokiej jakości obrazów, które możesz wykorzystać w swoich projektach do różnych celów. Są idealne do marketingu i reklamy, prac promocyjnych, osobistych lub komercyjnych projektów kreatywnych, publikacji, stron internetowych i blogów i nie tylko.

Jeśli jesteś grafikiem lub osobą kreatywną albo po prostu potrzebujesz obrazów do wykorzystania w różnych projektach, na pewno natknąłeś się na termin „obrazy stockowe” lub „zdjęcia stockowe”. Ale czym są zdjęcia stockowe? Jak możesz ich używać?

Chcesz dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym przydatnym zasobach graficznych i o tym, jak możesz z niego skorzystać? Czytaj dalej!

Zdjęcia stockowe – co to jest?

Zdjęcia stockowe to jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów dodawania atrakcyjnych wizualnie treści do następnego projektu bez poświęcania jakości i estetyki. Usuwając to, co może być dużym kosztem outsourcingu projektowania lub fotografii na zamówienie, uwalniasz znaczną ilość budżetu i czasu (korzyść dla każdej małej firmy lub rozwijającej się marki).

Być może znasz termin fotografia stockowa, ale wyrażenie to natychmiast przywołuje wspomnienia niezręcznych lub zbyt zainscenizowanych obrazów. Być może dopiero zaczynasz przygodę z fotografią stockową i wszystkimi jej możliwościami. Bez względu na poziom wiedzy, poniższy przewodnik odpowie na niektóre z najczęstszych pytań dotyczących fotografii stockowej i tego, jak rynek treści giełdowych może dla Ciebie działać.

Fotografia Stockowa to istniejące zdjęcia – już stworzone – udostępniane na licencji poprzez uiszczenie opłaty zarówno artystom, którzy je wyprodukowali, jak i zarządzającym nimi agencjom stockowym, nabywając prawo do ich legalnego wykorzystywania na różne sposoby, przy czym autor zachowuje prawa autorskie do ich praca.

Zdjęcia stockowe są jednak znacznie szersze niż tylko fotografia. Możesz znaleźć pliki wektorowe — w formie ilustracji, dostosowywalne szablony materiałów drukowanych, grafiki w mediach społecznościowych, a nawet infografiki — ścieżki dźwiękowe, zdjęcia stockowe, a nawet modele 3D — wszystkie dostępne na licencji.

zdjęcia stockowe
zdjęcia stockowe

Kto najczęściej korzysta ze zdjęć stockowych?

Zdjęcia stockowe mogą być wykorzystywane w celach marketingowych i reklamowych, projektach osobistych, komercyjnych i nastawionych na zysk oraz na blogach i stronach internetowych. Różnorodność zastosowań i natychmiastowy czas realizacji sprawiają, że stock photography jest powszechnym wyborem zarówno dla niezależnych grafików, jak i firm. Po prostu pobierz wybrany obraz w kilka sekund i gotowe!

Ze zdjęć stockowych najczęściej korzystają agencje interaktywne, które tworzą strony internetowe, portale internetowe, blogerzy, firmy marketingowe.

Zdjęcie stockowe to obraz, na który można nabyć licencję do kreatywnego użytku. Zdjęcia stockowe przedstawiają szeroką gamę tematów, w tym krajobrazy, przedmioty codziennego użytku, ludzi, jedzenie i napoje, modę — lista jest długa. Firmy fotograficzne, takie jak iStock, prowadzą ogromny rynek kreatywnych treści i sprzedają obrazy w postaci zdjęć, ilustracji i filmów, które można kupić do użytku w projektach komercyjnych, redakcyjnych i osobistych.

Kupując zdjęcia stockowe za pośrednictwem firmy zajmującej się fotografią stockową, użytkownicy wnoszą opłatę za zakup praw i wykorzystanie wybranych zdjęć lub filmów stockowych. Opłatę uiszcza zarówno artysta, który pierwotnie wykonał zdjęcie lub materiał wideo, jak i strona internetowa lub agencja zarządzająca sprzedażą zdjęć klientom.

Czy każdy może używać zdjęć stockowych?

Każdy może korzystać ze zdjęć stockowych, chociaż większość użytkowników stron internetowych poświęconych fotografii stockowej pozyskuje obrazy do projektów, które należą do jednej z dwóch kategorii.

Użytek komercyjny

Obraz, który jest licencjonowany do użytku komercyjnego, może być wykorzystany w materiałach promocyjnych i reklamowych tworzonych z zamiarem osiągnięcia zysku. Podczas wyszukiwania zdjęć stockowych do użytku komercyjnego większość klientów szuka kreatywnych zasobów.

 • Materiały marketingowe i reklamowe
 • Branding
 • Media społecznościowe
 • Projekty kreatywne (takie jak dekoracje lub gadżety promocyjne)
 • Tożsamość zbiorowa
 • Produkty do dalszej odsprzedaży (koszulki, opakowania itp.)

Wykorzystanie redakcyjne

Obraz oznaczony jako „tylko do użytku redakcyjnego” nie może być używany w żadnych materiałach nastawionych na zysk, co oznacza, że ​​nie może być używany do reklamowania lub promowania produktu lub usługi. Istnieje kilka typowych zastosowań obrazów oznaczonych przez redakcję.

 • Ilustrowanie wiadomości, komentarzy lub opinii w artykułach z gazet lub czasopism
 • Posty na blogu lub stronie internetowej (zarówno w celach edukacyjnych, jak i opisowych)
 • Niekomercyjne prezentacje multimedialne
  Podręczniki
 • Filmy dokumentalne
 • Relacja z wartych opublikowania wydarzeń

Chociaż obrazy objęte licencją do użytku komercyjnego mogą być wykorzystywane do celów redakcyjnych, należy pamiętać, że w przypadku obrazu „wyłącznie do użytku redakcyjnego” nie jest to prawdą. Nie można jej używać komercyjnie ani w projektach nastawionych na zysk bez uzyskania dodatkowych licencji, formularzy zgody na rozpowszechnianie modeli i innych wymaganych zwolnień.

wywołane zdjęcia stockowe
wywołane zdjęcia stockowe

Zdjęcia stockowe – najważniejsze korzyści

Zdjęcia stockowe (obejmujące zdjęcia stockowe, wektory i ilustracje) mają wiele zalet dla firm i twórców, ale głównymi, najbardziej natychmiastowymi i oczywistymi korzyściami są oszczędność czasu i pieniędzy.

Zatrudnienie fotografa lub grafika do stworzenia dla Ciebie niestandardowego obrazu jest zarówno kosztowne, jak i czasochłonne. Nie tylko honoraria profesjonalistów mogą być wysokie, ale również szacowany czas między zatrudnieniem a dostarczeniem ostatecznych zdjęć może wynosić kilka tygodni, jeśli nie więcej. Uzyskanie niezbędnego sprzętu i umiejętności do samodzielnego tworzenia obrazów przedstawia te same problemy.

Jak się właśnie dowiedziałeś, zdjęcia stockowe są już utworzone i gotowe do użycia. Gdy tylko zapłacisz za licencję, możesz ją pobrać i używać zgodnie z zaakceptowanymi warunkami. A niektóre z nich (zdjęcia bez tantiem, które wkrótce wyjaśnimy) są bardzo przystępne, z pewnością znacznie niższe niż w przypadku zamówienia fotografa lub grafika.

Co ważniejsze, większość obrazów stockowych jest tworzona z myślą o zastosowaniach komercyjnych – fotografowie wiedzą, że marketerzy i właściciele firm są ich głównymi użytkownikami końcowymi – i mają to wszystko po to, by były obrazami o wysokiej konwersji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach zdjęć stockowych i cenach odpowiednich agencji giełdowych, jesteś we właściwym miejscu.

Dlatego są tak doskonałym źródłem informacji dla każdego, kto potrzebuje zdjęć do użytku profesjonalnego. Ich natychmiastowa dostępność i niski koszt rozwiązują zarówno czas, jak i budżet.

W jaki sposób można używać zdjęć stockowych?

Możesz używać zdjęć stockowych do większości celów komercyjnych, redakcyjnych i osobistych. Licencja Royalty-Free pozwala na szeroki zakres zastosowań. Obrazy Rights Managed umożliwiają praktycznie te same możliwe zastosowania, ale ograniczają się do jednego użycia na licencję.

Agencje fotografii stockowej pozwalają na wykorzystanie obrazów tylko jako część większego projektu. Nie możesz wyświetlić obrazu tak, jak go pobrałeś, ale raczej edytować go i modyfikować, dostosowując go do swojego projektu.

W zależności od licencji istnieją różne dozwolone zastosowania. Wszystkie dopuszczalne zastosowania obrazów Royalty Free można znaleźć tutaj, a dozwolone zastosowania obrazów objętych prawami zarządzanymi tutaj.

Zdjęcia stockowe i ilustracje mają nieskończony potencjał, jeśli używasz ich mądrze. Jeśli jesteś praktyczną osobą kreatywną, nie przegap naszych 102 wskazówek dotyczących tworzenia treści wizualnych za pomocą obrazów stockowych!

Na koniec, jeśli chcesz użyć obrazu w produktach, które następnie będziesz odsprzedawał lub rozpowszechniał (takich jak koszulki i inne produkty fizyczne lub cyfrowe szablony internetowe), możesz to zrobić z licencją rozszerzoną (dowiedz się o tej licencji poniżej) . Jeśli jesteś zainteresowany tym zastosowaniem, zapoznaj się z poradnikiem kupowania zdjęć produktów do odsprzedaży.

Wszystkie licencje zawierają pewne ograniczenia dotyczące sposobu korzystania z obrazów. Poznaj ograniczenia dotyczące obrazów Royalty Free tutaj. Zabronione zastosowania obrazów objętych zarządzaniem prawami można znaleźć tutaj.

Zawsze bardzo ważne jest uważne przeczytanie umowy licencyjnej i pełne zrozumienie jej warunków przed użyciem obrazu stockowego, aby upewnić się, że używasz go w sposób akceptowany i zgodny z prawem.

darmowe banki zdjęć stockowych
darmowe banki zdjęć stockowych

Ile kosztują zdjęcia stockowe? 

Zależy to od rodzaju nabywanej licencji oraz agencji, od której kupujesz. Ale są średnie ceny.

Licencja Royalty-Free jest bardziej elastyczna i jest wstępnie ustawiona dla wszystkich obrazów. Do tego jest to licencja niewyłączna, która pozwala na wielokrotne licencjonowanie tego samego obrazu, a to przyczynia się do obniżenia jego ceny.

Zdjęcia stockowe są bardzo przystępne cenowo. Niektóre agencje również wyceniają je zgodnie z rozdzielczością, ale generalnie ich cena wynosi od 1 do 15 USD za zdjęcie. Jednak wiele agencji giełdowych oferuje subskrypcje zdjęć stockowych: plany okresowe, które zapewniają większą liczbę zdjęć na okres w zamian za stałą stałą opłatę. Plany te znacznie obniżają koszt obrazów, obniżając cenę pojedynczego obrazu do zaledwie 0,30 USD za sztukę!

Witryny fotograficzne udostępniają użytkownikom ogromną bibliotekę kreatywnych treści, które można kupić i pobrać do natychmiastowego użytku komercyjnego i redakcyjnego. Opcje zakupu obejmują zarówno pobieranie pojedynczego obrazu, jak i miesięczne subskrypcje dla dużych użytkowników.

Pobierając zdjęcie bez korzystania z profesjonalnej witryny ze zdjęciami stockowymi, ryzykujesz, że nie będziesz mieć odpowiednich licencji lub praw do zdjęć, które pozwolą Ci legalnie korzystać z obrazu. Zdjęcia stockowe podlegają ścisłym prawom autorskim, prawom własności i ochronie prywatności, więc korzystanie z profesjonalnej firmy fotograficznej gwarantuje nie tylko jakość techniczną, ale także eliminuje domysły związane z prawami autorskimi i licencjonowaniem obrazów.

Pobierając plik od firmy fotograficznej, takiej jak iStock, kupujesz standardową licencję, która umożliwia wykorzystanie pliku do celów osobistych, biznesowych lub komercyjnych, które nie są w żaden inny sposób ograniczone licencją. Oznacza to, że możesz wykorzystywać treści w reklamie, marketingu, aplikacjach, witrynach internetowych, mediach społecznościowych, telewizji i filmie, prezentacjach, gazetach, czasopismach i książkach oraz opakowaniach produktów (między innymi). Dowiedz się więcej o typowych błędnych wyobrażeniach dotyczących obrazów chronionych prawem autorskim.

Najlepsze banki zdjęć stockowych w 2022 roku

Najpopularniejsze banki zdjęć stockowych w 2022 to:

Strony z darmowymi zdjęciami stockowymi:

darmowe zdjęca stockowe
darmowe zdjęca stockowe

Zdjęcia stockowe -prawa autorskie, licencjonowanie

Teraz już wiesz: zdjęcia stockowe są bardzo cenne, ponieważ można ich używać na wiele sposobów.

Jednak nadal istnieje kilka kluczowych funkcji, o których musisz wiedzieć, jeśli zamierzasz ich używać:

Prawa autorskie i własność

Większość zdjęć stockowych jest chroniona prawami autorskimi: fotograf lub projektant, który je stworzył, zachowuje prawo własności i własność intelektualną do zdjęcia lub ilustracji.

Z tego powodu nie można używać obrazów bez ich wyraźnej zgody i bez uiszczenia należnych im tantiem lub uznania ich w razie potrzeby.

Bardzo kuszące jest po prostu pobieranie zdjęć z Google lub surfowanie po Internecie w poszukiwaniu darmowych obrazów do użytku publicznego. Ale prawda jest taka, że z wyjątkiem obrazów z domeny publicznej i niektórych (tylko niektórych) obrazów Creative Commons, większość obrazów w tych witrynach jest również chroniona prawami autorskimi i nie weryfikują one, czy odpowiednie uprawnienia użytkownika są w porządku. Podsumowując: możesz naruszyć prawa autorskie autora i popaść w kłopoty prawne. Dowiedz się tutaj, dlaczego używanie bezpłatnych zdjęć na swoim blogu lub stronie internetowej jest tak złym pomysłem.

Kiedy autorzy przesyłają swoje obrazy do agencji zdjęć stockowych, wyrażają wyraźną zgodę na udzielenie przez agencję licencji (płatność i obniżenie prowizji). Ponadto agencje zawsze sprawdzają każdy obraz, upewniając się, że wszystkie pozwolenia są prawidłowe, a obraz jest bezpieczny w użyciu.

Koncesjonowanie

Kupując zdjęcia stockowe z giełdy, kupujesz tylko licencję na wykorzystanie obrazu w określony dozwolony sposób. NIE nabywasz prawa własności do obrazu. Autor nadal jest jego właścicielem, po prostu płacisz za prawo do korzystania z niego. Dowiedz się więcej o tym, jak działają prawa autorskie i licencjonowanie, tutaj.

Istnieją różne rodzaje umów licencyjnych na obrazy, ale najczęstsze z nich to Royalty-Free i Rights Managed.

Royalty-Free to najpopularniejszy model licencjonowania, ponieważ jest najbardziej przystępny cenowo i elastyczny. Ważne jest, aby wiedzieć, że obrazy Royalty Free NIE SĄ BEZPŁATNE. Nadal musisz zapłacić za licencję. Nazwa nawiązuje do faktu, że jest to model jednorazowej licencji: po zapłaceniu możesz używać obrazu bez konieczności płacenia dodatkowych opłat licencyjnych.

Ta licencja daje Ci wiele niewyłącznych praw użytkowania, zarówno do celów komercyjnych, jak i redakcyjnych, bez ograniczeń czasowych. Po opłaceniu licencji obraz można wykorzystać na zawsze, w tylu projektach, ile chcesz i tak długo, jak chcesz, zawsze na zaakceptowanych warunkach.

Rights Managed to licencja dostosowana do określonych zastosowań: obejmuje tylko jeden przypadek użycia i jest ograniczona między innymi czasem, lokalizacją geograficzną, wielkością odbiorców, reprodukcją/kopiowaniem. Główną zaletą tej licencji jest to, że pozwala uzyskać większe prawa do użytkowania w przypadku dużych zastosowań komercyjnych (takich jak media głównego nurtu lub duże kampanie marketingowe) i może obejmować wyłączne prawa do użytkowania – możesz uzyskać prawo do bycia jedyną osobą korzystającą z określonego obrazu , na czas ważności Twojej licencji.

Niektóre zastosowania nie są dozwolone w przypadku licencji Standard Royalty-Free, ale są zawarte w wersji licencji rozszerzonej, która jest dostępna w wyższej cenie.

Jeśli zastanawiasz się, która licencja jest lepsza dla Twoich konkretnych potrzeb, zapoznaj się z naszym obszernym przewodnikiem porównawczym typów licencji Royalty-Free i Rights Managed.

Myślą przewodnią jest tutaj to, że każda agencja zdjęć stockowych ustala własne warunki licencyjne w ramach tych dwóch typów licencji. Dostosowują licencję do własnych kryteriów, dlatego prawa i ograniczenia mogą się różnić w zależności od agencji.

Bardzo ważne jest, aby uważnie przeczytać umowę licencyjną przed użyciem obrazu, aby upewnić się, że jego użycie jest dozwolone zgodnie z warunkami.

Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku osoby i wykorzystanie komercyjne

Aby obraz przedstawiający ludzi był wykorzystywany w celach komercyjnych, wymagane jest, aby osoby, które na nim występują, podpisały prawne zezwolenie wyrażające zgodę na wyświetlanie ich wizerunku i wykorzystywanie go w celach komercyjnych. Takie zezwolenie prawne nazywa się dokumentem „model release” (listę aplikacji typu model release znajdziesz tutaj).

To samo dotyczy własności prywatnej — nieruchomości, logotypów znaków towarowych, projektów produktów itp. –: aby użyć obrazu zawierającego je w celach komercyjnych, właściciel musi podpisać dokument „zwolnienia z nieruchomości”, w którym wyraża zgodę na przedstawienie swojej własności i wykorzystywane w przedsięwzięciach komercyjnych.

banki zdjęć stockowych
banki zdjęć stockowych

Redakcyjne obrazy stockowe

Jeśli nie ma publikacji lub nie można ich posortować, obrazy przedstawiające ludzi są sprzedawane wyłącznie do użytku redakcyjnego. Oznacza to, że możesz ich używać tylko do ilustrowania lub ilustrowania tematów wartych opublikowania, rozrywki lub zainteresowania publicznego, ale nie dla zysku. Dowiedz się więcej o licencji do użytku redakcyjnego tutaj.

Najczęstsze obrazy redakcyjne to zdjęcia celebrytów i znanych osób, wydarzenia warte odnotowania na całym świecie, wielkie tłumy itp.

Należy pamiętać, że obrazy komercyjne mogą być wykorzystywane zarówno w projektach komercyjnych, jak i redakcyjnych, ale obrazy do użytku redakcyjnego mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów redakcyjnych.

Zdjęcia stockowe – jakość obrazu

Zdjęcia stockowe są dostępne w różnych rozmiarach i rozdzielczościach, ale ważne jest, aby pamiętać, że są wysokiej jakości.

Można je znaleźć w dowolnej rozdzielczości, od małych rozdzielczości internetowych po duże pliki o wysokiej rozdzielczości. Bez względu na wymagania twojego projektu, najprawdopodobniej znajdziesz obraz, który spełni twoje potrzeby.

Wzmocnij swoje projekty dzięki obrazom z banku zdjęć

Jak widać, zdjęcia stockowe to świetny sposób na dodanie atrakcyjności wizualnej do Twoich projektów komercyjnych, redakcyjnych i osobistych przy bardzo niskich kosztach.

W świecie, który na co dzień jest bardziej wizualny, zwiększenie przyciągającej wzrok siły twojej pracy jest jednym z głównych czynników powodzenia w twoich przedsięwzięciach.

Nie wahaj się i już dziś zacznij licencjonować atrakcyjne, wysokiej jakości i tanie obrazy stockowe do swoich projektów!

Polecamy również przeczytać jak założyć bloga– blog to jedno z tych miejsc, gdzie najczęściej wykorzystuje się zdjęcia stockowe.


 

śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY