wtorek, 16 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Czym się kierować kupując używany samochód?

Bardzo wielu Polaków nadal nie stać na zakup nowego samochodu osobowego prosto z salonu. Na szczęście na rynku wtórnym można bez problemu znaleźć mnóstwo maszyn używanych, ale jednocześnie utrzymanych w dobrym stanie techniczno-wizualnym. W celu zminimalizowania ryzyka pomyłki warto bardzo dokładnie obejrzeć wybrane auto, zwracając szczególną uwagę na ukryte wady.

Weryfikacja lakieru i kabiny to pierwszy krok

Decydując się na nabycie samochodu z drugiej ręki, należy najpierw sprawdzić, czy na pokrywającym karoserię lakierze nie występują głębokie odpryski, rozległe korozje albo miejsca ewidentnie zaszpachlowane. Oczywiście w przypadku pojazdu kilkunastoletniego normę będą zapewne stanowiły rysy i inne drobne zmiany powierzchniowe. Tego rodzaju niedoskonałości są jednak w pełni akceptowalne, gdyż istnieje możliwość ich w miarę łatwego wyeliminowania.

Pamiętajmy, że ostrożność i zapobiegliwość to podstawa udanej transakcji. Kolejną pożądaną czynnością jest zajrzenie do wnętrza kabiny i ocena estetyki kierownicy, gałki zmiany biegów oraz okładzin fotelowych. Jeżeli któryś z wymienionych elementów przejawia oznaki nadmiernego wyeksploatowania, to postarajmy się wynegocjować nieco niższą cenę od sprzedającego. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze niezbędne do zaopatrzenia się w nowy komponent.

Przebieg bywa zdradziecki

Przy zakupie używanego samochodu jednym z kluczowych wymogów jest zweryfikowanie jego przebiegu, czyli liczby pokonanych dotychczas kilometrów. Panuje powszechne przekonanie, że jeśli auto ma na liczniku powyżej 200 000 km, to nadaje się raczej na złom, a nie do jazdy. Takie stawianie sprawy może nas wpędzić w niezłe tarapaty, ponieważ nie brakuje cwaniaków potrafiących skutecznie cofnąć stan drogomierza nawet o sto tysięcy km. I to pomimo groźby otrzymania kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Aby uchronić się przed tym konkretnym zagrożeniem, warto rzucić okiem na numer identyfikacyjny VIN zlokalizowany na tabliczce znamionowej (znajduje się ona zazwyczaj obok drzwi o stronie kierowcy). Z drugiej strony wiele maszyn o stosunkowo wysokim przebiegu dzięki dbałości właścicieli pozostaje w pełni sprawnych. Dlatego też sugerowanie się wyłącznie wartością odczytaną z licznika nie jest rozsądnym pomysłem.

Pozostałe cenne wskazówki

Nie obejdzie się także bez oceny stanu silnika pod kątem ewentualnych przedmuchów i widocznych wycieków. Tego typu usterki świadczą bowiem o konieczności dokonania kosztownej naprawy jednostki. Zaleca się przetransportowanie pojazdu do stacji kontroli, gdzie doświadczeni mechanicy sprawdzą odpłatnie zarówno sam napęd, jak i całe zawieszenie, układ wydechowy, układ kierowniczy, stan ogumienia, elektronikę czy system klimatyzacyjny. Wydamy na to, co najmniej kilkaset złotych, ale zaoszczędzimy sobie sporo nerwów i wydatków w przyszłości.

Na koniec nie zapomnijmy o przeprowadzeniu porządnej jazdy próbnej, a także załatwieniu wymaganych formalności. Liczy się przede wszystkim podpisanie umowy kupna-sprzedaży, zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (wynoszącego 2% od wartości auta) oraz zarejestrowanie samochodu w Urzędzie Miasta.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z autoryzowanym dealerem Mitsubishi i Hyundai AutoCentrumLis.pl

 


 

Śledź na bieżąco nasz lifestyle blog

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY