wtorek, 16 lipca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

ZZP w Holandii – na czym polega jednoosobowa działalność w Niderlandach?

Praca w Holandii niekoniecznie musi odbywać się jako działalność na rzecz innego podmiotu w ramach umowy o pracę. Coraz więcej osób decyduje się również na tzw. ZZP, czyli po prostu jednoosobową działalność gospodarczą. Na czym polega ta forma zatrudnienia i jakie niesie za sobą wady i zalety?

Czym jest ZZP w Holandii?

ZZP, czyli zelfstandig ondernemer – eenmanszaak, to tzw. samodzielny przedsiębiorca. Aby nim zostać, trzeba spełnić szereg warunków:

  • przepracowanie minimum 1225 godzin na własnej działalności,
  • rejestracja firmy w KVK,
  • rekomendowane jest założenie konta firmowego, na które spływają należności od klientów, ale zalecana tutaj jest konsultacja z księgowym, gdyż może to być również konto prywatne, jeśli nie można otworzyć firmowego np. z powodu braku meldunku jako osoba prywatna,
  • minimum trzech różnych zleceniodawców w ciągu roku, przy czym należy pamiętać, że wynagrodzenie powinno rozkładać się równomiernie – jeżeli np. posiadamy niezbędne minimum, ale mimo wszystko 75% wynagrodzenia pochodzi od jednego z nich, Urząd Skarbowy może uznać to za ukryte zatrudnienie,
  • inwestowanie w środki trwałe oraz narzędzia, które są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.

Elementy nieobowiązkowe, ale zalecane:

  • posiadanie auta firmowego, przeznaczonego wyłącznie do dojeżdżania do zleceniodawców lub do miejsca wykonywania powierzonych zadań, można również mieć auto prywatne i prowadzić tzw. kilometrówkę (spisując kilometry przejechane w celach służbowych np. dom-praca-dom, obniża to koszty przy rozliczeniu z podatku dochodowego),
  • podejmowanie aktywnej promocji firmy (w dowolnie wybranej formie, online lub tradycyjnej) – jest to wola przedsiębiorcy.

Wady i zalety ZZP w Holandii

Zdecydowaną zaletą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Holandii jest dużo większa swoboda. Prowadzący działalność sam wybiera, kiedy i dla kogo, a także za jakie stawki pracuje. Dodatkowo samozatrudniony może skorzystać z wielu udogodnień podatkowych, co opisaliśmy poniżej.

Jednocześnie, warto mieć na względzie, że ZZP w Holandii (i w każdej innej części świata) wiąże się z niepewnością. Nigdy nie można być na 100% przekonanym, czy zlecenia się pojawią, a także – czy klienci zapłacą za wykonaną usługę. Dodatkowo warto pamiętać, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami jeśli chodzi o ubezpieczenie.

Ulgi podatkowe dla ZZP w Holandii

Jak wspominaliśmy wyżej, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Holandii mogą liczyć na szereg ulg podatkowych, które wpływają korzystnie na jego sytuację finansową. Wśród nich można wskazać:

1. ulgę dla zaczynających działalność przedsiębiorców – jest warunkowane posiadaniem prawa do ulgi numer 2, czyli…

2. ulgę podatkową dla samozatrudnionych (ZELFSTANDIGENAFTREK), którą mogą uzyskać tylko i wyłącznie przedsiębiorcy, którzy wypracowali na własnej działalności wspomniane wyżej 1225 godzin,

3. ulga inwestycyjna – przysługuje ona przedsiębiorcy, jeśli w danym roku wydał on więcej niż 2300 Euro na rozwój działalności. W takiej sytuacji przysługuje możliwość odliczenia 28% od kwoty zakupu, przy czym wartość inwestycji nie może być wyższa niż 59 170 Euro.

Dodatkowo warto wspomnieć również o kwocie zwolnionej z zysku 14%, a także możliwości pozyskania pewnych środków za zużywanie się (amortyzację) używanych do działalności sprzętów, takich jak samochód, specjalistyczne narzędzia czy komputer.

ZZP a meldunek

Zdarza się, że ZZP bez meldunku nie jest możliwe z uwagi na sprzeczności regulacyjne pomiędzy urzędem skarbowym a urzędami KVK. Nie oznacza to jednak, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zupełnie niemożliwe – wymaga po prostu podjęcia nieco dalej idącego wysiłku.

Z doświadczeń FBS24 wynika, że przy prawidłowo przygotowanych dokumentach, rejestracja w KvK w Amsterdamie jest w 100% możliwa. Podstawą jest, aby adres podany podczas uzyskania numeru BSN był taki sam jak na zaświadczeniu o zameldowaniu, a samo zaświadczenie nie może być starsze niż 1 miesiąc. Ponadto osoba otwierająca firmę musi posiadać adres dla siedziby firmy w Holandii np. wirtualnego biura oraz aktualny dokument tożsamości.

Urzędnicy w stolicy Holandii, ze względu na różnorodność pracy, a także znacznie lepszy dostęp do najnowszej wiedzy w porównaniu z pracownikami placówek w mniejszych miejscowościach – znacznie profesjonalnej podchodzą do kwestii ZZP bez meldunku.

Warto więc pamiętać, że choć można samodzielnie ubiegać się o zostanie ZZP, w przypadku braku czasu lub obszernej wiedzy to umożliwiającej – zadanie to można powierzyć specjalizującym się w tym firmom, takim jak FBS24.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY