wtorek, 16 lipca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Na czym polega odpuszczanie stali?

Materiały poddawane zabiegom termicznym zyskują nowe właściwości, dzięki którym znajdują zupełnie nowe zastosowanie. Niektóre konstrukcje wręcz wymagają przeprowadzenia obróbki cieplnej, aby mogły być bezpiecznie użytkowane. Dziś przyjrzymy się dwóm szczególnie popularnym rozwiązaniom w tym zakresie.

Jak przebiega hartowanie próżniowe?

Ten proces służy uzyskaniu czystej powierzchni materiału przy dużej powtarzalności kształtu. Co więcej, gwarantuje jak najmniejsze odkształcenia. Porównywalne metody nie są w stanie osiągnąć takich wyników, dlatego hartowanie cieszy się bardzo dużym uznaniem.

Jednym ze sposobów na jego przeprowadzenie jest model objętościowy. Polega on na wykorzystaniu podczas procesu chłodzenia cieczy lub gazów pod wysokim ciśnieniem (nawet do 15 barów). W efekcie hartowanie próżniowe w specjalnych piecach minimalizuje powstawanie naddatków, które potrzebują dodatkowego oszlifowania. To z kolei przekłada się na duże oszczędności, ponieważ nie dochodzi do marnotrawienia stali.

Metoda jest skomplikowana, ale niezbędna w niektórych gałęziach przemysłu. Jako beneficjentów hartowania można wskazać zwłaszcza branżę motoryzacyjną oraz technologię produkcji maszyn. Ze względu na intensywną eksploatację produktów wymagają fizycznego wzmocnienia stosowanych materiałów, które można zrealizować właśnie poprzez procesy próżniowe.

Odpuszczanie próżniowe po hartowaniu

Na tym jednak obróbka cieplna metali się nie kończy. Po każdym hartowaniu należy bowiem usunąć naprężenia, a także uzyskać odpowiednią twardość elementu. Można to osiągnąć jedynie poprzez odpuszczanie próżniowe.

Na czym ono polega? To proces obejmujący kilkukrotne nagrzewanie stali, a następnie jej wystudzenie w ściśle kontrolowanych warunkach. Metoda próżniowa gwarantuje, że nie dochodzi wówczas do utleniania detali, co mogłoby znacząco obniżyć jakość obrabianej powierzchni. Struktura zyskuje więc spodziewaną równowagę, a w konsekwencji wyjątkową trwałość.

Ze względu na stosowane temperatury odpuszczanie dzieli się na:

1) Niskie. Nie wpływa ono na zmianę twardości stali, lecz usuwa naprężenia hartownicze. Wymaga 160-300°C.

2) Średnie. Używane przede wszystkim do odpuszczania sprężyn. Powoduje zmiany w strukturze krystalicznej stali, zachowując jej sprężystość. Odbywa się w 300-500°C.

3) Wysokie. Jej celem jest zwiększenie odporności materiału na zmienne obciążenia o dużej amplitudzie. Potrzebuje powyżej 500°C.

Wybór właściwego rodzaju zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. Profesjonaliści zawsze wybierają najskuteczniejszy sposób odpuszczania próżniowego dla danego projektu.

Kto może przeprowadzić odpuszczanie próżniowe?

To poprawnego wykonania należy mieć duże doświadczenie oraz dostęp do profesjonalnych narzędzi. Oba warunki spełnia firma Sacher. Jej pracownicy podejmą się każdego wyzwania w zakresie obróbki cieplnej stali. Dzięki nim odpuszczanie próżniowe przebiega szybko i sprawnie, a otrzymany produkt spełnia najwyższe wymagania.

Zachęcamy do skontaktowania się z przedstawicielami marki Sacher, aby otrzymać więcej informacji na temat usługi.


 

Śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY