wtorek, 16 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Poznaj niezwykły aromat kawy!

Zapach kawy, który unosi się w powietrzu i rozchodzi po całym otoczeniu jest tak charakterystyczny, że można go „powąchać”, nawet tylko o nim myśląc. To na pewno jedna z największych przyjemności w życiu. Dowiedz się, czym jest aromat kawy, jak powstaje i jakie czynniki na niego wpływają.

Skąd się bierze aromat kawy?

Kawa palona pachnie zupełnie inaczej niż kawa zielona. Poza tym kawa mielona i kawa ziarnista też mają inny zapach. Aromat samej kawy tworzą lotne związki chemiczne, uwalniane przez ziarna po prażeniu i ekstrakcji. Proces prażenia ziaren wytwarza ponad 900 związków aromatycznych. Liczba zidentyfikowanych związków lotnych wzrasta z roku na rok, ponieważ naukowcy nadal ciężko pracują, by dostarczyć więcej informacji na ich temat. Podczas mielenia kawy cząsteczki aromatyczne są bardziej wyczuwalne przez receptory węchowe. Coś podobnego dzieje się też po dodaniu gorącej wody do zaparzenia kawy, powąchaniu jej i posmakowaniu. Każda aromatyczna cząstka daje tę przyjemność z picia kawy.

Jakie aromaty można wyczuć w kawie?

Różne lotne związki przedostają się do powietrza w różnym tempie podczas ekstrakcji kawy. Najpierw lecą molekuły o wysokiej polaryzacji, a kawa będzie co sekundę uwalniać dziesiątki innych cząstek. Dlatego trudno jednocześnie wyczuć obecność wszystkich nut aromatycznych, które można podzielić na trzy grupy.

  1. Aromaty enzymatyczne: są bardzo lotnymi związkami i łatwo je wyczuć. Pochodzą z etapu dojrzewania ziaren. Zwykle uwydatnione, gdy owoce przechodzą lekką fermentację, czyli proces, który ma miejsce zwłaszcza między zbiorem a suszeniem. Wytwarzają aromaty kwiatowe, owocowe i ziołowe. W tym asortymencie można znaleźć nuty cytrusowe, aromaty jabłka, kolendry, hibiskusa, moreli, czerwonych owoców etc.
  2. Aromaty procesów karmelizacji: podczas prażenia ciepło powoduje, że z ziaren uwalniają się olejki eteryczne (bardzo bogate w związki aromatyczne). Aromaty wydobyte na tym etapie to zapach karmelu, czekolady, orzechów, wanilii i miodu.
  3. Aromaty suchej destylacji: podczas pirolizy, początkowego etapu palenia, kawa traci masę i wilgoć. Na tym etapie również można wydobyć z ziaren zapachy, np. eukaliptusa, goździków, czarnego pieprzu, tytoniu, tymianku.

Co wpływa na aromat kawy?

Aromat kawy w dużej mierze zależy od regionu, w którym była uprawiana. Ponadto wysokość nad poziomem morza, rodzaj gleby, klimat i techniki uprawy w danym regionie mają duży wpływ na jej zapach. Wszystko zależy od sposobu, w jaki owoce przyswajają składniki odżywcze.

Niewątpliwie na aromat kawy wpływa też fakt, czy kupujesz wersję zmieloną, czy ziarna do zmielenia. Wiele zależy również od sposobu jej przechowywania. Niedostatecznie zabezpieczona kawa zwietrzeje i nie zachwyci Cię zapachem po zaparzeniu. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są kapsułki do ekspresów. Otrzymujesz w nich 100% zmielonej kawy, którą szczelnie zamknięto w aluminiowym opakowaniu. Dzięki temu dopiero podczas zaparzania napój uwalnia swój aromat.

Chcesz poznać rodzaje kapsułek do ekspresów, z których kawa zachwyci Cię smakiem i aromatem? Zajrzyj na stronę Nespresso.


śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY