sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Rynek pierwotny, czy rynek wtórny – jak zdecydować? Stan polskiego rynku mieszkaniowego

Zakup mieszkania to decyzja wymagająca głębokiego przemyślenia. Jeden z największych dylematów dotyczy wyboru lokalu z rynku pierwotnego lub wtórnego. Na co warto się zdecydować biorąc pod uwagę aktualny stan na rynku nieruchomości?

Rynek mieszkaniowy w Polsce

Sytuacja panująca na rynku mieszkaniowym w Polsce potęguje dylematy potencjalnych nabywców. Bardzo wysoka inflacja, kolejne podwyżki stóp procentowych, wzrost cen materiałów budowlanych, jak również częściowy odpływ pracowników przyczyniły się do znacznego wzrostu cen mieszkań w polskich miastach. Dobrze ukazują to dane za II kwartał 2022 opublikowane przez Rankomat.pl. Wystarczy wspomnieć, że pomiędzy marcem 2021, a marcem 2022 metr kwadratowy w 17 największych polskich miastach podrożał średnio 1243 zł. Dotyczy to w dużej mierze lokali z rynku wtórnego. Przykładowo w Warszawie cena zwiększyła się o 1901 zł, a w Poznaniu o 1514 zł. Z tego względu bardziej opłacalną inwestycją mogą okazać się nowe mieszkania w Poznaniu, oferowane przez deweloperów.

Specyfika mieszkań z rynku wtórnego

Lokale pochodzące z rynku wtórnego mają swoje zalety. Ich ceny bywają o kilka procent niższe. Poza tym, przeszukując rynek wtórny można natknąć się na atrakcyjne dla niektórych klientów oferty dotyczące mieszkań zlokalizowanych w centrum miasta. Jednak znaczna część z nich to lokale wymagające kapitalnego remontu, teoretycznie gotowe do zamieszkania, a w praktyce wymagające od właściciela dużych nakładów finansowych, jeśli pragnie on dostosować lokal do swoich potrzeb.

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

W ogólnym rozrachunku mieszkania z rynku pierwotnego często okazują się zatem tańsze, zarówno wykończone pod klucz, jak i przekazane nabywcy w stanie deweloperskim. Wykończenie mieszkania jest zazwyczaj tańsze i prostsze niż generalny remont, a jednocześnie daje właścicielowi większe pole manewru. Poza tym, zakup mieszkania z rynku pierwotnego to w dłuższej perspektywie korzystna inwestycja. Nowe osiedla odznaczają się nie tylko wygodą, ale także szeregiem nowoczesnych rozwiązań przekładających się na niższe koszty.

Na nowoczesnych osiedlach standardem powoli stają się instalacje fotowoltaiczne, system odzyskiwania deszczówki, nie wspominając o doskonałym ociepleniu ścian i energooszczędnej stolarce okiennej. Oznacza to oczywiście niższy czynsz i rachunki, a przecież mieszkanie to zazwyczaj przemyślana inwestycja na lata.

Na rynku wtórnym zdarzają się znakomite okazje cenowe, jednak nowe budownictwo oznacza niższe koszty, większą wygodę i wszystkie atuty wynikające z położenia w pewnej odległości od hałaśliwego i tłocznego centrum miasta!

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY