Niektórzy z nas, borykają się z problemem, jaki powszechnie określany jest bólem kręgosłupa lędźwiowego. Temat ten, jest na tyle popularny, że warto by było, zwrócić uwagę czytelników, na kilka być może, gdzie indziej pominiętych faktów. Po pierwsze, ustalmy pewne zasady, jakimi rządzi się rzeczywistość.
Kręgi lędźwiowe kręgosłupa
Zasada pierwsza. Ból jest bólem. Zasada druga. Kręgosłup, jak podpowiada anatomia, mamy również tylko jeden. Ta tzw. antyteza, do twierdzenia, które mówi o rzekomym bólu kręgosłupa lędźwiowego, bardzo się nam może, jak zobaczycie, przydać. Kręgosłup lędźwiowy, to nic innego jak jego bardzo ważna część, w postaci kręgów lędźwiowych. Po łacinie określa się je jako vertebrae lumbales. Kręgi są natomiast, podstawowym elementem, z jakich zbudowany jest nasz kręgosłup, czyli rodzajem specjalnej odmiany kości. Podobnej do tych, jakie na przykład tworzą ludzką nogę, rękę czy klatkę piersiową.
Tak przy okazji. Czy wiecie moi drodzy, z ilu i jakiego typu oraz rodzaju kości składa się nasz kręgosłup? Lub jakie są ich konkretne nazwy? Warto poszperać w atlasie anatomii i dowiedzieć się czegoś na ten temat, by pogłębić swoją wiedzę dotyczącą tzw. szkieletu ludzkiego. Naukowcy uznają, że główna funkcja naszego kręgosłupa, polega na ochronie rdzenia kręgowego, a każdy tworzący go element, jest osobną kością.
Zwracajmy uwagę na to, o czym mówimy i jak o tym mówimy
Gdy mówimy kręgosłup lędźwiowym oraz mamy na myśli, związany z nim ból, jest trochę tak, jakbyśmy mieli na myśli jakiś inny kręgosłup. A ta właśnie część naszego ciała i szkieletu, dostępna jest tylko kręgowcom, w tym także nam, ludziom. Sens tego zdania, jest lekko wypaczony, ze względu na to, że odbiorcom naszego przekazu (np. dzieciom lub osobom od nas młodszym), może się wydawać, że kręgosłupów w ludzkim ciele, jest co najmniej kilka.
Określenie, ból kręgosłupa lędźwiowego, brzmi dziś nieco podobnie do typowego polskiego frazesu lub też ma w sobie znamiona enigmatycznego, bajkowego szyfru. Czy warto się jest nim zatem posługiwać? Szczerze w to wątpimy. Nauce oraz jej globalnym osiągnięciom, w postaci ogólnie dostępnej wiedzy, nie jest warto zaprzeczać. Czym właściwie jest ból i dlaczego go doświadczamy lub też doznajemy? Zgodnie z ustaleniem Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, to zmysłowe wrażenie, zawsze powstaje pod wpływem jakiegoś określonego bodźca.
Z czego może wynikać ból i czym są nasze kości
Tym bodźcem najczęściej są, nasze uszkodzone przez działanie zewnętrzne, neurony. Za odczucie bólu, odpowiada system nerwowy. Jeśli doświadczamy bólu, z przyczyny kręgów odcinka i części kręgosłupa zwanego lędźwiowym, możemy być pewni, że neurony, znajdujące się wokół kości tego właśnie odcinka, cierpią z jakiejś niewyjaśnionej przyczyny. Kości nie bolą, jak mówiono jeszcze 10 lub 20 lat temu. Lecz czy nie są przypadkiem unerwione? Z badań naukowych wynika, że każda żywa tkanka, komórka oraz pokrewne mikroorganizmy, składające się na cały nasz organizm, nie mogłyby istnieć gdyby nie to, że odgórnie oraz centralnie, zarządza nimi tzw. układ nerwowy. W życiu musi być życie. I nie protestujemy przeciwko niemu.
Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl |
śledź na bieżąco nasz blog lifestyle