tworzenie stron internetowych
Strona głównaIT, TECHNOLOGIEGdzie można latać dronem?

Gdzie można latać dronem?

Drony zdobywają coraz większą popularność. Nic zresztą dziwnego stanowią świetną zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Użytkowanie dronów uregulowane jest kwestiami prawnymi. W związku z tym należy pamiętać o kilku zasadach podczas korzystania z nich, aby uniknąć mandatu za niewinną zabawę. Zanim zakupisz dron, sprawdź jakie kwestie prawne ciebie obowiązują.

Amatorskie latanie dronem

Niezależnie od tego, czy masz zwykły dron, czy dron z kamerą, zasadą, która obowiązuje każdego, jest zakaz latania poza zasięgiem wzroku. Jeżeli dron ma masę powyżej 600 g, to wtedy podczas jego użytkowania należy zachować 30 m odstępu od osób i pojazdów oraz 100 m odstępu od zabudowań miast, oraz zgromadzeń osób na wolnym powietrzu.

Nie we wszystkich miejscach można swobodnie latać dronem. Są to tereny zamknięte, poligony oraz obiekty jądrowe. Dronem nie polatamy również nad zakładami, gdzie prowadzone są prace badawczo – naukowe, elektrowniami, zakładami zajmującymi się materiałami toksycznymi, portami morskim oraz w pobliżu lotnisk.

Lista tych miejsc jest o wiele dłuższa. Jeśli chcemy mieć pewność do tego, czy w danej przestrzeni powietrznej można latać bezzałogowym statkiem powietrznym, to warto ściągnąć aplikację na telefon, która pokaże nam podział na strefy, w których lot jest zakazany i dozwolony.

Rejestracja jako operator dronu

Od końcówki grudnia 2020 roku w całej Unii Europejskiej, w tym Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy prawne. Drony w tym drony z kamerami będą mogły być używane tylko przez osoby będące ich operatorami.

Powstanie rejestr operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych (BSP), czyli dronów, w którym każda osoba chcąca latać dornem będzie musiała zarejestrować siebie jako operatora. Po wykonaniu tego otrzyma numer rejestracyjny, który będzie trzeba umieścić na dronie.

Osoby posiadające drony o masie powyżej 250 g oraz drony z kamerami będą musiały dodatkowo przejść szkolenie online. Nowe prawo przewiduje odstępstwo od konieczności rejestracji dronów. Nie jest ona obowiązkowa w przypadku dronów poniżej 250 g bez kamery.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli chcemy latać dronem nad strefą zakazaną, to wymagana jest zgoda od zarządcy danego terenu. Należy również pamiętać o tym, że nowe przepisy prawne regulują możliwość sterowania dronem przez osoby niepełnoletnie.

Osoby poniżej 14 roku życia mogą latać jedynie dronem poniżej 250 g. Związane jest to, z tym że według najnowszych przepisów prawnych jako operator systemów bezzałogowych statków powietrznych mogą zarejestrować się tylko osoby, które ukończyły 14 lat. Warto również podkreślić to, że zdobyte uprawnienia obowiązują na całym terenie Unii Europejskiej.

Nowe przepisy prawne wprowadzają podział lotów na trzy kategorie: otwartą, szczególną i certyfikowaną. Większość osób latających amatorsko będzie przypisanych do strefy otwartej. Pozwala ona na lot dronami o masie poniżej 25 kg, w zasięgu wzroku i bezpiecznej odległości od innych osób, na wysokość do 120 m od najbliższego punktu na ziemi.

Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl
MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE