piątek, 19 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Czy można odrzucić spadek?

Zanim osoba, która została powołana do spadku, zdecyduje, czy go przyjmie, powinna się naprawdę solidnie zastanowić. Wystarczy, że spadek jest obciążony długami, aby marzenie o wzbogaceniu się przerodziło się w koszar niekończących się spłat. Jednak czy w ogóle – a jeśli tak, to w jaki sposób – można odrzucić spadek? Każdy powinien poznać odpowiedź na to pytanie.

Prawo, ale nie obowiązek spadkobiercy

Adwokat – Warszawa jest dobrym przykładem takich spraw – zajmujący się prawem spadkowym potwierdzi to z całym przekonaniem: przyjęcie spadku jest prawem, ale nie obowiązkiem tego, kto został do niego powołany. Oznacza to, że bez problemu – a nawet bez wyjaśniania powodów takiej decyzji – spadek można odrzucić. Wystarczy, że dana osoba czy instytucja po prostu nie chce być spadkobiercą. Choć w praktyce najczęściej chodzi o zadłużenie, które weszło w skład masy spadkowej. Rzadko kiedy osoby postronne mają ochotę spłacać nie swoje długi – zwłaszcza gdy majątek pozostawiony przez zmarłego nie jest zbyt wartościowy.

W tym kontekście warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem do spadku można zostać powołanym na dwa sposoby: na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego lub na mocy testamentu. Przy czym pierwsze z tych rozwiązań wchodzi w grę tylko wtedy, gdy zmarły nie pozostawił po sobie ważnego testamentu. Jednocześnie zawsze – zarówno wtedy, gdy powołany postanowi przyjąć, jak i odrzucić spadek – konieczne jest dopełnienie stosownych formalności.

Należy pamiętać o formalnościach

Chodzi tu o złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Adwokat Warszawa wyjaśnia to w prosty sposób: jeżeli powołany do spadku chce go przyjąć, to składa oświadczenie o przyjęciu spadku. Analogicznie w przypadkach, gdy chce go odrzucić, musi złożyć oświadczenie o odrzuceniu. Termin na złożenie tych oświadczeń wynosi sześć miesięcy, licząc od dnia, w którym powołany do spadku dowiedział się o tym fakcie. Jeżeli w tym czasie żadne z oświadczeń nie zostanie złożone, spadek i tak przypadnie powołanemu, jednak z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że nie będzie on musiał spłacać długów zmarłego ze swojego prywatnego majątku, a jedynie z tego, który wchodzi w skład spadku.

Którą ścieżkę wybrać? Pomoże adwokat

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone na jeden z dwóch sposobów: przed sądem, lub przed notariuszem. W pierwszym przypadku konieczne jest złożenie stosownego wniosku do sądu, w drugim zaś po prostu udanie się do notariusza, który sporządza stosowny dokument. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, stąd warto dokonać wyboru sposobu, w jaki zostaną załatwione formalności spadkowe po konsultacji z doświadczonym adwokatem. Pomoże on wybrać najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnego przypadku. Podejmowanie takich decyzji samodzielne jest co prawda możliwe, jednak często bywa mało opłacalne – zwłaszcza gdy powołany do spadku nie ma doświadczenia w tego rodzaju problemach.

 

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY