tworzenie stron internetowych
Strona głównaFIRMA I BIZNESZZP w Holandii - na czym polega jednoosobowa działalność w Niderlandach?

ZZP w Holandii – na czym polega jednoosobowa działalność w Niderlandach?

Praca w Holandii niekoniecznie musi odbywać się jako działalność na rzecz innego podmiotu w ramach umowy o pracę. Coraz więcej osób decyduje się również na tzw. ZZP, czyli po prostu jednoosobową działalność gospodarczą. Na czym polega ta forma zatrudnienia i jakie niesie za sobą wady i zalety?

Czym jest ZZP w Holandii?

ZZP, czyli zelfstandig ondernemer – eenmanszaak, to tzw. samodzielny przedsiębiorca. Aby nim zostać, trzeba spełnić szereg warunków:

  • przepracowanie minimum 1225 godzin na własnej działalności,
  • rejestracja firmy w KVK,
  • rekomendowane jest założenie konta firmowego, na które spływają należności od klientów, ale zalecana tutaj jest konsultacja z księgowym, gdyż może to być również konto prywatne, jeśli nie można otworzyć firmowego np. z powodu braku meldunku jako osoba prywatna,
  • minimum trzech różnych zleceniodawców w ciągu roku, przy czym należy pamiętać, że wynagrodzenie powinno rozkładać się równomiernie – jeżeli np. posiadamy niezbędne minimum, ale mimo wszystko 75% wynagrodzenia pochodzi od jednego z nich, Urząd Skarbowy może uznać to za ukryte zatrudnienie,
  • inwestowanie w środki trwałe oraz narzędzia, które są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.

Elementy nieobowiązkowe, ale zalecane:

  • posiadanie auta firmowego, przeznaczonego wyłącznie do dojeżdżania do zleceniodawców lub do miejsca wykonywania powierzonych zadań, można również mieć auto prywatne i prowadzić tzw. kilometrówkę (spisując kilometry przejechane w celach służbowych np. dom-praca-dom, obniża to koszty przy rozliczeniu z podatku dochodowego),
  • podejmowanie aktywnej promocji firmy (w dowolnie wybranej formie, online lub tradycyjnej) – jest to wola przedsiębiorcy.

Wady i zalety ZZP w Holandii

Zdecydowaną zaletą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Holandii jest dużo większa swoboda. Prowadzący działalność sam wybiera, kiedy i dla kogo, a także za jakie stawki pracuje. Dodatkowo samozatrudniony może skorzystać z wielu udogodnień podatkowych, co opisaliśmy poniżej.

Jednocześnie, warto mieć na względzie, że ZZP w Holandii (i w każdej innej części świata) wiąże się z niepewnością. Nigdy nie można być na 100% przekonanym, czy zlecenia się pojawią, a także – czy klienci zapłacą za wykonaną usługę. Dodatkowo warto pamiętać, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami jeśli chodzi o ubezpieczenie.

Ulgi podatkowe dla ZZP w Holandii

Jak wspominaliśmy wyżej, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Holandii mogą liczyć na szereg ulg podatkowych, które wpływają korzystnie na jego sytuację finansową. Wśród nich można wskazać:

1. ulgę dla zaczynających działalność przedsiębiorców – jest warunkowane posiadaniem prawa do ulgi numer 2, czyli…

2. ulgę podatkową dla samozatrudnionych (ZELFSTANDIGENAFTREK), którą mogą uzyskać tylko i wyłącznie przedsiębiorcy, którzy wypracowali na własnej działalności wspomniane wyżej 1225 godzin,

3. ulga inwestycyjna – przysługuje ona przedsiębiorcy, jeśli w danym roku wydał on więcej niż 2300 Euro na rozwój działalności. W takiej sytuacji przysługuje możliwość odliczenia 28% od kwoty zakupu, przy czym wartość inwestycji nie może być wyższa niż 59 170 Euro.

Dodatkowo warto wspomnieć również o kwocie zwolnionej z zysku 14%, a także możliwości pozyskania pewnych środków za zużywanie się (amortyzację) używanych do działalności sprzętów, takich jak samochód, specjalistyczne narzędzia czy komputer.

ZZP a meldunek

Zdarza się, że ZZP bez meldunku nie jest możliwe z uwagi na sprzeczności regulacyjne pomiędzy urzędem skarbowym a urzędami KVK. Nie oznacza to jednak, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zupełnie niemożliwe – wymaga po prostu podjęcia nieco dalej idącego wysiłku.

Z doświadczeń FBS24 wynika, że przy prawidłowo przygotowanych dokumentach, rejestracja w KvK w Amsterdamie jest w 100% możliwa. Podstawą jest, aby adres podany podczas uzyskania numeru BSN był taki sam jak na zaświadczeniu o zameldowaniu, a samo zaświadczenie nie może być starsze niż 1 miesiąc. Ponadto osoba otwierająca firmę musi posiadać adres dla siedziby firmy w Holandii np. wirtualnego biura oraz aktualny dokument tożsamości.

Urzędnicy w stolicy Holandii, ze względu na różnorodność pracy, a także znacznie lepszy dostęp do najnowszej wiedzy w porównaniu z pracownikami placówek w mniejszych miejscowościach – znacznie profesjonalnej podchodzą do kwestii ZZP bez meldunku.

Warto więc pamiętać, że choć można samodzielnie ubiegać się o zostanie ZZP, w przypadku braku czasu lub obszernej wiedzy to umożliwiającej – zadanie to można powierzyć specjalizującym się w tym firmom, takim jak FBS24.

Poprzedni artykułJak dbać o tłustą cerę?
Następny artykułZalety dań z wołowiny
MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE