czwartek, 25 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak działają dopłaty do odszkodowań OC?

Znaną, niechlubną praktyką wielu towarzystw ubezpieczeniowych jest zaniżanie odszkodowań. Z pewnością każdy może wskazać bez większego namysłu choć jedną czy dwie znane sobie osoby, które otrzymały na tyle niską wypłatę od ubezpieczalni, że niemalże nie wystarczyło na naprawę pojazdu. Czym są dopłaty do odszkodowań OC i co trzeba zrobić, by uzyskać tego rodzaju świadczenie?

Dopłaty do odszkodowań – co to takiego?

Osoba, która uzyskała świadczenie odszkodowawcze może w ogóle nie zdawać sobie sprawy, że kwota ta jest zaniżona. Niewiele osób posiada w tym zakresie na tyle dobrą wiedzę, by samodzielnie określić, czy uzyskane odszkodowanie jest odpowiedniej wysokości. W takiej sytuacji warto skorzystać z dostępnych online kalkulatorów, z których pomocą można obliczyć kwotę, jaką powinno się uzyskać od ubezpieczyciela. Stworzenie takiej kalkulacji nie wymaga specjalnej wiedzy, a jedynie uzupełnienia stosunkowo prostych informacji.

Mianem dopłaty do odszkodowania określa się proces, w którym dochodzi do cesji wierzytelności na rzecz podmiotu trzeciego. Innymi słowy, kancelaria odszkodowawcza odkupuje wierzytelność od osoby prywatnej i na podstawie stworzonej umowy – wypłaca poszkodowanemu w wypadku dodatkową (oprócz już uzyskanego od ubezpieczyciela odszkodowania) kwotę. W następstwie takich działań to kancelaria może dochodzić dalszych roszczeń od ubezpieczyciela, a ubezpieczony nie ma już do nich praw (gdyż je sprzedał).

Kiedy można uzyskać dopłatę do odszkodowania OC?

Jak widać, dopłata do odszkodowania jest rozwiązaniem, dzięki któremu można w dość łatwy sposób pozyskać dodatkowe środki. Jednak by tak mogło się stać, spełnione muszą być określone warunki. Jakie?

1. Termin – od daty wypadku nie mogło upłynąć więcej niż 3 lata (36 miesięcy);

2. Rodzaj szkody – musimy mieć do czynienia ze szkodą częściową lub całkowitą;

3. Brak ugody z ubezpieczycielem.

Co ważne, nie ma znaczenia, czy osoba poszkodowana w wypadku dalej posiada pojazd, który był elementem zdarzenia drogowego. Mogło dojść do jego zbycia, a właściciel nawet nie musiał naprawiać go ze środków, jakie pozyskał z ubezpieczenia.

Kiedy skorzystać z dopłaty do ubezpieczenia?

Korzyści płynące z dopłaty do ubezpieczenia są bardzo duże. Przede wszystkim poszkodowany kierowca, który nie jest usatysfakcjonowany kwotą, jaką pozyskał z ubezpieczenia – nie musi samodzielnie walczyć z ubezpieczalnią. Kontakt ten jest przeniesiony na kancelarię odszkodowawczą, która zdecydowała się na przeprowadzenie cesji zobowiązania.

Co ważne, dopłata do odszkodowania jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem, gdy dodatkowe środki są potrzebne od razu. Cesja wiąże się z tym, że ustalona między osobą prywatną a kancelarią odszkodowawczą kwota jest wypłacana w krótkim czasie (zazwyczaj nie dłużej niż tydzień od momentu podpisania cesji przez strony). Tymczasem działania związane z odzyskaniem środków od ubezpieczyciela mogą trwać przez długi czas i wiązać się m.in. z koniecznością uczestnictwa w rozprawach sądowych. W praktyce jest to nie tylko niewygodne (m.in. ze względu na konieczność dojazdów do sądu, brania urlopu na ten cel itp.), ale również czasochłonne.

Niewątpliwą zaletą dopłaty do odszkodowania OC jest także jego pewność. Podczas gdy odwołując się od decyzji ubezpieczyciela samodzielnie – wcale nie musimy odzyskać środków (a wręcz poniesiemy koszty sądowe i inne) – przy cesji środki otrzymujemy od razu.

Na co można wykorzystać środki?

Kancelaria odszkodowawcza wypłacająca dopłatę do odszkodowania nie określa celu, na jaki można przeznaczyć pieniądze. To oznacza, że pozyskane środki mogą posłużyć do zakupu nowego pojazdu, naprawy obecnie posiadanego auta, jednak można je wykorzystać również do celu zupełnie niezwiązanego z samochodem.

W razie wątpliwości, czy wyliczona kwota odszkodowania nie jest zaniżona (a nawet wtedy, gdy wydaje nam się być wystarczająca) – warto skonsultować tę kwestię z doświadczoną kancelarią lub chociaż skorzystać z kalkulatorów online. W ten sposób można zazwyczaj pozyskać kwotę wyższą o nawet kilka tysięcy złotych.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY