piątek, 26 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jakie są zasady w diecie niskoglikemicznej?

Dieta niskoglikemiczna to bardzo dobre rozwiązanie dla osób chorych na cukrzycę lub zmagających się z nadwagą. Z diety wykluczone zostają produkty, które są wysoko przetworzone, niektóre warzywa i owoce, desery, a przede wszystkim słodycze.

Co to jest IG – indeks glikemiczny?

Aby zrozumieć istotę diety niskoglikemicznej, trzeba najpierw dowiedzieć się, czym jest indeks glikemiczny. IG to wartość procentowa określająca szybkość wzrostu glikemii po spożyciu danych produktów porównując do wzrostu, jaki można zaobserwować po zjedzeniu takiej samej ilości węglowodanów pod postacią czystej glukozy lub pszennego chleba. Dzięki temu da się oszacować, w jaki sposób poszczególne produkty wpływają na zmiany stężenia glukozy w surowicy krwi.

W jaki sposób przygotowywać dania w diecie niskoglikemicznej?

W diecie niskoglikemicznej produkty dzieli się na trzy grupy:

  • o niskim indeksie glikemicznym (<55);
  • o średnim indeksie glikemicznym (55–69);
  • o wysokim indeksie glikemicznym (>70).

Komponując posiłki o poprawnym indeksie glikemicznym, trzeba pamiętać także o ładunku glikemicznym. To ważne, ponieważ dzięki temu można określić optymalną ilość produktu, jaka powinna znaleźć się w posiłku. Aby wyliczyć ten wskaźnik, trzeba pomnożyć wskaźnik IG produktu, jak i ilość węglowodanów w danej porcji wyrażony w gramach, następnie wynik podzielić przez 100.

Jak widać może być to nieco zagmatwane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dietą niskoglikemiczną, dlatego na początek najlepiej skorzystać z oferty firmy cateringowej Light Catering, która z pomocą dietetyka wyliczy zbilansowaną odpowiednio dietę, a posiłki otrzymasz gotowe do domu.

Efekty w diecie niskoglikemicznej

Dieta niskoglikemiczna jest tak skonstruowana, że pozwala na spożywanie pokarmów z różnych grup, nie ma więc ryzyka niedoborów pokarmowych. Jeśli nie ma wyznaczonego celu z odchudzaniem, nie ma potrzeby obniżania kalorii. Powinno się podczas diety spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, pamiętając o ładunku glikemicznym. Powolne uwalnianie się glukozy do krwi z czasem ją ustabilizuje, dzięki czemu nie będą się pojawiać napady wilczego apetytu ani głodu. Dieta zmniejszy także ryzyko pojawienia się cukrzycy oraz insulinooporności.

Podstawowe zasady w diecie niskoglikemicznej

  1. Dzień podziel na 5 posiłków, które spożywaj regularnie;
  2. Swój jadłospis opieraj o produkty z niskim indeksem glikemicznym;
  3. Ostatni posiłek zjedz nie później niż 3 godziny przed snem;
  4. Spożywaj owoce surowe, najlepiej ze skórką;
  5. Każdego dnia wypijaj do 2 litrów wody niegazowanej;
  6. Pamiętaj, by nie rozgotowywać produktów zbożowych.

Zalecenia diety niskoglikemicznej skierowane są przede wszystkim do osób chorych na cukrzycę typu 2., z zaburzoną tolerancją glukozy, hipertriglicerydemią lub hiperlipidermią mieszaną.


śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY