tworzenie stron internetowych
Strona głównaBUDOWNICTWOFarby dla alergików – sprawdź, jakie wybierać, a jakich unikać, żeby nie...

Farby dla alergików – sprawdź, jakie wybierać, a jakich unikać, żeby nie ryzykować utratą zdrowia

Farby dla alergików nie muszą być brzydsze od standardowych czy gorzej kryjące. Różnica kryje się w składzie – te muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa i jakości. Przed pomalowaniem pokoju alergika warto więc przyswoić sobie garść przydatnych informacji, w tym o tym, czego koniecznie unikać, by nie ryzykować pogorszenia zdrowia.

Podsumowanie artykułu:

  • To, jakie farby dla alergików kupisz – dobre czy złe – ma wpływ nie tylko na estetykę i komfort, ale przede wszystkim zdrowie domowników. A to oznacza, że warto poświęcić temu tematowi dłuższą chwilę.
  • Farby dla alergików różnią się od standardowych przede wszystkim składem. Ich funkcjonalność już nie odbiega od tej, oczekiwanej i jest tak samo dobra.
  • Są rodzaje farb, których w przypadku mieszkań, domów czy pokoi alergików trzeba unikać i takie, po które można śmiało sięgać.

Źle dobrana farba utrudnia codzienne życie osoby uczulonej

Nadmierne łzawienie oczu, katar, kichanie, uczucie duszności lub swędzenie skóry – to grupa najczęściej występujących, alergicznych objawów. Jeśli osoba, która się z nimi boryka, jest świadoma występującej u siebie alergii, problem jest łatwy w rozwiązaniu. To kwestia przyjmowania leków lub zmiany otoczenia – tak, by usunąć z niego potencjalne alergeny. Często jednak zdarza się, że do reakcji uczuleniowej dochodzi jeszcze zanim osoba zyska świadomość na temat swojego stanu zdrowia. Wtedy warto rozpatrzeć każdy potencjalny czynnik uczulający: nie tylko kurz i pyłki, ale także materiał, z jakich wykonano meble, które znajdują się w domu i skład farb.

Farby dla alergików to przede wszystkim te, o mniejszej ilości lotnych związków organicznych

W 2010 roku Unia Europejska Uchwaliła ustawę, znacząco ograniczającą zawartość tzw. LZO w farbach i lakierach. Powód – fakt, że rozpuszczalniki przedostają się do powietrza i wdychane mogą niekorzystnie oddziaływać na organizm, wywołując np. reakcję alergiczną.

Hypoalergiczne oznacza „dobre”

Dobra farba dla alergików to taka, której skład zyskał atest hypoalergiczny. W takim produkcie zastosowano wyłącznie te substancje, które są przystosowane do wymagań nawet najbardziej wrażliwych organizmów; takie, które nie będą choćby minimalnie pogarszać jakości codziennego życia i prowokować występowania jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych.

Jakie konkretnie farby powinni wybierać, a jakich unikać osoby z uczuleniami?

Należy unikać farb rozpuszczalnikowych, które – choć znane ze swojej odporności na ścieranie i odpryski – zawierają np. benzynę lakową, która przedostając się do powietrza, może podrażniać zmysły domowników. Z podobnych powodów odradza się alergikom sięganie po farby mineralne, na których – ze względu na ich strukturalną powierzchnię – osiada kurz i inne pyłki.

W puli dobrych farb dla alergików znajdują się emulsje wodorozcieńczalne. Bazują one na żywicy, niepodrażniających rozpuszczalnikach, więc są znacznie delikatniejsze. A dzięki wykorzystaniu coraz to lepszej technologii produkcji cechują się i tak bardzo dobrą wytrzymałością, szybko schną, są łatwe w nakładaniu na ścianę i dostępne w coraz większej liczbie pięknych kolorów.

Druga propozycja polecana alergikom: emulsje lateksowe. Dlatego, że zostawiają na ścianach gładkie, zwarte powierzchnie, niegenerujące pyłków i takie, na których nie osiada ani kurz, ani pyłki właśnie.

Rynek farb mocno się rozwija, dlatego też tych, dla osób z uczuleniami jest coraz więcej. Są one łatwiej dostępne i pozwalają uzyskać dokładnie taki sam efekt, jak z użyciem standardowych produktów. Pamiętaj, że kwestia doboru dobrej farby to w tym przypadku kwestia zdrowia, nie tylko estetyki czy wygody. Warto więc poświęcić temu odrobinę więcej uwagi i czasu.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE