piątek, 19 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak wczesne wykrywanie uzależnienia u dzieci i szybka interwencja wpływają na wynik terapii?

W uzależnienie od substancji psychoaktywnych może popaść każdy, niezależnie od wieku. Tendencję wzrostową w tym zakresie można zaobserwować nie tylko u osób dorosłych, lecz również, co gorsza, u dzieci i młodzieży, które w coraz większym stopniu narażone są na tego rodzaju uzależnienie. W poniższym artykule dowiesz się jak rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia od narkotyków u dzieci, w jaki sposób reagować w takiej sytuacji oraz gdzie szukać pomocy.

Jakie są pierwsze objawy uzależnienia u dzieci?

Objawy uzależnienia dziecka od substancji psychoaktywnych mogą być na początku bardzo niepozorne i trudne do zauważenia. Ich rozpoznanie przez rodziców może nastręczać trudności, gdyż dziecko będzie starało się je mocno zamaskować. Jeżeli jednak będziemy naszą pociechę dokładnie i wnikliwie obserwować, będziemy mogli zauważyć szereg niepokojących objawów mogących świadczyć o tym, że dziecko popadło w uzależnienie lub jest nim zagrożone.

Zmiany fizyczne i zdrowie

U dziecka, które zaczyna doświadczać stanu uzależnienia od substancji psychoaktywnych, oprócz oddechu o zapachu alkoholu lub środków odurzających, można zauważyć następujące zmiany obejmujące jego zdrowie i wygląd fizyczny:

 • utratę wagi,
 • nadmierną potliwość,
 • krwotoki z nosa,
 • przewlekły kaszel,
 • katar i pociąganie nosem,
 • nieprawidłowe wyniki morfologii,
 • bóle żołądka,
 • złe ranne samopoczucie,
 • częstsze przeziębienia,
 • krosty i owrzodzenia (głównie w okolicy nosa),
 • zawroty głowy,
 • nadmiernie rozszerzone lub zwężone źrenice,
 • szkliste, napuchnięte lub przekrwione oczy,
 • suchość w ustach,
 • czerwone plamy na ciele,
 • bardzo blade palce.

Nie wszystkie z tych objawów muszą wystąpić, natomiast warto na dziecko zwrócić baczniejszą uwagę, jeżeli jednocześnie pojawi się kilka z nich.

Zmiany behawioralne

U uzależnionego dziecka można zaobserwować również zmiany w jego zachowaniu, wśród których najczęściej wymienia się:

 • spadek energii lub nadpobudliwość,
 • niechlujny wygląd i obniżoną dbałość o higienę osobistą,
 • niepokój ruchowy,
 • wahania nastrojów,
 • drażliwość,
 • zmęczenie,
 • bełkotliwą i nieskładną mowę lub wręcz odwrotnie-wycofanie.

Funkcjonowanie w społeczeństwie

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych nie pozostaje obojętne na funkcjonowanie młodego człowieka w społeczeństwie oraz w najbliższym otoczeniu. Często zmianie ulegają dotychczasowi znajomi dziecka, którzy odstawiani są na dalszy plan. Nasza pociecha zaczyna coraz więcej czasu spędzać z osobami, których nam nie przedstawia. Zaczyna unikać rozmów i kontaktów z nami. Staje się wyobcowana oraz dużo czasu spędza zamknięta w swoim pokoju, również podczas posiłków, które woli spożywać w samotności. Zaczyna mieć coraz większe zapotrzebowanie na kieszonkowe i nie potrafi sensownie wyjaśnić, na co jest mu ono potrzebne. Dziecku bez trudu zaczyna również przychodzić łamanie zasad i reguł panujących w domu, co skutkuje coraz częstszymi spóźnieniami, wymykaniem się oraz niewracaniem do domu na noc. 

Problemy w szkole

Dziecko borykające się z problemem uzależnienia od używek zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki szkolne. Może objawiać się to coraz częstszymi wagarami, spóźnianiem się na lekcje, nieodrabianiem prac domowych oraz brakiem motywacji do nauki, co skutkuje pogorszeniem ocen. Uzależniony młodociany zaczyna sprawiać również problemy wychowawcze w szkole. Podczas lekcji nie potrafi się skupić (przeszkadza lub wręcz odwrotnie-zasypia). Lekceważy nauczycieli i szkołę, co ma wpływ na częstotliwość uwag kierowanych przez nauczycieli pod adresem rodziców dziecka.

W jaki sposób zareagować, jeżeli zaobserwujemy u swojego dziecka objawy uzależnienia?

W przypadku, kiedy podejrzewamy lub mamy pewność, że nasze dziecko zażywa substancje psychoaktywne, najgorszą rzeczą, jaką możemy uczynić, jest impulsywne i chaotyczne zachowanie z naszej strony. Mimo że niekiedy informacja ta spada na nas jak grom z jasnego nieba, nie można pozwolić, aby emocje wzięły nad nami górę. W zaistniałej sytuacji najrozsądniejszym i najlepszym wyborem, jaki możemy dokonać, jest poświęcenie dziecku swojego czasu oraz przeprowadzenie z nim spokojnej i rzeczowej rozmowy na ten temat. Rozmowa ta nie ma polegać na oskarżaniu, lecz na wyczerpującym wysłuchaniu tego, co do powiedzenia ma nasze dziecko, nawet jeżeli nie do końca byśmy się z jego argumentami zgadzali. Najważniejszą na tym etapie kwestią jest cierpliwe wysłuchanie naszej pociechy do końca. Podczas rozmowy powinniśmy zapewnić nasze dziecko, że może nam w pełni zaufać oraz że tak naprawdę jesteśmy po jego stronie. Jednocześnie konieczne jest przedstawienie dziecku naszego stanowiska odnośnie zażywania substancji psychoaktywnych. Powinno być to jednak dalekie od jakiegokolwiek oskarżania, krzyków, pretensji i stawiania zarzutów. 

Od szybkości naszej reakcji będzie zależeć zdrowie i przyszłość młodego człowieka

Nieprawdą jest, że uzależnić się można już od pierwszego zapalenia papierosa lub zażycia substancji psychoaktywnej, jednak im częściej dziecko ma z nią kontakt, tym szybciej może popaść w uzależnienie i tym większe prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Od szybkości naszej reakcji, od tego, jak szybko zauważymy niepokojące nas symptomy, będzie potem zależeć, w jaki sposób oraz ile czasu zajmie dziecku proces wyjścia z nałogu. Podczas rozmowy z nastolatkiem powinniśmy koniecznie zaproponować mu wspólne poszukanie sposobów na efektywne zerwanie z nałogiem. Zakazy i nakazy nie przyniosą w tym wypadku żadnego pozytywnego efektu. Dziecko powinno bowiem samo zrozumieć, że uzależnienie od narkotyków bądź innych substancji odurzających będzie mieć wpływ na całe jego późniejsze życie. 

Leczenie uzależnień – gdzie szukać pomocy?

Nie należy wstydzić się, szukać pomocy również gdzie indziej. Warto skorzystać z fachowej pomocy specjalistów przyjmujących w poradniach uzależnień znajdujących się w każdym większym mieście. Idealnie, gdyby w spotkaniu z terapeutą mogło uczestniczyć również dziecko. Specjalista przeprowadzi z nastolatkiem rozmowę, podczas której nakreśli powagę sprawy oraz opowie o konsekwencjach zażywania narkotyków. Doradzi również rodzicom, jak postępować w takiej sytuacji oraz jakie mogą być rozwiązania tego problemu. Istnieje również możliwość skorzystania z porad udzielonych podczas rozmowy w ramach tzw. telefonu zaufania. W tym wypadku rodzice również mogą liczyć na kompetentną i fachową pomoc specjalistów, którzy poinstruują, w jaki sposób powinniśmy postąpić, i jakie kolejne kroki podjąć w celu rozwiązania problemu uzależnienia u dziecka.

Terapia uzależnień we Wrocławiu -dlaczego warto z niej skorzystać?

Trzeba być świadomym tego, że nasza samodzielna pomoc dziecku może okazać się niewystarczająca. Leczenie uzależnienia powinno rozpocząć się jak najszybciej, gdyż istnieje wtedy największa szansa na pełne i bezproblemowe wyleczenie. Czas gra tu niewspółmiernie dużą rolę, dlatego problemu uzależnienia nie należy bagatelizować. Jeżeli kroki, które podjęliśmy w celu wyzwolenia dziecka z nałogu, są bezskuteczne, konieczne może okazać się skorzystanie z terapii uzależnień, którą prowadzi ośrodek leczenia uzależnień Przebudzenie koło Wrocławia. Twoja pociecha zostanie objęta w nim profesjonalną opieką terapeutów, którzy w swej pracy kierują się koronnymi zasadami: okazywaniem szacunku i wsparcia swoim podopiecznym. Terapia uzależnień we Wrocławiu odbywa się w komfortowych warunkach i kameralnym otoczeniu. Co ważne, pacjentom zapewniona zostaje przyjazna i intymna atmosfera oraz pełna dyskrecja w całym procesie terapii.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

1 KOMENTARZ

 1. Możliwości zastosowania tkanin luksusowych są wręcz nieograniczone. Od eleganckich sukienek wieczorowych po ekskluzywne meble czy dekoracje wnętrz – każde wykorzystanie dodaje magii i klasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY