piątek, 26 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jaki gatunek ryżu jest najzdrowszy? Czym kierować się przy wyborze?

Ryż to produkt, który bardzo często gości w naszej kuchni. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięsnych i warzywnych dań, sałatek, a nawet deserów. Oprócz walorów smakowych cenimy go ze względu na właściwości prozdrowotne jako produkt lekkostrawny i sycący. Współcześnie możemy wybierać spośród wielu różnych gatunków ryżu. Który z nich jest najzdrowszy? Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie.

Ryż – właściwości odżywcze

Ryż przybył do Europy z Chin za czasów Aleksandra Wielkiego, ale na świecie jest znany i uprawiany od tysięcy lat. Pochodzi z terenów delty ujścia rzeki Jangcy; rośnie na obszarach podmokłych, zalewowych, nadbrzeżnych. Kiedyś kojarzony przede wszystkim z kuchnią azjatycką, ale dziś znany i wykorzystywany jest na całym świecie. Stanowi bogate źródło węglowodanów, białka i błonnika pokarmowego. W zależności od gatunku obfituje w różne wartościowe składniki mineralne i witaminy. Ma wiele właściwości zdrowotnych: reguluje pracę jelit i poziom cholesterolu we krwi, oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn, pozytywnie wpływa na serce, a jako źródło węglowodanów – dodaje energii.

Rodzaje ryżu

Współcześnie na rynku istnieje wiele odmian ryżu. Różnią się one od siebie smakiem, wielkością ziaren, lepkością, czasem gotowania oraz ilością składników odżywczych. Na świecie istnieje kilkaset tysięcy odmian ryżu! Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich – wszystkie stosunkowo łatwo dostępne w Polsce.

Ryż biały

To najpowszechniejszy i najtańszy rodzaj ryżu. Występuje w odmianie krótkoziarnistej i długoziarnistej. Ponieważ poddawany jest procesowi oczyszczania i polerowania, ma najmniej składników odżywczych i błonnika pokarmowego spośród wszystkich gatunków. Charakteryzuje się też wysokim indeksem glikemicznym. Jest natomiast lekkostrawny, więc polecany dla osób starszych i z problemami jelitowymi.

Ryż basmati

Ten rodzaj ryżu występuje w odmianie białej i brązowej. Stanowi bogate źródło błonnika, węglowodanów złożonych, białka, witamin (szczególnie z grupy B) oraz minerałów takich jak miedź, żelazo, cynk, fosfor czy mangan. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego jest szczególnie polecany dla osób z insulinoodpornością.

Ryż brązowy

Ryż brązowy zwany jest również pełnoziarnistym – składa się ze wszystkich elementów ziarna (łuska, zarodek, bielmo). W przeciwieństwie do swojego białego kuzyna nie jest ani oczyszczany, ani przetwarzany. Charakteryzuje go twardość i wolniejsze gotowanie, trzeba go również przeżuwać dłużej i organizm potrzebuje nieco więcej czasu na strawienie go. Brązowy ryż ma mnóstwo wartości odżywczych, a dodatkowo obniża cholesterol, działa przeciwoksydacyjnie, przeciwcukrzycowo i przeciwnowotworowo.

Ryż dziki czarny

Ten rodzaj ryżu charakteryzuje się podłużnymi, cienkimi ziarnami o ciemnobrązowym kolorze. Jest bogatym źródłem białka, antyoksydantów oraz witamin z grupy C i B. Jest produktem bezglutenowym o niskim indeksie glikemicznym, mogą go więc jeść osoby cierpiące na nadciśnienie i diabetycy. Wyróżnia go długi czas gotowania, delikatny orzechowy, nieco ziemisty smak oraz zwarta konsystencja.

Ryż jaśminowy

Ryż jaśminowy przybył do nas z Tajlandii. Jego długie ziarna mają charakterystyczny zapach przypominający jaśmin i specyficzny słodki smak. Ten rodzaj ryżu jest niskokaloryczny, stanowi doskonałe źródło białka i węglowodanów, a także witamin i minerałów. Jako produkt lekkostrawny, jest szczególnie polecany osobom z problemami trawiennymi.

Ryż paraboliczny

Ryż paraboliczny jest ryżem białym, długoziarnistym, który przeszedł specjalny proces suszenia. Wyróżnia go lekkość, krótki czas gotowania, sypkość oraz puszystość. Jest produktem pełnowartościowym bogatym w węglowodany, białko i błonnik pokarmowy, a także wiele witamin i minerałów. Jest lekkostrawny, pozytywnie wpływa na pracę jelit, utrzymuje odpowiedni poziom cholesterolu we krwi i oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn. Dodatkowo poprawia kondycję skóry i krzepliwość krwi.

Który ryż jest najzdrowszy?

Trudno wskazać najzdrowszy gatunek ryżu, ponieważ każdy z nich charakteryzuje się inną zawartością składników odżywczych i za każdym razem należy brać pod uwagę potrzeby własnego organizmu. Natomiast najmniej zdrowy jest zwykły ryż biały, ponieważ przez proces czyszczenia i polerowania traci cenne witaminy i minerały. Nie znaczy to, że należy całkowicie wyeliminować go z diety, ale z pewnością spożywać rozsądnie i z umiarem.

Czym kierować się, wybierając ryż?

Przy wyborze ryżu warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami żywieniowymi i kondycją organizmu. Diabetycy powinni sięgać po odmiany z niskim indeksem glikemicznym, a sportowcy po takie, które dostarczą więcej węglowodanów i białka. Nie mniejsze znaczenie ma również samo przeznaczenie produktu: inny gatunek wybierzemy do deserów, a inny do dań wytrawnych czy sałatek.

Publikacja powstała we współpracy ze sklepem Promienie Słońca oferującym orzechy, bakalie, suszone owoce i produkty do domowej spiżarni.
Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY