Szacuje się, że od 75% do 85% dorosłych Polaków będzie choć raz w życiu cierpiało z powodu bólu kręgosłupa. Dolegliwości te nierzadko powodują wykluczenie chorego z życia codziennego i zawodowego, będąc przyczyną różnego stopnia niepełnosprawności. Specjaliści jednogłośnie twierdzą, że w przypadku bólów kręgosłupa konieczne jest szybkie i zdecydowane działanie, które zmniejszy dolegliwości bólowe, a jednocześnie zapobiegnie rozwijaniu się patologicznych stanów w obrębie struktur kręgosłupa. W poniższym artykule przedstawiamy zalety płynące z wdrożenia rehabilitacji w trosce o zdrowy kręgosłup.
Przyczyny dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa
Choć mogłoby się wydawać, że ból kręgosłupa dotyczy w większości osób starszych, nie jest to prawda. Dolegliwości bólowe tego obszaru mogą również występować u osób młodszych, w tym także sprawnych i aktywnych fizycznie. U podstaw tego typu problemów leżą najczęściej zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe, jednak niekiedy ich przyczyną bywają urazy lub współistniejące choroby. Co istotne, ból kręgosłupa może wynikać z uszkodzeń w obrębie kośćca, ale niewykluczone są także nieprawidłowości otaczających go włókien nerwowych, mięśni, stawów czy więzadeł.
Ból w obrębie kręgosłupa to najczęściej konsekwencja:
- choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa;
- przepukliny jądra miażdżystego dysku;
- zespołów korzeniowych kręgosłupa;
- osteoporozy i złamań kompresyjnych kręgów;
- wad postawy;
- skręceń lub zwichnięć stawów międzykręgowych kręgosłupa;
- procesów rozrostowych w obrębie kręgosłupa i rdzenia kręgowego;
- zesztywniającego zapalenia kręgów kręgosłupa.
Przebieg rehabilitacji bólów kręgosłupa
Bóle kręgosłupa nierzadko wymagają pomocy multidyscyplinarnego zespołu, w skład którego zalicza się neurologa, ortopedę i doświadczonego rehabilitanta. Podstawą leczenia dolegliwości w tym rejonie jest określenie miejsca oraz przyczyny bólu. W ostrej fazie, gdy ból uniemożliwia swobodne poruszanie się, włączone zostaje terapia zachowawcza, która opiera się na przyjmowaniu leków o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i zwiotczających mięśnie. Po minięciu fazy ostrej zalecana jest z kolei wizyta u fizjoterapeuty, który pomoże choremu wzmocnić tzw. gorset mięśniowy, przyspieszy regenerację tkanek, a także wdroży edukację w zakresie prawidłowej postawy i ruchów.
Dobór odpowiednich technik rehabilitacyjnych należy do fizjoterapeuty, który ustala plan terapii na podstawie stanu chorego oraz jego badań obrazowych. Do najczęściej wykorzystywanych w fizjoterapii metod zalicza się:
- terapię manualną;
- masaż;
- fizykoterapia;
- hydroterapia;
- krioterapia miejscowa;
- terapia radiofalowa ukierunkowana TR-Therapy;
- system indukcyjnej stymulacji SIS.