środa, 22 maja, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Pediatra – czyli czym zajmuje się lekarz dziecięcy?

Obok przeziębienia bądź grypy do powszechnych schorzeń wieku dziecięcego zalicza się np. ospa wietrzna czy różyczka. W przypadku zachorowania na taką chorobę rodzice powinni udać się do gabinetu pediatrycznego. Kim jest pracujący w nim doktor?

Wraz z narodzinami dziecka w życiu rodziców pojawia się mnóstwo zmian. Wśród najważniejszych można wymienić regularny kontakt z lekarzem dziecięcym. Nawet jeśli maluszek nie należy do chorowitych, na pewnym etapie jego rozwoju pediatra będzie często odwiedzanym doktorem. Czym zajmuje się specjalista tej dziedziny medycyny? Kiedy należy się do niego zwrócić?

Kim jest lekarz pediatra?

W dużym uproszczeniu lekarz skupia się w swojej pracy na diagnostyce oraz leczeniu chorób dziecięcych. Do jego gabinetu trafiają pacjenci do osiemnastego roku życia, w tym niemowlęta. Pediatra zajmuje się dbaniem o zdrowie podopiecznych, ale również monitoruje ich rozwój, co pozwala mu wykryć ewentualne nieprawidłowości. Prowadzi też działania mające na celu zapobieganie rozmaitym schorzeniom (profilaktyka).

To specjalista, który dysponuje szeroką wiedzą, obejmującą różne dziedziny medycyny. Pod tym względem ma wiele wspólnego z lekarzem rodzinnym, czyli internistą. Niemniej to ten pierwszy kieruje chorego do pediatry, nie odwrotnie. Internista może pomóc przy najprostszych, najczęściej spotykanych chorobach, ale w przypadku np. szkarlatyny, świnki czy odry u dziecka powinien przekierować je do gabinetu lekarza dziecięcego.

Kiedy zwrócić się do lekarza dziecięcego?

Główne zadanie pediatry polega na zdiagnozowaniu schorzenia na podstawie objawów, badania lekarskiego oraz – jeśli istnieje taka możliwość – rozmowy z małym pacjentem. Kiedy diagnoza wymaga uzyskania dodatkowych informacji, kieruje chorego na określone badania. Może też zalecić udanie się do innego lekarza, np. urologa dziecięcego, ginekologa dziecięcego bądź doktora o innej specjalizacji. Dobrym pomysłem będzie wybór placówki, w której pracują różni lekarze, mogący w razie potrzeby wspólnie pochylić się nad problemem zdrowotnym pacjenta. Przykładem takiego ośrodka może być Kids Clinic, przychodnia w Kaliszu. Jej zespół składa się ze specjalistów kilkunastu dziedzin medycyny, co ułatwia diagnostykę, zwłaszcza przy bardziej złożonych dolegliwościach.

Do wizyty u pediatry powinny skłonić rodzica jakiekolwiek odchodzące od normy symptomy, które widzi u swojego dziecka. U niemowlaka będzie to brak reakcji na bodźce albo nadpobudliwość, płaczliwość czy kłopoty ze snem. Na konsultację należy się umówić również w przypadku, gdy malec nie ma apetytu bądź jego stolce są nieprawidłowe. Kolejna przesłanka do spotkania ze specjalistą to podwyższona temperatura, kaszel, katar oraz dolegliwości bólowe głowy, brzucha etc. Jeśli na ciele pojawiły się zmiany skórne, najlepszym rozwiązaniem będzie pokazanie ich doktorowi.

Gdzie pracuje pediatra?

Lekarza dziecięcego można spotkać w placówkach medycznych działających w ramach kontraktu z NFZ oraz komercyjnych. Dużą zaletą prywatnych ośrodków są szybkie terminy wizyt oraz dostęp do wielu specjalistów w jednym miejscu. Przykładowo, rodzice, których interesuje pediatra w Kaliszu, mogą umówić się do niego w Kids Clinic. Jeśli pojawi się konieczność konsultacji z innym lekarzem, np. alergologiem czy endokrynologiem dziecięcym, można zarejestrować wizytę tego samego dnia.

Co warto podkreślić, doktor pracujący z dziećmi musi być nie tylko kompetentny. Powinien łatwo nawiązywać dobry kontakt z pacjentem, aby malec nie czuł dyskomfortu podczas spotkania.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY