piątek, 22 listopada, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Co to jest wiskoza i jakie ma właściwości? Jak ją wykorzystać?

Wiskoza to delikatny i przyjemny dla skóry materiał. Pochodzi z naturalnych surowców, jest jednak zaliczana do materiałów sztucznych. Sprawdź, z czego to wynika i poznaj najważniejsze cechy wiskozy.

Wiskoza to jeden z najpopularniejszych materiałów na rynku odzieżowym, zaraz obok bawełny i poliestru. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdza się podczas upałów, ale nie tylko. W zależności od chemicznej obróbki może imitować nawet wełnę lub jedwab.

Jak powstaje wiskoza?

Wiskoza powstaje z celulozy pozyskiwanej z różnych gatunków drzew. Mogą być to zarówno drzewa liściaste, najczęściej dęby oraz buki, jak i drzewa iglaste – głównie sosny i świerki. Chociaż do wytworzenia wiskozy używany jest naturalny surowiec, jest ona uznawana za materiał sztuczny. Dzieje się tak dlatego, że pobrana z drzew celuloza musi zostać poddana wielu procesom technologicznym z użyciem silnych chemikaliów. Dzięki nim na ostatecznym etapie produkcji wiskoza może być podobna do tkaniny naturalnej lub sztucznej. Świetnie imituje bawełnę, jedwab, wełnę i poliester, a dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu różnych typach odzieży.

Najważniejsze właściwości wiskozy

  • Wiskoza to lekki i przewiewny materiał, który zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza. Pozwala skórze oddychać, nie przykleja się do niej, a oprócz tego szybko wchłania i odparowuje wilgoć.
  • Wiskoza jest dobrą domieszką do wełny i poliestru. Sprawia, że materiały stają się przyjemniejsze w dotyku i „nie gryzą” przy kontakcie ze skórą.
  • Tkaniny wiskozowe są podatne na kurczenie się i rozciąganie, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wysoka temperatura prania (powyżej 40℃) oraz wysokie obroty wirowania mogą nieodwracalnie zniszczyć materiał, z kolei prasowanie wiskozy na prawej stronie prowadzi do powstawania świecących się pasów.
  • Ubrania z wiskozy po założeniu szybko się gniotą i dość często się elektryzują, dlatego po każdym praniu zaleca się spryskiwanie ich środkami antystatycznymi.

Do czego wykorzystuje się wiskozę?

Wiskoza jest polecana przede wszystkim do szycia ubrań na lato, ponieważ lepiej niż bawełna chłonie i odprowadza wilgoć. W branży odzieżowej najczęściej spotyka się ją w składzie sukienek, spódnic, chust i szalików. W domieszkach z syntetycznymi materiałami wiskozę stosuje się w produkcji szybkoschnącej i oddychającej odzieży sportowej. Tkanina świetnie sprawdza się również jako baza do przewiewnych piżam i koszul nocnych. Z kolei wiskoza imitująca jedwab jest często wykorzystywana do produkcji poszewek na kołdry i poduszki. Takie komplety pościeli charakteryzują się higroskopijnością, a tym samym zapewniają ich użytkownikom komfortowy sen.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY