czwartek, 28 marca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak usunąć kamień nazębny?

Większość społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Jednak nie wszyscy podejmują w tym kierunku odpowiednie działania. Sprzyja to powstawaniu kamienia nazębnego, który może nie tylko stanowić defekt estetyczny, ale także przyczynić się do rozwoju próchnicy. Warto więc wiedzieć, skąd bierze się ten nalot na zębach, a przede wszystkim, jak można się go pozbyć.

Kamień nazębny – dlaczego powstaje?

Kamień nazębny powstaje z resztek pokarmu, soli mineralnych oraz bakterii, które są obecne w jamie ustnej. Żółto-brązowy, twardy nalot pojawia się, kiedy higiena nie jest na właściwym poziomie. Za tworzenie kamienia odpowiada płytka nazębna, która jest miękkim nalotem. Jeśli szczotkuje się zęby regularnie, to jest ona usuwana, więc nie stanowi problemu. Pozostawienie jej na dłuższy czas skutkuje jednak mineralizacją. Właśnie wtedy tworzy się twardy kamień, którego nie usunie się zwykłą szczoteczką.

Jak zapobiec powstawaniu kamienia na zębach?

Aby uniknąć osadzania się kamienia nazębnego, warto wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej. Wbrew pozorom duże znaczenie ma nie tylko częstotliwość mycia zębów, ale także sposób, w jaki czynność ta jest przeprowadzana. Jeśli szczotkowanie trwa kilkadziesiąt sekund, to pojawienie się nieestetycznych osadów jest kwestią czasu. Dlatego dobrze jest:

  • myć zęby po każdym posiłku,
  • szczotkować zęby przez co najmniej dwie minuty,
  • oczyszczać przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznej,
  • stosować płyny do płukania jamy ustnej.

Postępowanie zgodnie z tymi wskazówkami zmniejszy ryzyko odkładania się kamienia nazębnego. Najlepszą opcją jest jednak regularne kontrolowanie stanu uzębienia u dentysty. Nikt nie zadba tak dobrze o zdrowie zębów, jak doświadczony lekarz stomatolog.

Jak usunąć kamień z zębów?

Jeśli higiena jamy ustnej była zaniedbywana przez dłuższy czas, wizyta w gabinecie stomatologicznym może okazać się konieczna. Najpopularniejszą metodą usuwania kamienia jest skaling. Zabieg ten polega na rozbijaniu nagromadzonej płytki ultradźwiękami. Do powierzchni zębów przykładane jest specjalne narzędzie, które usuwa twardą warstwę nalotu. 

Istnieje też kilka innych metod, jednak niezależnie od wybranego sposobu zabieg należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Dobrze jest też skonsultować decyzję z lekarzem, gdyż niektórzy mają predyspozycje do szybszego odkładania się płytki nazębnej. Fachową diagnozę otrzymasz w klinice Piosik Stomatologia.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym w domu?

Usuwanie kamienia powinno być regularnie przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, które mogą spowolnić odkładanie się osadu na zębach. Skuteczne może okazać się płukanie jamy ustnej naparem z szałwii. Wiele osób poleca także stosowanie węgla aktywnego. Kojarzy on się głównie z działaniem wybielającym, ale dobrze radzi sobie również z kamieniem. Wystarczy stosować go kilka razy w tygodniu. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty do usuwania nalotu na zębach. Warto jednak pamiętać, że żaden z domowych sposobów nie będzie tak skuteczny, jak leczenie zaproponowane przez dentystę.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY