Możliwość otrzymania recepty przez internet przyniosła ze sobą dużą ilość korzyści. Dzięki temu nie musimy stać w długich kolejkach w przychodniach oraz niepotrzebnie narażać naszego zdrowia.
Dowiedz się, jak wygląda wystawianie e-recepty i na jakich zasadach jest wydawana.
Na jakich warunkach można otrzymać receptę online?
O receptę online możemy postarać się na dwa sposoby. Możemy otrzymać ją wypisaną przez lekarza w trakcie e-wizyty lub zamówić potrzebne nam leki za pośrednictwem portalu. W drugim przypadku należy jednak zaznaczyć, że każdy lek, który wymaga recepty nie zostanie nam sprzedany bez dokumentu wystawionego przez lekarza. Nie mniej jednak wybierając sami zakres potrzebnego medykamentu skracamy czas, w którym otrzymamy lek.
Określony lekarz wystawi receptę na podstawie naszej kartoteki medycznej jeżeli uzna, że nie ma przeciwskazań ku temu, a my faktycznie potrzebujemy danego leku. Jeżeli jest to kwestia przedłużenia leku, którego przyjmujemy, nie powinno być żadnych problemów przy wystawieniu kolejnej recepty dla zachowania ciągłości leczenia.
W razie potrzeby lub ewentualnych niejasności przeprowadzony zostanie wywiad medyczny mający wykazać stan zdrowia pacjenta lub lekarz zleci dodatkowe badania.
E-wizytę w szybki i łatwy sposób zamówimy przez internet. System połączy nas z lekarzem drogą telefoniczną lub za pośrednictwem połączenia wideo, w zależności od wybranej przez nas opcji.
Twój lekarz online spełni wszelkie wymogi prawne, które są pilnowane w stacjonarnych placówkach. Wystawione przez niego skierowania lub e-recepty są respektowane na tych samych zasadach, a ich wydanie jest w pełni legalne.
Jak zrealizować receptę online?
Recepta online może zostać zrealizowana w każdej aptece w Polsce.
Żeby otrzymać przepisane nam leki musimy podać jedynie specjalnie wygenerowany pod naszą receptę czterocyfrowy kod oraz swój numer PESEL.
Leki nie muszą być odbierane przez nas osobiście. Wystarczy, że osoba upoważniona do tego będzie znała kod oraz PESEL. Jest to bardzo pomocna opcja w momencie, kiedy osoba chora powinna przebywać w domu, zdrowy bliski bez problemu będzie mógł dostarczyć potrzebne leki.
Kod otrzymujemy od lekarza po wygenerowaniu lub możemy przeczytać go z Internetowego Konta Pacjenta. Jeżeli posiadamy konto otrzymamy również kod na adres mailowy lub wiadomość sms.
Na recepcie możemy mieć przepisane kilka leków. Jeżeli są to różne leki możemy zakupić je w kilku aptekach, jednak w przypadku przepisania jednego leku w kilku opakowaniach medykament musi zostać wydany w jednej aptece.
W momencie kiedy przebywamy za granicą należy sprawdzić, czy elektroniczna recepta jest respektowana w danym kraju. Obecnie kilka państw europejskich ma możliwość wydania nam leku na bazie polskiej recepty. Jest to między innymi Finlandia, Chorwacja oraz Estonia.
Termin, w którym musi zostać zrealizowana recepta
Dzięki możliwości odbycia konsultacji online lub telefonicznej mamy możliwość otrzymać potrzebą nam receptę w każdym momencie dnia. Nie ograniczają nas godziny zamknięcia przychodni, czy dni wolne. Wystarczy mieć dostęp do internetu.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnej recepty, recepta elektroniczna wystawiana jest na termin 30 dni, jedynie antybiotyk przepisywany jest na krótkiej, siedmiodniowej recepcie. Niekiedy lekarz może przedłużyć ten okres jeżeli występują ku temu medyczne argumenty np. kiedy pacjent choruje przewlekle. Wówczas ważność dokumentu może osiągnąć rok czasu.
Nasza elektroniczna recepta może w sobie zawierać kilka pozycji, które nie muszą być jednorazowo wykupione. Ważne jest jednak żeby nie przekroczyć terminy, do którego został wystawiony dokument.