czwartek, 25 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Prawidłowe żywienie świnki morskiej

Mogłoby się wydawać, że śwince morskiej wystarczy do jedzenia trochę siana, warzyw, owoców i ziaren, ale w praktyce jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Do właściwego funkcjonowania zwierzę to potrzebuje białka, tłuszczów, węglowodanów i włókien, a wszystko to powinno być w odpowiednich proporcjach. Nie może też zabraknąć dodatków żywieniowych łącznie z ziołami. Czas zastanowić się nad tym, jak stworzyć prawidłowy jadłospis dla świnki morskiej.

Na czym polega prawidłowe żywienie świnki morskiej?

Świnka morska potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania przede wszystkim stałego dostępu do czystej wody, siana i trawy. Nie może brakować w jej diecie zieleniny, ziół świeżych i suszonych. Dieta powinna składać się w mniejszym stopniu z warzyw, potem można wymienić suchą karmę i na końcu owoce. Uważać należy z wodą kranową, gdyż może zawierać chlor i fluor, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek. Godna polecenia jest woda źródlana, która będzie zawierała podstawowe mikroelementy. Podstawą żywienia świnek morskich jest oczywiście siano, które nie służy tylko do tego, aby zwierzę czuło się syte. Trzeba pamiętać o bezustannym wzroście siekaczy u świnek – poprzez gryzienie siana następuje ich ścieranie. Ponadto jego jedzenie służy też zabiciu nudy.

Zaleca się wybierać różne mieszanki traw, aby urozmaicić dietę pupila i dostarczyć mu różnych składników odżywczych. Te małe stworzenia uwielbiają przede wszystkim tymotkę i stokłosę, ale wybór jest zdecydowanie większy. Nie może zabraknąć w diecie dodatku lucerny – jest ona szczególnie ważna dla osobników młodych i niedożywionych oraz ciężarnych. Zaleca się wybierać siano z drugiego i trzeciego pokosu, który odznacza się miękkością i dużą zwartością błonnika pokarmowego.

Co powinno się znaleźć w diecie świnki morskiej?

Świnka morska nie żyje samym sianem, potrzebna będzie jej także zielenina i zioła, które zawierają cenne witaminy, aminokwasy i minerały. Bardzo ważne jest to, aby zbierać je w miejscach znajdujących się z dala od wyziewów silników samochodów i innych źródeł zanieczyszczeń. Najlepsze są oczywiście młode rośliny – smaczniejsze i zdrowsze. Można podawać zwierzęciu praktycznie wszystko, co surowe i zielone – łącznie z kwiatami, liśćmi i pędami. Zasada jest tutaj prosta, im ciemniejsza zielenina, tym lepiej. Świnkom morskim najlepiej smakuje mniszek lekarski, natka pietruszki, koperek, natka marchewki, seler naciowy, liście kalarepy/buraka/rzodkiewki, szpinak, cykoria, sałata. Zielenina i zioła nie muszą być świeże, dobrze sprawdzą się także w wersji suszonej.

W diecie świnek morskich nie może zabraknąć warzyw. Zaleca się podawać różne warzywa, ale nie więcej niż pół szklanki dziennie. Idealne będą marchew i burak, ale warto też włączyć do diety w mniejszych ilościach kapustę, brokuł, kalafior, brukselkę. Dalej są owoce, które sprawdzą się w wersji zarówno surowej, jak i suszonej. Z ich ilością nie należy jednak przesadzać i traktować jako uzupełnienie diety. Wynika to z dużej zawartości cukrów, szczególnie w przypadku owoców suszonych. Sprawdzą się jako przystawka czy deser. Owoce można tak naprawdę pominąć, bo nie są one niezbędne w jadłospisie dla świnki morskiej. Nie powinno się podawać winogron, awokado ani kokosa.

Jak wybrać właściwą karmę dla świnek morskich?

W diecie świnek morskich mile widziana będzie karma zawierająca witaminy, mineralny i aminokwasy. Niektóre osoby stosują granulaty przeznaczone zarówno dla świnek, jak i królików, co jednak jest niewłaściwe, bo każde z tych zwierząt ma inne potrzeby żywieniowe. Należy sprawdzić, czy do karmy dodano witaminę C, której organizm świnek morskich nie produkuje, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz. W karmie nie powinny znajdować się sztuczne barwniki, wypełniacze i konserwanty. To samo dotyczy produktów odzwierzęcych. Mogłoby się wydawać, że wspaniałym pokarmem dla świnek będzie kukurydza, ale jej ilość w diecie powinna być niewielka lub nawet zerowa, bo obfituje w cukry i może prowadzić do rozwoju różnych chorób, na czele z cukrzycą i otyłością. Właściciela zwierzęcia powinny interesować proporcje między węglowodanami i białkami – zawartość włókna ponad 10%, a aminokwasów do maksymalnie 20%. W składzie nie może być ziaren ani orzechów.

____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego online – Tukan24

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY