czwartek, 25 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Impregnacja obuwia na zimę – czy warto to robić?

O impregnacji obuwia mówi się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy z szafek wyciągane są te cięższe, solidniejsze buty mające zapewnić stopom odpowiednią ochronę przed chłodem. Czy jednak warto impregnować obuwie na zimę? Jak tego rodzaju pielęgnacja na nie wpływa?

Jak działają preparaty do impregnacji obuwia?

Impregnacją nazywa się zabieg, który prowadzi do długotrwałego zabezpieczenia wybranego materiału przed działaniem wilgoci, kurzu i innych czynników zewnętrznych. 

Do wykonania skutecznej impregnacji potrzebne będą odpowiednie preparaty chemiczne – w przypadku obuwia takie środki znajdziesz w ofercie sprzedażowej właściwie dowolnego sklepu obuwniczego. Ogromny wybór markowych i dobrej klasy środków do impregnacji dostępny jest również w sklepach internetowych.

Preparat, który wykorzystany zostanie do zaimpregnowania powierzchni obuwia powinien być dostosowany do materiału, z jakiego buty zostały wykonane. Chociaż w sprzedaży znajdują się impregnatory uniwersalne, ich skuteczność może być znacznie ograniczona w porównaniu z ich odpowiednikami przystosowanymi typowo do zabezpieczania skóry zamszowej czy materiałów syntetycznych.

Impregnatory – tj. produkty do impregnacji obuwia – działają bezpośrednio na materiał, na który zostaną nałożone. To oznacza, że cząsteczki preparatu wsiąkają pomiędzy warstwy surowca (na przykład skóry), tworząc specyficzną, niewidoczną powłokę. Po dokładnym wysuszeniu preparatu nasiąknięty nim materiał staje się nieprzemakalny, dzięki czemu wilgoć nie jest w stanie przenikać głębiej, aż do wnętrza buta. Powłoka taka stanowi również dość trwałą tarczę ochronną, do której nie przywiera kurz czy sól drogowa, z którą w okresie zimowym ma się styczność niemal na każdym kroku.

Jak wykonać impregnację butów na zimę, by była skuteczna?

Najłatwiej poddaje się impregnacji nowe, dopiero zakupione buty. Po wyjęciu z pudełka wystarczy jedynie nałożyć preparat zgodnie z instrukcją użycia i odczekać, aż dokładnie wsiąknie on w materiał. Warto przy tym stosować się do wskazówek producenta i pozwolić powłoce przeschnąć we wskazanym czasie.

Nieco inaczej wygląda już zabieg impregnowania obuwia używanego, noszonego wcześniej nawet przez krótki czas. W tym bowiem wypadku konieczne jest wcześniejsze przygotowanie butów do nałożenia wybranego środka.

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem będzie oczyszczenie butów ze wszelkich zabrudzeń znajdujących się na ich powierzchni. W zależności od rodzaju surowca, obuwie można z zewnątrz odkurzyć za pomocą miękkiej szczoteczki czy gąbki. Koniecznie usunąć trzeba wszelkiego rodzaju większe skupiska piasku czy błota. Po takim wstępnym odkurzeniu dobrze jest sięgnąć po preparaty czyszczące i konserwacyjne, które pozwolą „wyciągnąć” zanieczyszczenia także z głębszych warstw. Do tego celu możesz użyć pianek myjących, past czy podobnych środków, oczywiście upewniając się wcześniej, że nadają się do zastosowania w przypadku danego materiału. Oczyszczone buty pozostaw do wyschnięcia – nie stawiaj ich na kaloryferze ani w pełnym słońcu. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie ich w przewiewnym miejscu i wyłożenie wnętrza zgniecionymi gazetami. Wówczas buty odparują wilgoć naturalnie i bez ryzyka odkształceń.

Suche, czyste obuwie możesz poddać impregnacji. Środek nałożony na powierzchnię butów powinien dokładnie wyschnąć przed położeniem drugiej warstwy. Raz wykonana impregnacja nie zabezpieczy obuwia na zawsze – czynność taką należy regularnie powtarzać, za każdym razem pamiętając o wyczyszczeniu butów ze znajdujących się na powierzchni zabrudzeń.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY