czwartek, 22 lutego, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Kiedy fotowoltaika to dobra inwestycja? Sprawdzamy

Instalacja fotowoltaiki wiąże się z wysokim początkowym kosztem. Co sprawia, że fotowoltaika może być opłacalną inwestycją? Odnawialne źródła energii pozwalają na zaoszczędzenie relatywnie dużej ilości pieniędzy, ale jak to się dzieje? Na te inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Takich czynników jest kilka, a najważniejsze z nich to: poziom autokonsumpcji, ceny prądu, wydajność systemu, koszty instalacji oraz dostępność dotacji. Ceny prądu stale rosną, a instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na znaczne zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną. Energię wytworzoną przez panele najlepiej wykorzystać do zasilania urządzeń domowych. Jest to tak zwana autokonsumpcja energii.

Zysk z autokonsumpcji jest równoważny cenie, którą zapłacilibyśmy za niego operatorowi sieci dystrybucji. Dodatkowo nadwyżka – prąd wyprodukowany przez panele, którego nie uda nam się zużyć – jest przesyłana do sieci energetycznej i rozliczana według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z zeszłego miesiąca. Aby obniżyć początkowe koszty inwestycji warto rozejrzeć się za dostępnymi dotacjami. Dzięki uldze termomodernizacyjnej osoby prywatne mogą obniżyć koszt całkowity nawet o 17%.

Istnieje program Czyste Powietrze, dzięki któremu można uzyskać 5000 zł dodatkowej bezzwrotnej dotacji. Są to tylko niektóre z możliwości obniżających cenę instalacji fotowoltaicznej. Wydajność fotowoltaiki jest stosunkowo wysoka, a szacowana żywotność niektórych paneli to nawet kilkadziesiąt lat. Z czasem moc modułów spada, ale proces ten zachodzi stosunkowo powoli. Według aktualnych gwarancji spodziewana utrata mocy po 25 latach to 10-15%.

Na co zwrócić uwagę przed instalacją fotowoltaiki?

Najlepszą opcją jest zlecenie instalacji fotowoltaicznej doświadczonej i zaufanej firmie. Powinna ona przygotować projekt, który powstał w oparciu o zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, rolnego lub biura oraz warunki panujące przy nieruchomości. Należy pamiętać, że wydajność fotowoltaiki w dużej mierze zależy od jej umiejscowienia, które powinno cechować się dużym nasłonecznieniem. Aby fotowoltaika była najbardziej opłacalna powinno się ją ustawiać w kierunku południowym, następną korzystną opcją jest zachód lub wschód. Istotne znaczenie ma także kąt nachylenia paneli. Dzięki odpowiedniemu wyborowi rodzaju paneli będziemy mogli cieszyć się najlepszą ceną i wydajnością.

Sprawdź: instalacje fotowoltaiczne Poznań od firmy Solarika

Czy inwestycja w fotowoltaikę może być złą decyzją?

Zazwyczaj inwestycja w fotowoltaikę jest dobrą i bezpieczną decyzją. Są jednak sytuacje, kiedy warto spokojnie się zastanowić czy przyniesie nam ona oczekiwane zyski. Panele fotowoltaiczne nie mogą być umieszczone w zacienionym miejscu – odpowiednia ekspozycja na promienie słoneczne jest kluczowa. Dlatego ustawienie paneli w kierunku północnym jest nieopłacalne – wiąże się z najniższym poziomem nasłonecznienia.

Panele fotowoltaiczne dla firm – dowiedz się więcej.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY