Peeling chemiczny, rodzaje peelingów, jakie są efekty?
Peeling chemiczny – polega na zastosowaniu związków chemicznych o właściwościach złuszczających, które usuwają martwe komórki , dzięki czemu skóra staje się gładka i lepiej wchłania kosmetyki. Zostają zniszczone zmiany chorobowe oraz wady kosmetyczne znajdujące się w naskórku i w skórze właściwej.
Jak wygląda zabieg?
Na skórę nakłada się roztwór chemiczny o odpowiednim stężeniu, który zapewnia jej złuszczenie oraz głęboką regenerację.
Jakie są wskazania do zabiegu?
- objawy posłonecznego starzenia się skóry
- rogowacenie słoneczne
- piegi
- przebarwienia słoneczne, plamy soczewicowate starcze
- drobne zmarszczki
- przebarwienia pozapalne
- rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i łojotok
- trądzik pospolity
- blizny po trądziku pospolitym i ospie
- suchość skóry
- regeneracja skóry
Jakie są efekty peelingu chemicznego?
- redukcja bruzd pod oczami
- redukcja zmarszczek mimicznych
- wygładzenie niewielkich blizn
- cofnięcie efektów fotostarzenia
- regulacja wydzielania sebum
- działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
- redukcja bruzd wokół ust
- rozjaśnianie plam starczych i piegów
- leczenie konkretnych typów trądziku
- rozjaśnienie przebarwień / plam powstających w wyniku ciąży lub przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych
- przywrócanie skórze naturalnego kolorytu
Jak zadbać o skórę po peelingu chemicznym?
- unikać kąpieli słonecznych oraz solarium
- stosować kremy ochronne z filtrem
- nie korzystać z sauny ani basenu
Peelingi chemiczne jakie są przeciwwskazania?
- opalanie w solarium, intensywne kąpiele słoneczne
- trądzik, krosty, torbiele
- podrażnienia, w tym nadżerki, otarcia, przeczosy
- choroby układu odpornościowego
- zmiany alergiczne i skłonność do ich powstawania
- choroby wirusowe
- przewlekłe choroby dermatologiczne
- opryszczka wargowa
- ciąża oraz karmienie piersią
- liczne znamiona barwnikowe (melanocytowe oraz teleangiektazje)
- nie wykonuje się zabiegów do 6 miesięcy po krioterapii
- doustne przyjmowanie leków zawierających Retinol
- nie wykonuje się zabiegów do 6 miesięcy po ukończonej terapii pochodnymi wit. A
- skłonność do powstawania bliznowców
- stan po zabiegach chirurgicznych twarzy oraz jej okolicach
Peeling kwasem azelainowym
Peeling kwasem azelainowym jest to zabieg wykonywany przez kosmetologa. Kwas azelainowy ma właściwości lecznicze, będąc idealnym rozwiązaniem dla skóry problematycznej, trądzikowej, ze skłonnościami do zaskórników, a także wrażliwej ze względu na to, że nie powoduje on uczulenia na słońce. Kwas azelainowy ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, zmniejsza tworzenie się czopów łojowych, leczy rumień i trądzik pospolity i różowaty, a także może pomóc przy rekonwalescencji po leczeniu trądziku. Pomaga także w przypadku łuszczycowej, atopowej skóry czy ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych.
Peeling kwasem ferulowym
Kwas ferulowy ma właściwości antyoksydacyjne – zwalcza wolne rodniki. Niweluje zmarszczki, przebarwienia i linie mimiczne. Działa przeciwzapalnie oraz może zapobiegać nowotworowi skóry – wedle najnowszych badań. Dzięki aktywnym składnikom peeling chemiczny kwasem ferulowym zapewnia szybkie efekty w pielęgnacji twarzy, szyi, dekoltu, a nawet pleców. Usuwa on przebarwienia i rozjaśnia skórę. Peeling ferulowy jako silny przeciwutleniacz dezaktywuje wolne rodniki, które odpowiadają, m.in. za procesy starzenia się skóry. Co więcej, skuteczniej spowalnia działanie enzymów tyrozynazy i elastazy, umożliwiając przywrócenie równego kolorytu skóry.
Peeling kwasem fitowym
Peeling chemiczny kwasem fitowym to doskonałe rozwiązanie dla osób z problemami skórnym, o cerze suchej i wrażliwej a także dla osób z rozszerzonymi naczynkami czy przebarwieniami. Ze względu na to, że kwas fitowy działa przeciwutleniająco i chaletująco, zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Kwas fitowy ma właściwości rozjaśniające, dzięki czemu usuwa przebarwienia.
Zabieg może być stosowany prewencyjnie w celu regeneracji skóry, która będzie po nim wyraźnie odmłodzona. Kwas fitowy delikatnie złuszcza skórę, usuwając stary naskórek, dzięki czemu, po zastosowaniu peelingu, łatwiej wchłaniane są składniki odżywcze przy codziennej pielęgnacji.
Peeling kwasem glikolowym
Peeling glikolowy wykazuje silne działanie anti-aging, zapewniając zmianę struktury skóry, stymulując namnażanie nowych komórek i włókien kolagenowych oraz nawilżających glikozaminoglikanów, a także aktywuje procesy naprawy uszkodzeń powstałych z powodu działania promieni UV. Kwas glikolowy, rozpuszczając połączenia międzykomórkowe, niweluje przebarwienia, poprawia kondycję i zwartość skóry, minimalizuje drobne blizny oraz ślady po stanach zapalnych. Wykonanie serii peelingów chemicznych kwasem glikolowym zadziała korzystnie na skórę właściwą, zwiększając jej grubość o około 25%. Jest to istotne zwłaszcza dla skóry dojrzałej, która z wiekiem staje się cieńsza i tym samym mniej odporna. Ponadto długotrwałe użycie kwasu glikolowego prowadzi do odbudowy włókien sprężystych i poprawy elastyczności skóry.
Peeling kwasem l-askorbinowym
Kwas L-askorbinowy (witamina C) pełni ważną rolę w oddychaniu komórkowym oraz aktywuje enzymy, będąc podstawowym składnikiem procesów metabolicznych. Ma on następujące właściwości: ułatwia gojenie się ran, pomaga przy złamaniach, pobudza produkcję kolagenu, hamuje powstawanie krwotoków oraz tworzenie się sińców. Witamina C ujędrnia skórę a także przywraca jej blask. Jednak najpierw zaopatrywane są w nią inne części naszego organizmu, jak organy wewnętrzne. Do skóry trafia ona na końcu. Dodatkowo poprzez ekspozycję na słońce ilość kwasu L-askorbinowego ulega znacznemu zmniejszeniu (w południe po okresie 40 – 50 minut może to być nawet 80%). Najlepszą formą na jego uzupełnienie jest bezpośrednie działania na skórę m.in. poprzez peeling kwasem L-askorbinowym.
Peeling kwasem laktobinowym
Kwas laktobionowy wpływa na lepszą sprężystość skóry, przez co przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i teleangiektazji. Przyspiesza proces gojenia się ran. Ma on także właściwości antyoksydacyjne i pobudza syntezę kolagenu, przez co wzmacnia procesy naprawcze skóry. Chroni przed promieniami UV i hamuje działanie metaloproteinaz – enzymów przestrzeni zewnątrzkomórkowej naskórka. Dzięki tym właściwościom zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Złuszcza skórę przez co może np. leczyć rybią łuskę blaszkowatą. Wiąże wodę oraz tworzy na skórze warstwę ochronną wygładzającą skórę. Peeling chemiczny kwasem laktobionowym może być stosowany do skóry suchej i wrażliwej. Ma on więc zastosowanie w leczeniu zniszczonej słońcem skóry, trądzika różowatego, zapobieganiu starzenia się skóry, leczeniu chorób zapalnych, ale także w pielęgnacji skóry. Ponadto kwas laktobionowy ma właściwości nawilżające i wspomagające proces odnowy komórkowej, wzmacnia czynność bariery naskórkowej. Stymuluje produkcję kolagenu i glikozoaminoglikanów. Dzięki właściwościom antyutleniającym zmniejsza uszkodzenia tkanek spowodowane działaniem wolnych rodników. Można go stosować latem, gdyż nie powoduje wrażliwości na promienie UV.
Peeling kwasem migdałowym
Peeling kwasem migdałowym polecany jest dla każdego typu skóry ze szczególnymi uwzględnieniem skór wrażliwych, nietolerujących innych kwasów AHA. Regeneruje skórę, zwiększając syntezę włókien elastycznych, działa depigmentująco nawet na plamy soczewicowate oraz zapewnia syntezę włókien elastycznych. Peeling migdałowy działa podobnie do antybiotyków, ponieważ ma silne działanie wobec bakterii wywołujących trądzik, natychmiast poprawia stan skóry tłustej oraz normalizuje i reguluje wydzielanie sebum.
Kwas migdałowy jest delikatny i nie wywołuje uczucia dyskomfortu na skutek pieczenia czy zaczerwienienia po aplikacji na skórę, zachowując zarazem swoją skuteczność. Dodatkowo nie ma on silnych właściwości fototoksycznych, dzięki czemu może być stosowany przez cały rok. Zabieg poleca się więc wykonywać dwa razy do roku.
Peeling kwasem mlekowym
W przemyśle kosmetycznym stosuje się kwas L-mlekowy, który otrzymuje się w trakcie naturalnego procesu fermentacji roztworu cukru przy udziale bakterii mlekowych Lactobacillus. Ma właściwości nawilżające i złuszczające. Jego głównym zadaniem jest usuwanie zrogowaciałych komórek co wpływa na proces odnowy skóry. Dzięki temu poprawie ulega wygląd skóry, jej struktura i koloryt. Doskonale przygotowuje strefę poddaną zabiegowi do absorpcji różnego rodzaju kosmetyków. Zalecany jest także klientom borykającym się z niedoskonałościami i przebarwieniami, korzystnie wpływa na zmiany trądzikowe przez swoje antybakteryjne działanie. Dodatkowo peeling mlekowystymuluje powstawanie ceramidów co sprzyja uszczelnieniu bariery lipidowej naskórka, podnosi liczbę glikozaminoglikanów, a w konsekwencji redukuje utratę wody ze skóry co czyni ją bardziej miękką i elastyczną. Efekty kuracji kwasem mlekowym widoczne są w postaci zwiększenia produkcji włókien kolagenowych. Sprzyja to spłyceniu powierzchownych zmarszczek i działa przeciwstarzeniowo.
Peeling kwasem pirogronowym
Kwas pirogronowy ma właściwości sebostatyczne, dermoplastyczne i antymikrobowe. Działa rozjaśniająco, zwiększając świetlistość cery. Wnika w głębokie warstwy skóry, działając penetracyjnie i bakteriostatycznie, obniżając pH. Zwalcza zaskórniki oraz regeneruje. Ma silne działanie zmniejszające tłustość skory łojotokowej, regulujące sebum i leczące trądzik. Kwas pirogronowy stymuluje produkcję kolagenu w skórze właściwej. Szybka penetracja w skórę właściwą umożliwia osiągnięcie w krótkim okresie doskonałych efektów, podobnych do tych, jakie widoczne są po agresywnym złuszczaniu. Skutecznie działa na zmarszczki, fotostarzenie, łojotokowe zapalnie skóry, trądzik, blizny potrądzikowe i keratozę trądzikową. Ponadto, ze względu na wymienione powyżej właściwości, kwas pirogronowy jest jedną z niewielu substancji stosowanych w kosmetologii, która może być użyta na skórę ze zmianami ropnymi oraz siecią rozszerzonych naczyń.
Peeling chemiczny Retinol
Peeling z retinolem aktywuje procesy odnowy komórkowej, które wzmocnią i jednocześnie widocznie odmłodzą Twoją skórę.
Peeling chemiczny z retinolem skutecznie odbuduje włókna kolagenowe, złuszczy naskórek, wygładzi zmarszczki, zredukuje bruzdy oraz rozjaśni przebarwienia. W efekcie zyskasz świeżą, promienną i odmłodzoną skórę oraz wypoczęty wygląd. Co więcej peeling chemiczny z retinolem skutecznie zabezpieczy Twoją skórę przed efektami fotostarzenia oraz zanieczyszczeniami, które powodują wiele problemów skórnych. Peeling z retinolem warunkuje prawidłowy wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych oraz przyspiesza proces rogowacenia. Ponadto wpływa na głębsze warstwy skóry, przyczyniając się do zwiększenia produkcji włókien kolagenu i elastyny, jednocześnie odbudowując zniszczone. Przywraca jędrność, napięcie i gęstość skóry. Retinol ulega w komórkach przekształceniu do kwasu retinowego, działa efektywnie bez powodowania intensywnego podrażnienia skóry. Stymuluje on odnowę komórek i sprzyja pogrubieniu naskórka, wnika głębiej niż inne aktywne substancje działające na powierzchni skóry, dzięki czemu zmarszczki wypełniają się od wewnątrz i są mniej widoczne. Retinol warunkuje prawidłowy wzrost komórek nabłonkowych i przyśpiesza proces rogowacenia. W naskórku dochodzi do spłycenia warstw zrogowaciałych i pogrubienia warstw żywych. Retinol ma również właściwości rozjaśniające, które polegają na regulacji procesu złuszczania i odnowy naskórka oraz wpływa na melanocyty, czyli komórki produkujące brązowy barwnik. Retinol (witamina A) powoduje zmniejszenie rozmiaru melanocytów oraz redukcję ilości melaniny – barwnika skóry, który produkowany w nadmiarze powoduje tworzenie niechcianych przebarwień.
Peeling kwasem salicynowym
Peeling salicylowy działa aktywnie poprzez delikatne usuwanie martwych komórek i stymulację produkcji kolagenu, dzięki czemu zmniejsza i wygładza zmarszczki. Nałożony bezpośrednio na skórę reaguje z komórkami zewnętrznymi, rozluźniając lipidy łączące ze sobą martwe komórki naskórka. W wyniku tego procesu martwe komórki złuszczają się, aby odkryć leżące poniżej nowe komórki. Dzięki temu cera szybciej się regeneruje i staje się delikatniejsza. W gabinecie Studio Nefretete używa się potrójnej formuły peelingu, która stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, nawilża oraz zapobiega nadmiernemu rogowaceniu skóry, a także zapobiega powstawaniu zmarszczek, zmniejszając głębokość tych już istniejących, zwiększa elastyczność skóry i minimalizuje istniejące przebarwienia.
Peeling kwasem szikimowym
Peeling kwasem szikimowym zapewni Twojej skórze wyjątkową świeżość, witalność, blask, sprężystość i naturalny koloryt. Stosowany dotąd jedynie w farmakologii kwas szikimowy uwolni Cię od zaskórników, przebarwień i skutków trądziku oraz w widoczny sposób wygładzi Twoją skórę. Kwas szikimowy należy do jednych z delikatniejszych kwasów chemicznych i jednocześnie wykazuje aż 10-krotnie silniejsze działanie złuszczające od popularnego kwasu glikolowego. Dzięki temu peeling kwasem szikimowym gwarantuje Ci łagodną i jednocześnie bardzo skuteczną terapię oczyszczająco-odmładzającą. Zapomnij o przemęczonej skórze o szarym odcieniu, przebarwieniach, zaskórnikach i innych problemach.
Artykuł ten został przygotowany we współpracy z Salonem Kosmetologii Hi-Tech Studio Nefretete z Warszawy.
Wśród bogatej oferty zabiegów na twarz znajdują się między innymi: złuszczanie naskórka kwasami, laserowy peeling węglowy, laserowe leczenie trądziku, laserowe leczenie rumienia, mezoterapia bezigłowa, HI-FU, plazma skin oraz zabiegi pielęgnacyjne. Pełna oferta zabiegowa dostępna tu: NEFRETETE – Gabinet Kosmetologi Estetycznej Warszawa
Peelingi węglowe to coś co stosuję od nie dawna, ale już widzę pozytywne efekty.