Współczesna aranżacja wnętrz nie podąża jedną, utartą ścieżką, a opiera się raczej na różnych, współistniejących tendencjach, z których każda budzi spore zainteresowanie oraz przyciąga rzesze miłośników. Obok siebie koegzystują tendencje surowe i minimalistyczne, klasyczne i nowoczesne. Tak spore urozmaicenie sprawia, że wiele osób łatwo znajduje rozwiązania dopasowane do swoich upodobań. Jednym z trendów, który towarzyszy nam od lat i wciąż cieszy się sporą sympatią jest styl industrialny, zwany też loftowym. Czy jest to rozwiązanie praktyczne? Jak najlepiej zaaranżować mieszkanie, żeby wpisywało się w ten nurt, a przy tym sprawiało, że wnętrze stanie się przytulne oraz przyjazne domownikom? Poniżej prezentujemy nieco informacji o stylu industrialnym. Jeśli jest to koncepcja Wam bliska lub chcielibyście dowiedzieć się o niej nieco więcej, zachęcamy do lektury.
Styl industrialny – początki
Styl industrialny wywodzi się z czasów tuż po II Wojnie Światowej. W latach 50. sporo wielkich zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii stało na granicy upadku. Wiele fabryk i magazynów opuszczono. Z czasem zaczęli się w nich osiedlać artyści, szukając nietuzinkowej przestrzeni do życia oraz tworzenia swoich prac. Tak narodziły się kultowe miejsca, które kojarzy w zasadzie każdy z nas, jak choćby Soho lub Chelsea.
W Polsce wykorzystanie magazynów i fabryk do celów mieszkaniowych nie ma aż tak długiej historii. Taka możliwość pojawiła się dopiero w latach 90., w czasach transformacji ustrojowej. Szczególnie mocny rozwój tej tendencji przypada na początek nowego tysiąclecia To wówczas takie tereny, jak choćby krakowskie Podgórze zaczęły przeistaczać się w modne dzielnice, pełne stylowych, loftowych mieszkań.
Cechy stylu loftowego
Styl industrialny (loftowy) należy do bardzo charakterystycznych rozwiązań, wzbudzających sympatię zwłaszcza u osób niezależnych, szukających nietuzinkowych pomysłów na urządzenie miejsca do życia.
Czym się wyróżnia? Jego podstawową cechą jest przestronność. Warto pamiętać, że coraz częściej styl ten wykorzystuje się już nie tylko w typowych pomieszczeniach postfabrycznych. Pojawia się nawet w domach lub w kamienicach, zaaranżowanych po prostu z pewną dozą surowości.
Aranżacje loftowe kojarzą się z obszernymi pomieszczeniami, o znacznie większej wysokości niż standardowe mieszkania.
Często w takich miejscach jedna przestrzeń pełni różne funkcje. Wnętrze może być równocześnie kuchnią, salonem i sypialnią. Wprowadza się tylko podziały aranżacyjne, wydzielając poszczególne strefy funkcyjne. Pomieszczenia industrialne łączą, nie dzielą – są otwarte i dają poczucie wolności.
Drugą istotną kwestią są oczywiście materiały, zastosowane do wykończenia wnętrz oraz w rozmaitych elementach wyposażenia. Które z nich cieszą się największą popularnością? Podstawą jest oczywiście beton, o chropowatej strukturze oraz naturalnym, szarym kolorze. Chętnie uzupełnia się go drewnem o naturalnej barwie lub elementami metalowymi o funkcjach konstrukcyjnych lub dekoracyjnych. Nie można również zapominać o cegle. W aranżacjach loftowych ceglane ściany pojawiają się powszechnie. Bynajmniej nie muszą być idealne – cegły nadgryzione zębem czasu, kruszące się i nierówne są zdecydowanie mile widziane.
Kolorystyka we wnętrzach industrialnych zazwyczaj obraca się wokół stonowanych barw. Podstawą są szarości i beże, uzupełnione o biel, czerń oraz naturalne odcienie drewna, metalu i cegieł. Pozwala to uzyskać efekt stonowany, nie pozbawiony jednak walorów dekoracyjnych.
Pozostaje jeszcze kwestia wyposażenia i dodatków w aranżacjach industrialnych. Jakie powinny być? Zdecydowanie muszą wyróżniać się surowością i prostotą. Mile widziane są meble retro, proste, funkcjonalne i naprawdę wygodne.
Stawia się na maksymalne uproszczenie bryły, pojawiają się elementy w stylu geometrii lat 60. ubiegłego wieku. Szczególnie dobrze widać to w przypadku opraw oświetleniowych. Dużą popularnością cieszą się lampy wiszące, w których źródło światła ochrania wyłącznie cienka, metalowa siatka. Często pojawiają się lampy stojące na trójnogach, z metalowymi, rozkloszowanymi i otwartymi od dołu osłonami. Króluje prostota i wszechobecna surowość.
Styl industrialny – sposób na wygodę i estetyczność wnętrz
Choć wydaje się bardzo surowy, to wciąż stawia na wygodę. Styl loftowy oswoił wnętrza fabryk, sprawiając, że stały się one praktyczne i przygotowane do przyjęcia domowników.
Dzięki niemu chropowatość i niedoskonałość zyskały sporo dekoracyjności i lekkości. Sprawił też, że nawet w tak industrialnych przestrzeniach jesteśmy u siebie, czyli w domu.
***
Chcesz poznać najmodniejsze warianty lamp industrialnych w tym sezonie? Wejdź na stronę Azzardo i zobacz, co rekomendują specjaliści.
Styl industrialny w ostatnich latach zdecydowanie cieszy się największa popularnością. Np. domy Łomża bardzo często klienci wykańczają właśnie w tym stylu.
Zdecydowanie do bardzo popularny i wciąż modny styl wyposażenia domu. Zawsze warto wybrać projektanta jak np. aranżacje wnętrz Białystok
Mój ulubiony styl loftowy ?