tworzenie stron internetowych
Strona głównaBLOG LIFESTYLOWYZdrowy tryb życia - zasady zdrowego stylu życia

Zdrowy tryb życia – zasady zdrowego stylu życia

Zdrowy tryb życia czyli bycie w formie, dbanie o kondycję i dobry wygląd to podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Zdrowy tryb życia jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Daje nam zdrowie i dobre samopoczucie. Najlepszym sposobem na poprawę naszego zdrowia i kondycji przed latem jest regularna aktywność fizyczna i przestrzeganie zasad zdrowego żywienia.

Na czym polega zdrowy styl życia?

Zdrowy tryb życia to oczywiście ćwiczenia, ruch, dbanie o ładny profil. Jednak w dzisiejszych czasach często popadamy w skrajności i albo pozwalamy sobie na szybkie przybieranie na wadze, albo dręczymy się dietą. Nie możemy zrezygnować z jedzenia. Owszem, możemy je ograniczyć, ale w sposób racjonalny i przemyślany, a nie po prostu rezygnować z posiłków, bo chcemy schudnąć. Takie zachowanie w bardzo krótkim czasie może doprowadzić nasz organizm do stanu wyczerpania. Bardzo łatwo możemy doprowadzić do anemii, ponieważ brak normalnych posiłków obniża poziom hemoglobiny i hematokrytu, a to właśnie one są podstawą do stwierdzenia tej choroby. Musimy pamiętać, że zdrowy tryb życia to także prawidłowe żywienie. Różnorodność dostępnych produktów z jednej strony umożliwia bardzo zdrowe żywienie, z drugiej jednak może powodować nadwagę i otyłość. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać składniki odżywce dostosowane do potrzeb danego człowieka, niezbędne do wytworzenia energii i utrzymania procesów fizjologicznych.

Zdrowy styl życia – jak zachować zdrowie i kondycję?

Zdrowy styl życia to przede wszystkim właściwa dieta i regularne ćwiczenia fizyczne. Jeśli chcesz zadbać o formę, powinieneś uprawiać sporty, np. pływanie, bieganie czy aerobik, możesz też skorzystać z siłowni. A co ze sposobem jedzenia? Powinniśmy jeść od 2800 do 3500 kalorii dziennie z odpowiednią ilością witamin, węglowodanów i białek oraz wybierać takie produkty jak owoce, warzywa, ciemne pieczywo, chude mięso i ryby. Powinniśmy unikać cukru i tłuszczu, które są w potrawach takich jak czerwone mięso, sosy czy słodycze. Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, będziemy zdrowi i szczęśliwi.

zasady zdrowego trybu życia
zasady zdrowego trybu życia

Zdrowy tryb życia to aktywny tryb życia

W dzisiejszych czasach aktywne spędzanie czasu wolnego staje się coraz bardziej popularne wśród osób w każdym wieku. Aktywny tryb życia wiąże się z określonym poziomem ćwiczeń i sprawności, co niesie za sobą wiele zalet i wad.

Jedną z głównych zalet jest to, że możemy poprawić nasz stan zdrowia. Dzięki ćwiczeniom jesteśmy w stanie kontrolować wagę, zmniejszać ryzyko wielu chorób serca oraz wzmacniać kości i mięśnie. Ponadto zwiększają się szanse na dłuższe życie w zdrowiu i dobrej kondycji. Co więcej, gdy ludzie są aktywni, pobudzana jest aktywność ich mózgu. To sprawia, że ​​są bardziej uważni i mają zwykle więcej energii.

Z drugiej strony zasady zdrowego stylu życia mają też wady. Przede wszystkim, prowadząc aktywną formę życia, musimy się zdyscyplinować, co często nie jest takie proste. Ponadto zdrowy tryb życia może wymagać zmiany naszych przyzwyczajeń – może to być bardzo trudne szczególnie dla osób starszych. Nie znając swoich ograniczeń oraz z powodu złego planu aktywności, który powinien odpowiadać naszym możliwościom, możemy doznać wielu kontuzji, takich jak skręcone kolano, rozciągnięte mięśnie, urazy stawów czy kręgosłupa.

Podsumowując, aktywny tryb życia poprawia kondycję naszego ciała, zdrowie fizyczne i psychiczne, a także samopoczucie, ale uprawiając jakikolwiek sport należy pamiętać o ryzyku kontuzji z tym związanych. Nawet portale informacyjne takie jak np. WarsawCity.info – dużo miejsca poświęcają na promowanie zdrowego stylu życia.

Zdrowy styl życia
Zdrowy styl życia

Zdrowy tryb życia to również życie w harmonii i unikanie stresu

Obecnie żyjemy w wielkim tempie. To tempo spowodowało, że przyjęliśmy tryb życia pełen stresu. Stres jest wszechobecny w naszym życiu, ale jest też nieunikniony. Jesteśmy na niego narażeni w szkole, w pracy i w domu. Jest to spowodowane takimi czynnikami jak choroba, deficyt pieniędzy, problemy rodzinne lub inne nieszczęścia, które trudno tutaj wymienić.

Każdy chociaż raz w życiu znalazł się w sytuacji, w której dominował stres, niestety naukowo udowodniono, że niektórzy ludzie są na niego szczególnie podatni. Na stres narażeni są głównie ludzie bardzo ambitni, kierujący się chęcią odniesienia sukcesu i chęcią zdominowania innych ludzi. Następna grupa, która łatwo poddaje się stresowi, to ludzie wychowani w surowej dyscyplinie lub osoby, które zostały zaniedbane i nigdy naprawdę nie zostały zaakceptowane. Co więcej, ofiarą stresu często padają osoby o wysokiej pozycji, takie jak menadżerowie, lekarze. W większości przypadków są pracoholikami lub uzależnionymi od adrenaliny.

Do tej pory medycyna wciąż nie znalazła lekarstwa na stres, ale wszyscy możemy się nauczyć, jak sobie z nim radzić.

zdrowe odżywianie
zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie – zasady zdrowego stylu życia

Często zadajemy sobie pytanie, czy nasz tryb życia jest zdrowy? Wydaje się, że dla dobrej kondycji najważniejsza jest dobra dieta. Powinniśmy to również uwzględnić przy naszych przyzwyczajeniach. Chociaż zwykle nie lubimy diety, są pewne argumenty przemawiające za jej stosowaniem. Przede wszystkim dieta pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia i ładnej sylwetki. Atrakcyjny i zdrowy wygląd to największy argument za przestrzeganiem diety. Przeważnie każdy młody człowiek chce być sprawny i zdrowy, dlatego wybiera dietę!

Dieta to jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów dbania o swoje zdrowie. Dotyczy wszystkich, ponieważ wiąże się z jednym aspektem życia ludzkiego, wspólnym dla wszystkich ludzi i niezbędnym do przeżycia – pożywieniem. Ludzie zaczynają odchudzać się z wielu powodów: chcą schudnąć, poprawić kondycję i pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie.

Chociaż zazwyczaj nie lubimy diet, są pewne argumenty przemawiające za ich stosowaniem. Po pierwsze dieta pomaga regulować wagę w dowolny sposób. Po drugie czujemy, że zdrowy tryb życia pomaga w odniesieniu sukcesu oraz zwiększa naszą samoocenę. Ponadto uczy nas codziennej dyscypliny (samodyscypliny), co później może znaleźć odzwierciedlenie w ogólnie bardziej zdyscyplinowanym stylu życia.

Fast food i zdrowy tryb życia nie idą w parze

W dzisiejszych czasach bycie wysportowanym i szczupłym jest bardzo popularne. Nie ma znaczenia, ile masz lat. Jeśli jesz zdrowo, jesteś modny. Jednak popularne są także fast foody. Zwłaszcza wśród osób, które nie mają wolnego czasu, bo mogą zjeść szybko i tanio.
Lubimy fast foody, bo są tłuste, smaczne i niedrogie. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że fast foody, takie jak hamburgery, pizze czy frytki, powodują wiele chorób, takich jak arterioskleroza, nadwaga, a tym samym zawał serca, żylaki, a przede wszystkim nowotwory!

Jeśli chcemy być zdrowi musimy zdrowo się odżywiać. Jeden hamburger (pizza lub frytki) ma więcej tłuszczu niż nasz organizm potrzebuje w ciągu dnia. Oznacza to, że jemy za dużo tłuszczu i węglowodanów, a za mało białka. W zdrowym stylu życia najważniejsze są ćwiczenia (sport), picie dużej ilości wody, powolne i zdrowe odżywianie oraz dobry sen. W dzisiejszych czasach jest to prawie niemożliwe. Niewiele śpimy, jemy szybko i niezdrowo, nie ćwiczymy. Dlatego nie możemy łączyć zdrowego stylu życia z jedzeniem fast foodów.

Zalety zdrowego stylu życia

Znaczna poprawa stanu zdrowia to jeden z ważniejszych argumentów miłośników zdrowego stylu życia. Osoby odżywiające się zdrowo i uprawiające sport zdecydowanie rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, mają większą odporność na wirusy i wszelkiego rodzaju bakterie.

Łatwo też zauważyć, że często zdrowy tryb życia zamienia się w obsesję. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że popadanie w skrajność nigdy nikomu nie pomogło, a wręcz przeciwnie. Obsesja na punkcie swojego ciała i to, jak nas postrzegają, może prowadzić do wielu groźnych chorób, jak np. bulimia, anoreksja czy nerwica. Te choroby wymagają odpowiedniego leczenia, a przede wszystkim zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, mogą nawet na różne sposoby doprowadzić do śmierci. Wiadomo jednak, że we współczesnym świecie ludzie zwracają wielką uwagę na wygląd zewnętrzny.

Musimy jednak pamiętać, że zdrowa dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną ma przyczyniać się do lepszej jakości życiu. Wystarczy pamiętać by jeść z umiarem i unikać niezdrowych produktów. Pamiętajmy, że największą korzyścią zdrowego stylu życia jest zdrowsze i lepszej jakości życie.

Zasady zdrowego stylu życia – zdrowy tryb życia bez używek

Zdrowy tryb życia to także uniezależnienie od wszelkiego rodzaju używek, np. papierosów, kawy czy trunków. Wszyscy dobrze wiemy, że używki nie negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu są najczęstszą przyczyną zgonów. Zatem podstawowe zasady zdrowego stylu życia to wyeliminowanie używek i zdrowe jedzenie.

zasady zdrowego stylu życia
zasady zdrowego stylu życia

Zasady zdrowego stylu życia – FAQ

Jakie są podstawowe zasady zdrowego stylu życia?
 • zdrowe odżywianie
 • regularne ćwiczenia
 • odstawienie papierosów
 • utrzymywanie zdrowej wagi
 • ograniczenie alkoholu
Jakie są 3 sposoby na zachowanie zdrowia?

Istnieją trzy kluczowe rzeczy, które zdrowi ludzie robią każdego dnia: ćwiczą, utrzymuj pożywną dietę i dobrze się wysypiają.

Co powinieneś robić codziennie prowadząc zdrowy tryb życia?
 • Wyjdź na łono natury
 • Ćwicz, maszeruj
 • Spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną
 • Wyrażaj wdzięczność
 • Medytuj
 • Wysypiaj się
 • Podejmij wyzwanie
 • Śmiej się

Zasady zdrowego stylu życia – podsumowanie …

Zdrowy tryb życia wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Od tego, co jemy, ile jemy lub ile ćwiczeń wykonujemy, zależy to jak się czujemy każdego.

Uważam, że każdy powinien uprawiać sport przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nawet półgodzinny spacer może być rodzajem ćwiczenia. Wszyscy wiedzą, jak bardzo nasze ciało potrzebuje aktywności fizycznej.

Po pierwsze zdrowy tryb życia nie jest też wcale czasochłonny, więc nawet najbardziej zapracowani powinni znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Po drugie, sport jest świetnym lekarstwem na stres, depresję czy nerwicę. Podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny a w mózgu zwiększa się poziom serotoniny. Uprawiając regularnie sport nie tylko dbamy o nasze zdrowie fizyczne ale również psychiczne.

Niektórzy mówią, że „jesteśmy tym, co jemy”. Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Tylko zdrowa żywność pozwala uniknąć wielu chorób. Raczej polecam kupowanie ekologicznej żywności w specjalnych sklepach. Ważne jest, aby ograniczyć słodycze i tłuste potrawy oraz oczywiście rzucić palenie.

Pamiętajcie zdrowy tryb życia to zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpoczynek i długi sen.


Polecamy również artykuły:

urynoterapia, picie moczu
apiterapia
przetłuszczające się włosy, skuteczne metody
ile kosztuje strona internetowa
olejek jojoba na twarz
obiektywy m42


Źródło:

Wikipedia – zdrowie

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

4 KOMENTARZE

 1. Świetny wpis!! Teraz wrzenia wprowadzić to w życie 😀 wiosna to akurat dobry moment. Zdrowy tryb życia to nie tylko moda ale świadomość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE