wtorek, 20 lutego, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Dlaczego warto wydać debiutancką książkę w małym wydawnictwie?

Umowa wydawnicza z jedną z największych firm, zajmujących się publikacjami książek, to marzenie wielu początkujących pisarzy, ale też nie jedyny sposób na sukces w branży. Sfinalizowanie współpracy ze znanymi i cenionymi podmiotami to trudne zadanie, które ma również szereg wad. Dlatego zastanawiając się, w jakim wydawnictwie najlepiej wydać książkę, warto poszukać alternatywnych rozwiązań, stawiając np. na mniejsze podmioty, który zwykle poświęcają autorom więcej uwagi.

Czym charakteryzuje się małe wydawnictwo?

To, że jakaś oficyna nie wydaje setek książek rocznie, nie ma w swoich szeregach najbardziej znanych autorów i nie generuje wielomilionowych obrotów nie oznacza, że źle wykonuje działania związane z publikowaniem, dystrybuowaniem oraz promocją książek. W wielu przypadkach tego typu podmioty są prężnie działającymi firmami, których wydawnictwa trafiają do szerokiego grona czytelników. Bardzo często mniejsze oficyny koncentrują się na jakiejś niszy, np.: komiksach, powieściach fantastycznych, poradnikach czy opowiadaniach. Oferują również ciekawe modele wydawnicze, dzięki którym początkujący autorzy mogą łatwiej opublikować swoją pierwsze dzieło. Każdy, kto przymierza się do debiutu i zastanawia się w jakim wydawnictwie najlepiej wydać książkę, zazwyczaj powinien pierwsze kroki skierować do mniejszych oficyn.

Jakie zalety ma wydanie debiutanckiej książki w małym wydawnictwie?

Najważniejszą zaletą współpracy z wydawnictwami, które działają na mniejszą skalę, jest większa szansa na zaakceptowanie danej książki i rozpoczęcie współpracy. Duże firmy w przeważającej liczbie przypadków akceptują jedynie autorów z już wyrobioną marką, posiadających szerokie grono wiernych czytelników. Jeśli chcemy przebić się na konkurencyjnym rynku, lepiej swój tekst wysłać do kilku mniejszych oficyn.

Dużym plusem współpracy z małymi wydawnictwami jest też możliwość wyboru optymalnych, z punktu widzenia debiutanta, modeli wydawniczych. W dużych firmach zazwyczaj preferowana jest ścieżka tradycyjna, w której to oficyna zajmuje się wszelkimi aspektami publikacji książki, ale autor otrzymuje tylko niewielki procent od sprzedanych egzemplarzy. By zarobić w takim modelu satysfakcjonującą sumę, trzeba sprzedać naprawdę sporą liczbę książek. W mniejszych firmach często można liczyć na o wiele korzystniejsze rozwiązania, takie jak np. publikowanie subsydiowane, w którym autor partycypuje w kosztach wydania książki, ale otrzymuje również większe zyski.

Istotną zaletą współpracy z małym wydawnictwem jest również większe wsparcie, które otrzymuje autor. Takie oficyny nie muszą rozdrabniać swojej uwagi na wiele współprac, więc mogą poświęcić większą ilość czasu konkretnej publikacji, dopracowując jej wygląd, nadając jej nieszablonowego charakteru i przygotowując dopasowany do grupy potencjalnych odbiorców plan promocji. Podsumowując, decyzja o wydaniu debiutanckiej książki z małym wydawnictwem często okazuje się strzałem w dziesiątkę i przynosi zaskakujący sukces.

śledź na bieżąco nasz  blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY