sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Czego należy przestrzegać przy realizacji transportu gabarytowego?

Przewóz towarów może kojarzyć się większości osób z obwiniętymi folią ładunkami, umieszczonymi na paletach. Taka forma przewozu jest spotykana zdecydowanie najczęściej, choć wcale nie oznacza to, że z innych odmian w ogóle się nie korzysta. Wręcz przeciwnie, niejednokrotnie istnieje potrzeba przewiezienia ciężkiego asortymentu o nietypowych wymiarach, znacznie przekraczających przestrzeń załadunkową zwykłej naczepy. Wtedy jedynym możliwym rozwiązaniem jest transport ponadnormatywny. Czym wyróżnia się ta odmiana przewozu ładunków i jakich zasad należy przestrzegać, aby móc odbyć ją w pełni legalnie? O tym wszystkim poniżej.

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Jak sama nazwa mówi, transport ten nie należy do grupy standardowych i korzysta się z niego, wówczas gdy ładunek przekroczy określone normy gabarytowe. Oznacza to, że towar chcący uzyskać status ponadnormatywnego musi być wyższy, szerszy, dłuższy lub cięższy od górnego zakresu przewidywanych wartości. Poniżej znajdziemy wszystkie dopuszczalne wymiary i wagę ładunków w transporcie normatywnym:

  • Masa całkowita – 42 tony,
  • Długość – 16,5 metra,
  • Wysokość – 4 metry,
  • Szerokość 2,55 metra.

Można powiedzieć, że takich transportów organizuje się całkiem sporo. Używa się do tego niezwykle silnych ciągników siodłowych wraz z naczepami niskopoziomowymi. Niemniej jednak, logistyka i cały proces organizacji transportu ponadgabarytowego jest niejednokrotnie ciężki i pracochłonny. Przykładem tego może okazać się przewóz łopaty turbiny wiatrowej, która posiada z reguły ogromne rozmiary, a sam jej profil ma bardzo niewygodny do przewożenia kształt.

Jakie są zasady transportu ponadgabarytowego?

Bez wątpienia, transport gabarytowy jest jednym z najtrudniejszych do zorganizowania. Decydując się na przewóz ciężkiego asortymentu, powinniśmy skorzystać z usług zaawansowanej i doświadczonej ekipy transportowo – logistycznej.

Pierwszym krokiem podczas organizacji takiego przewozu jest zapoznanie się z przepisami danego kraju, w którym transport ten będzie realizowany. Decydując się na międzynarodowy przewóz ponadnormatywny, sytuacja będzie znacznie bardziej skomplikowana.

transport gabarytowy

Sam przewóz ładunków gabarytowych musi przebiegać po ściśle określonej wcześniej trasie. Ustala się ją na podstawie gabarytów samego ładunku. Ma to na celu omijanie przeszkód takich jak wiadukty, estakady, ostre zakręty czy nawet linie energetyczne. Niezwykle ważne w kontekście przeprowadzenia samego transportu jest powiadomienie o tym odpowiednich służb, które będą w tym czasie odpowiedzialne za kierowanie ruchem. Po drodze oczywiście należy ubiegać się o wiele pozwoleń i zgód dotyczących organizacji samej trasy.

Koszty transportu ponadgabarytowego

Trzeba jasno powiedzieć, że zorganizowanie i odbycie takiego transportu do najtańszych nie należy. Niemniej jednak, konkurencyjność u firm jest spora, przez co zawsze istnieje szansa na dodatkowe zniżki i rabaty. Cena takiego transportu zależy głównie od stopnia trudności jego przeprowadzenia. Składa się na to oczywiście wymiar i waga samego gabarytu, ale również rodzaj wybranego pojazdu.


 

Śledź na bieżąco nasz blog lifestyle

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY