piątek, 15 marca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Algi w kosmetyce, właściwości i zastosowanie alg w kosmetologii

Algi w kosmetyce wykorzystywane są od wieków. Lekarze i kosmetolodzy szukając związków bogatych w witaminy i mikroelementy, wspomagających funkcjonowanie organizmu i jednocześnie mogących poprawić wygląd naszej skóry, sięgnęli do głębin morskich. W morzu żyje, bowiem ponad 500 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Jednym z cenniejszych darów morza okazały się algi, a właściwie – używając prawidłowej nazwy botanicznej – glony.

Algi w kosmetyce, właściwości i zastosowanie alg morskich w kosmetyce

Te niepozorne roślinki zamieszkujące najczęściej zbiorniki wodne znane są ludziom od bardzo dawnych czasów. Na Dalekim Wschodzie ceni się je od wieków jako niezwykle wartościowe źródło pożywienia także jako surowiec kosmetyczny i zielarski. Na Zachodzie dopiero mniej więcej na przełomie IX i XX wieku brytyjscy badacze odkryli, że algi zawierają duże ilości jodu a także m.in. kwasu alginowego powszechnie stosowanego później jako środek żelujący. I od tego czasu zaczęło się zainteresowanie tymi wspaniałymi roślinami.

Z punktu widzenia systematyki algi to inaczej glony i wraz z porostami stanowią jedną z grup roślin. Niektóre z nich są organizmami jednokomórkowymi, które samotnie lub w koloniach pływają na powierzchni wody lub osiadają na dnie zbiorników. Wielokomórkowe glony (wodorosty) mogą osiągać wielkość nawet kilku metrów, zwykle są one przymocowane do podłoża tworząc swego rodzaju podwodne łąki.

Wykorzystanie alg morskich w kosmetyce

Bogactwo alg sprawia, że niezwykle chętnie są stosowane w kosmetyce. Wykorzystuje się je w najróżniejszej postaci: proszku (tzw. alginatu), w postaci mikronizowanej (rozdrobnionej), jako ekstrakty tłuszczowe lub wodne – każdy z tych produktów różni się właściwościami ze względu na nieco odmienny skład. O ile na przykład ekstrakt olejowy zawiera w większym stopniu składniki o charakterze tłuszczowym a więc wolne kwasy tłuszczowe, fosfo- i glikolipidy, witaminy, związki steroidowe, to ekstrakty wodne bogate są w węglowodany, białka (np. metaloproteiny).

W kosmetyce najczęściej wykorzystywane są algi suszone lub liofilizowane. Szczególnie przydatne są one w postaci sproszkowanej do bardzo małych rozmiarów, dzięki którym ich aktywność biologiczna może być wykorzystana najbardziej efektywnie. Swoje miejsce w recepturach kosmetycznych znalazły także ekstrakty alg. Bardzo często w celu uzyskania lepszego efektu kosmetycznego stosuje się mieszaniny tych surowców o różniące się między sobą składem chemicznym. Czasami wykorzystuje się także izolowane z alg związki biologicznie aktywne.

Stosuje się zarówno czyste algi jak też łączy z innymi składnikami wzmacniającymi ich działanie. Najlepiej, jeśli są to produkty naturalne np. olejki eteryczne, glinki, ekstrakty roślinne. Algi w kosmetyce są jednym z chętniej stosowanych produktów naturalnych w zabiegach kosmetycznych zarówno na twarz jak i na ciało. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć powinno starannie dobierać się rodzaj wykorzystywanych alg, gdyż poszczególne algi różnią się zawartością składników i dzięki temu mają określone działanie.

algi w kosmetyce
algi w kosmetyce

Algi w kosmetykach, właściwości i zastosowanie alg w kosmetologii

Algi w kosmetyce – pielęgnacja ciała:

W przypadku pielęgnacji ciała wykorzystuje się bardziej te algi, które zawierają składniki poprawiające krążenie krwi i limfy, działające detoksyzująco (wychwytywanie wolnych rodników) a także uelastyczniające tkankę skórną (np. poprzez hamowanie elastazy, stymulacje syntezy kolagenu).

Algi w kosmetyce – pielęgnacja twarzy:

W pielęgnacji skóry twarzy preferowane są składniki wpływające na wzrost nawilżenia, poprawę metabolizmu i regulację różnicowanie się komórek naskórka, hamowanie melanogenezy, normalizowanie funkcji gruczołów łojowych a także ochrona przed wolnymi rodnikami.

Przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości alg sprawiają, że dobrze sprawdzają się one w pielęgnacji cer problematycznych, trądzikowych, z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, trądzikiem różowatym.

Dobrodziejstwo alg można wykorzystywać w zaciszu domowym. Z dostępnych na rynku sproszkowanych alg można wykonywać świetne maseczki na twarz, dostosowane do problemu skórnego.

Algi w kosmetyce są bardzo popularne – wykorzystuje się obecnie ponad 30 gatunków alg. Częstymi składnikami preparatów kosmetycznych są algi zielone które są bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Zawierają one ponad 50 różnorodnych składników, dzięki czemu zapewniają preparatom wielokierunkowe działanie. Produkuje się z nich kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, paznokci. Wchodzą one w skład klasycznych kosmetyków: kremów, balsamów, żeli, ampułek, maseczek kosmetycznych, preparatów do golenia, płynów do kąpieli. Ze względu na swoje własności wykorzystywane są także w szamponach, odżywkach, preparatach przeznaczonych do układania włosów.

Ekstrakt z alg czerwonych działa na skórę nawilżająco, oczyszczająco, łagodząco, wspomaga prawidłowe ukrwienie, redukuje tłuszcz w tkance podskórnej. Produkty z ich zawartością poprawiają przede wszystkim stan cery wrażliwej, suchej, trądzikowej. Wyciąg z alg czerwonych bogaty w pierwiastki takie jak wapń, magnez, krzem, cynk gwarantuje także zdrowy wygląd włosów. Preparaty zawierające w swoim składzie recepturalnym bogaty w składniki aktywne wyciąg z morskich wodorostów łagodzą podrażnienia skóry wywołane np. działaniem promieni słonecznych, goleniem czy depilacją. Zastosowanie tego rodzaju kosmetyków powoduje, że skóra staje się miękka i dobrze nawodniona. Szczególnie zalecane są dla cery wrażliwej.

Preparaty z wyciągiem z alg hawajskich działają kojąco, regulują naturalną równowagę, wzmacniają barierę ochronną skóry. Przywracają one skórze świeżość i naturalny wygląd, nie powodując przy tym podrażnień.

Dla bardziej suchych cer można dodawać przy odrobinę olei naturalnych jak np. olej z wiesiołka czy ogórecznika, olej lniany. Można stosować wszystkie składniki, które sprawdzają się w pielęgnacji cery suchej: nawilżające hydrolaty (które dodajemy do rozrabiania alg zamiast wody), miód, zmiksowanych warzywa, owoce, zioła i olejki eteryczne (które oprócz pozytywnego oddziaływania na skórę zneutralizują specyficzny zapach alg).

Cerom łojotokowym dobrze zrobi dodatek glinki, drożdży, owoce i rośliny o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym jak np. cytryna, oczar, bratek.

Cery naczynkowe polubią dodatek czerwonej glinki, lukrecję, kasztanowca, kadzidłowca.

Skład maseczki zależy od naszej fantazji a efekty działania takich produktów są szybkie a co najważniejsze naturalne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Kosmetyki z algami zrobią wszystko. Nawilżą skórę, pomogą zwalczyć cellulit i wzmocnić włosy.

algi-w-kosmetyce
algi-w-kosmetyce

Stosowane w kremach do twarzy ekstrakty z wodorostów:

  • intensywnie nawilżają skórę
  • spłycają zmarszczki
  • przywracają cerze blask
  • regulują pracę gruczołów łojowych (powodują, że skóra mniej się przetłuszcza)
  • działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
  • zmniejszają obrzęki
  • wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych (idealne do cery naczynkowej)
  • koją podrażnienia skóry.

Algi w kosmetyce – algi dodawane do preparatów pielęgnacyjnych do ciała:

  • poprawiają mikrokrążenie krwi w skórze
  • oczyszczają ją z toksyn
  • przyspieszają spalanie tłuszczu
  • ujędrniają i uelastyczniają skórę
  • zmniejszają cellulit
  • działają wygładzająco.

Biorąc pod uwagę coraz lepszą znajomość składników biologicznie aktywnych występujących w różnych gatunkach alg można się spodziewać, że algi w kosmetyce będą odgrywać coraz większą rolę, zwłaszcza w przypadku regeneracji skóry i opóźnianiu procesów jej starzenia się. Jednak dla uzyskania lepszego efektu interesująca jest możliwość doustnego przyjmowania tych preparatów. Z suszonych alg można przygotowywać napoje, które powodują wzrost aktywności systemu immunologicznego organizmu, wpływają na usuwanie toksyn z organizmu, przyspieszają proces przemiany materii w komórkach, dzięki czemu wspomagają proces odchudzania. Algi w kosmetyce stosowane zewnętrznie oraz przyjmowane doustnie mogą w sposób widoczny poprawiać stan naszego organizmu w tym także skóry i włosów. Coraz częściej zatem w przypadku i tych surowców zaczyna obserwować się, w tym również w Polsce, zjawisko suplementacji.

algi w kosmetyce
algi w kosmetyce

Algi w kosmetyce – kosmetyki z algami

1. A.T.W. COLLAGEN LIFT, krem na dzień z kolagenem i algami

Działanie:

  • zastrzyk młodości – podstawowy kolagenowy preparat do stosowania na dzień zamiast specjalistycznych zabiegów usuwania zmarszczek,
  • wyraźnie spłyca zmarszczki oraz poprawia elastyczność i sprężystości skóry (już po 14-tu dniach o 40%)
  • zmniejsza głębokość zmarszczek o 48%
  • zmniejsza szorstkość skóry o 42%
  • zmniejsza skłonność do łuszczenia się skóry o 41%
  • poprawia ogólną kondycję skóry
  • zwiększa nawilżenie i zdolność do zatrzymywania wody w skórze
  • zwiększa naturalną odporność
  • już po pierwszym zastosowaniu możliwe jest odczucie lekkiego napięcia skóry, co świadczy o wchłanianiu się składników aktywnych
  • poprawia koloryt, skóra nabiera blasku i staje się jedwabista.

Stosowanie:
Po zastosowaniu aktywatora nałóż krem opuszkami palców na twarz, szyję i dekolt ruchami zgodnymi z kierunkiem ułożenia włókien mięśniowych od dołu ku górze tak by zapobiegać wiotczeniu mięśni twarzy.

Zawiera: BioCollagen A.T.W.® i algi morskie, nazywane chlebem morza, zawierają duże ilości protein, węglowodanów, witamin i mikroelementów. Łatwo przenikają one przez barierę warstwy rogowej naskórka, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie skóry. Algi przeciwdziałają stanom zapalnym i nawilżają.
Krem na dzień bogaty jest także w NNKT obecne w olejach roślinnych: winogronowym i macadamia oraz wyciągi roślinne z lukrecji i lucerny.

2. Norel – Balsam do ciała z algami hawajskimi

Jest doskonałym kosmetykiem pielęgnacyjnym przeznaczonym również do masażu profesjonalnego. Polecany do każdego rodzaju skóry, a szczególnie dla skór suchych i wrażliwych. Dzięki cennym składnikom zawartym w algach, balsam nawilża skórę i wzmacnia barierę ochronną naskórka (proteiny), poprawia ukrwienie (mikroelementy i węglowodany), ujędrnia skórę i opóźnia jej proces starzenia się (wielocukry). Algi działają także antyseptycznie i hamują nadmierne wydzielanie potu. Balsam zawiera: delikatne oleje roślinne i środek przeciwalergiczny. Polecany szczególnie dla skór słabo ukrwionych, suchych, łatwo podlegających infekcjom.

Składniki aktywne:

  • algi czerwone i brunatne
  • olej z pestek winogron
  • olej słonecznikowy
  • d-panthenol
  • alantoina
  • witaminy A i C

3. Bielenda – Biała maska algowa – proteiny mleczne

Działanie

  • regeneruje i odżywia skórę
  • głęboko nawilża, reguluje gospodarkę wodną skóry
  • usuwa toksyny (detoks)
  • napina i napręża skórę (lifting)
  • wzmacnia i ujędrnia skórę
  • łagodzi podrażnienia
  • działa relaksująco na ciało i psychikę

Składniki aktywne
alginat( ekstrakt z alg brunatnych), proteiny mleczne, kompozycja aromatyczna typu Wellness

Stosowanie:
Maskę nakłada się na twarz dokładnie oczyszczoną, najlepiej po wmasowaniu serum odpowiedniego dla danej skóry. Wymieszać dwie miarki proszku (miarka załączona jest do każdego opakowania) oraz 2 i pół miarki zimnej wody mineralnej, do uzyskania gładkiej masy. Rozłożyć maskę równomiernie na całą twarz i szyję. Zabezpieczyć wcześniej wilgotnymi płatkami brwi i rzęsy. Po kilku minutach maska tężeje. Po 20 minutach maskę zdjąć w całości.

4. AA PRESTIGE SPA Emotion – Koralowa maska do ciała

Energizuje, ujędrnia, napina
Kolor czerwony dostarcza energii, zwiększa aktywność organizmu

Pierwszy na rynku ujędrniający produkt do ciała, który znakomicie oczyszcza skórę i przeciwdziała pękającym naczynkom, dzięki zawartości glinki czerwonej, bogatej w mikroelementy i sole mineralne. Wyjątkowe, aktywne składniki maski: algi koralowe Corallina officinalis oraz algi Laminaria hyperborea o własnościach regenerujących i nawilżających sprawiają, że ciało staje się jędrniejsze, a skóra bardziej sprężysta i mocniejsza. Gęsta, kremowa konsystencja maski zapewnia niezrównany efekt miękkiej i jedwabiście gładkiej skóry już po pierwszym zabiegu.

5. Mary Kay – Beztłuszczowy Żel, Oil-Free Hydrating Gel

Jest to odświeżający, beztłuszczowy żel, który w niezwykły sposób odmienia skórę przywracając jej naturalną równowagę nawilżenia utrzymującego się do 10 godzin. Ten niezwykle skuteczny chłodzący żel błyskawicznie się wchłania, odżywiając skórę, dzięki czemu staje się jedwabista w dotyku. Unikalna formuła zawiera zaawansowane technologicznie składniki nawilżające: wyciąg z alg, wyciąg z zielonej herbaty, witaminę E, które odżywiają i nawilżają skórę. To najlepsza kuracja dla skóry normalnej i tłustej, zapewniająca nawilżenie, jakiego skóra potrzebuje – po aplikacji skóra wygląda pięknie i zdrowo.

Beztłuszczowy żel nawilżający:

  • to lekka, beztłuszczowa formuła, która sprawia, iż skóra staje się ukojona, jedwabista, świetlista i natychmiast nawilżona
  • przywraca skórze równowagę wilgoci
  • szybko się wchłania
  • natychmiast nawilża, a nawilżenie utrzymuje się do 10 godzin
  • stanowi doskonałą bazę pod podkład, który rozprowadza się łatwo i równomiernie

Stosowanie: Nakładaj rano, wieczorem lub dwa razy w ciągu dnia – zawsze, kiedy twoja skóra potrzebuje silnego nawilżenia. W celu otrzymania optymalnych rezultatów oraz działania przeciw starzeniu się skóry, używaj razem z preparatami z serii Mary Kay TimeWise®: Mleczkiem Oczyszczającym 3-w-1, Nawilżającą Emulsją Przedłużającą Młodość, Serum na Dzień z filtrami SPF 15 i Serum na Noc.

6. Iwostin – Łagodny tonik kojąco-oczyszczający

Łagodny tonik Iwostin skutecznie oczyszcza skórę i przywraca jej naturalne pH. Zawiera odżywczy wyciąg z alg morskich alantoinę i wodę termalną z Iwonicza Zdroju, które koją i łagodzą podrażnienia. Jest przeznaczony do skóry wrażliwej i alergicznej. Jego hypoalergiczna formuła powstała w konsultacji z dermatologami.

Właściwości:

  • łagodnie oczyszcza skórę twarzy i usuwa resztki makijażu
  • tonizuje skórę i zapewnia uczucie świeżości
  • przywraca naturalne pH skóry
  • opóźnia proces starzenia się skóry, nawilża i ożywia koloryt skóry
  • nie zawiera substancji zapachowych i barwników

Wskazania:

  • codzienna toaleta skóry twarzy
  • oczyszcza i odświeża skórę twarzy i szyi
  • zalecany do pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej, skłonnej do podrażnień

Substancje aktywne:

  • wyciąg z alg morskich
  • alantoina
  • pantenol (prowitamina B5)
  • woda termalna z Iwonicza Zdroju

7. Juliette Essayer – MARINE SPA

To ekskluzywna linia odmładzająca dla kobiet po 30-tym roku życia oparta na filozofii SPA – hydro i algoterapii. Preparaty przeznaczone są do codziennej pielęgnacji cery suchej i zmęczonej. Luksusowe składniki aktywne pochodzenia morskiego głęboko odżywiają i regenerują skórę, posiadają też intensywne właściwości przeciwzmarszczkowe. Regularnie stosowane poprawiają kondycję skóry, a także koją zmysły i wpływają na poprawę samopoczucia. Harmonia ciała i ducha jest, zgodnie z filozofią SPA, źródłem autentycznego piękna i zdrowia. Skłaniki aktywne tej serii to między innymi: OLIGOPHYCOCORAIL – nazywany baterią mikroelementów morskich, pozyskiwany z algi koralowej, uzupełnia w skórze pulę bioprzyswajalnych minerałów, posiada silne działanie odnawiające, dotleniające i odmładzające.

ATOLIGOMER (KONCENTRAT WODY MORSKIEJ) – skarbnica 92 mikro i makroelementów, które rewitalizują, odżywiają i energizują skórę, a także intensywnie nawilżają i poprawiają jej napięcie. Zawiera także witaminy E, B5, olejek migdałowy, olejek awokado, seamolient, Shea butter.

Linię tworzy 5 preparatów do pielęgnacji twarzy oraz dwa produkty do ciała:

  • morski krem odmładzający na dzień
  • morski krem odmładzający na noc
  • morski krem wygładzający pod oczy
  • morskie serum odmładzające
  • emulsja do demakijażu integralnego 3 w 1
  • morski peeling do ciała
  • morski balsam do ciała z mikrokapsułkami

Algi w kosmetyce – podsumowanie:

Algi w kosmetyce mają bardzo szerokie zastosowanie. W kosmetyce zabiegi z alg są przeznaczone do regeneracji naskórka. Z wiekiem w skórze zmniejsza się stężenie określonych aminokwasów, elementów śladowych, witamin, protein, w wyniku czego następuje zwolnienie produkcji kolagenu i elastyny. Skóra staje się wysuszona, szara, łuszcząca, pojawiają się widoczne zmarszczki. Proces starzenia można opóźnić stosując algi w kosmetyce. Są one stosowane w postaci masek, kremów, liftingu, podczas, którego wszystkie ważne substancje czynne są wchłaniane i transportowane do skóry właściwej. Jest to możliwe ponieważ struktura alg morskich jest podobna do struktury plazmy ludzkiej.

Algi w kosmetyce mają właściwości lecznicze: zwalczają wirusy, wykazują działanie przeciwnowotworowe, redukują tłuszcz, regulują zawartość cukru, przyspieszają gojenie, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, uzupełniają niedobory jodu w tarczycy, tamują krwawienia, działają ochronnie na błony śluzowe. Należy więc pamiętać , że algi w kosmetyce to cenne naturalne źródło zdrowia, urody i młodości.

 


 

Polecam również artykuł: Ekstrakty roślinne w kosmetyce, właściwości i zastosowanie

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY