tworzenie stron internetowych
Strona głównaIT, TECHNOLOGIENetykieta, czyli elementarz dobrego internauty

Netykieta, czyli elementarz dobrego internauty

Pisząc, że internet rządzi się swoimi prawami, można nie mieć na myśli tego, że istnieje w jego przestrzeni zbiór spisanych zasad i reguł, które określają zachowanie dobrego internauty. Stykając się z zagrożeniami internetowymi, można po pewnym czasie samodzielnie nauczyć się tego, co należy, a co nie. Tymczasem ci, którzy chcą zapoznać się z internetowym savoir-vivre przed doświadczeniem niebezpieczeństw na własnej skórze, mogą uczynić to dzięki netykiecie.

Jak się okazuje, to właśnie netykieta pełni funkcję internetowego elementarza, który może być przydatny zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników sieci.

Netykieta – czym jest?

Netykieta jest zbiorem zasad dotyczących prawidłowego zachowania się w sieci. Tak się składa, że internetowych zagrożeń wciąż przybywa, dlatego istotne jest, aby wraz z nimi pojawiały się aktualne i przestrzegające o nich poradniki. Netykieta powstała na podstawie zasad właściwego zachowania obowiązujących na grupach dyskusyjnych, forach i kanałach  IRC.

Dlatego dzięki netykiecie można zapoznać się ze sposobem działania poszczególnych społeczności internetowych, przez co można zapobiegać m.in. spamowaniu, trollowaniu, floodowaniu lub tzw. poke pisaniu.

Co ważne, netykieta nie jest uniwersalna dla wszystkich grup użytkowników, lecz tak jak w życiu codziennym, tak w internecie ceniona jest kultura osobista.

Ponadto należy pamiętać, że w internecie również obowiązuje prawo. Chodzi o to, że nasza aktywność online także podlega prawu karnemu oraz cywilnemu.

15 zasad netykiety

1. Traktuj ludzi tak, jak chciałbyś by traktowali Ciebie

Jest to zasada pokrewna z maksymą „nie rób drugiemu tego, co Tobie nie miłe”. Innymi słowy, należy pamiętać o tym, że w internecie napotykamy na ludzi, którzy zasługują na szacunek, tak jak my powinniśmy tego szacunku wymagać od nich.

2. Sprzeciwiaj się hejtowi

Napotykany w internecie hejt nie może, jak za sprawą reakcji łańcuchowej, powielać się w reakcjach innych użytkowników. Chodzi o to, by nie odpłacać się hejtem za hejt. Jest to zasada przeciwna do zasady „oko za oko, ząb za ząb”.

3. Nie stosuj CAPS LOCKA zbyt często

Ta wytyczna jest elementem tzw. internetowego savoir-vivre’u. Pisanie z dużych liter kojarzone jest jako krzyczenie. Jak wiadomo, osoba, która krzyczy, może być postrzegana jako ktoś, kto rozkazuje lub jest agresywny. Natomiast pisanie raz mAłYmI, a RaZ dUżYmI literami, nazywane poke pismem, również jest niemile widziane przez użytkowników sieci.

4. Pisz w polskim języku

Sprawne posługiwanie się rodzimym językiem jest bardzo dobrze postrzegane, szczególnie w trakcie korespondencji z przedstawicielami instytucji, przedsiębiorstw lub uczelni wyższych.

5. Unikaj wulgaryzmów

Bez względu na to, czy online, czy offline – używanie wulgaryzmów może być oznaką braku kultury. Dlatego warto się ich wystrzegać.

6. Nie wysyłaj zbyt dużej liczby emotikonek

Emotki pomagają w podkreśleniu naszego stanu emocjonalnego, natomiast ich występowanie w nadmiarze jest passé.

7. Nie bądź trollem

Trolling lub trollowanie to często praktykowane zachowania, które mogą być dezinformujące lub prowokacyjne. Dlatego bardziej cenione jest argumentowanie swojej opinii w sposób poważny i merytoryczny.

8. Strzeż się fake newsów

Informacje celowo wprowadzające odbiorców w błąd mogą być bardzo niebezpieczne. Niestety zjawisko fake newsów jest dość popularne w sieci. Dlatego ważne jest to, by móc się przed nim skutecznie zabezpieczyć.

9. Przestrzegaj praw autorskich

Szczególnie w internecie należy uważać, gdy publikuje się własność innych. Wstawiając cytat lub obrazek, powinniśmy pamiętać o tym, by zawsze podawać ich autora oraz źródło.

10. Pamiętaj o prywatności swojej i innych

Należy mieć na uwadze to, że w internecie wiele wrażliwych danych może paść łupem hakerów lub innych niepożądanych użytkowników. Dlatego trzeba podejmować działania ochronne, dzięki którym możliwa jest ochrona prywatnych zdjęć plików lub filmów. Natomiast nie powinno się zamieszczać w sieci ważnych dokumentów.

11. Staraj się nie powielać pytań

Ta wytyczna netykiety odnosi się w szczególności do aktywności na forum. Głosi ona to, że przed zadaniem pytania dobrze jest najpierw sprawdzić, czy nie padło ono już wcześniej. Na niektóre pytania warto też odpowiedzi udzielić sobie samodzielnie np. poprzez wyszukiwarkę Google. Tym samym nie zapychamy forum banalnymi zapytaniami.

12. Przestrzegaj zasad w danej grupie

Internet jest dość zróżnicowany, ponieważ funkcjonują na nim różne środowiska i każde z nich może wytwarzać swoje wewnętrzne zasady funkcjonowania. Zatem poszczególne fejsbukowe grupy lub fora internetowe mogą charakteryzować się pewnym stylem wypowiedzi lub tworzenia postów.

13. Dodawaj przemyślane posty

Mile widziane jest tworzenie treści interesujących i angażujących, więc opublikowanie dobrze przemyślanego posta, może wywołać pozytywny ferment w danej grupie internautów, przez co nasza aktywność będzie dobrze odbierana przez innych.

14. Nie przesadzaj z ironią i sarkazmem

Niestety w komunikacji internetowej polegającej na tekście pisanym, nie jest możliwe obserwowanie, chociażby mimiki, gestów lub innej reakcji ciała. Dlatego posługiwanie się ironią i sarkazmem może być ryzykowne, ponieważ odbiorcy mogą go nie wychwycić.

15. Zachowuj umiar

Aktywność w internecie nie jest najważniejsza na świecie. To, czy wygramy w toczących się dyskusjach na forum lub czy nasze posty będą najlepsze, nie musi być kwestią kluczową. Warto podchodzić do tego wirtualnego świata ze zdrowym dystansem.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Reklamastrony internetowe łódźstrony internetowe łódźstrony internetowe łódź

REKLAMA

Reklamastrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpressstrony internetowe wordpress

POPULARNE WPISY

OSTATNIE KOMENTARZE