wtorek, 16 lipca, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

W jakiej formie można prowadzić firmę w Polsce?

Z decyzją o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się kolejna – forma, w jakiej przedsiębiorstwo będzie funkcjonować. Zgodnie z polskim prawem, istnieje kilka opcji, przy czym nie wszystkie są dostępne dla każdego przedsiębiorcy. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje firm i jak zdecydować, która z nich będzie najbardziej opłacalna?

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG)

Najprostszą formą prowadzenia firmy jest JDG. Decydują się na nią przede wszystkim przedsiębiorcy świadczący usługi w ramach B2B, jak i rękodzielnicy czy artyści. Dużą zaletą JDG jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, w postaci księgi przychodów i rozchodów, obejmującej wyłącznie ewidencję kosztów i zysków.

JDG zakłada osoba fizyczna, będąca automatycznie właścicielem przedsiębiorstwa. Otworzenie firmy może się odbyć przez Internet i jest całkowicie bezpłatne. Największym minusem takiego rozwiązania jest osobista odpowiedzialność majątkowa właściciela – w przypadku powstania długów, przedsiębiorca będzie musiał je pokryć również z prywatnych środków.

Choć założenie JDG jest dość proste, to jednak wymaga pewnej wiedzy – zwłaszcza na etapie wybierania formy opodatkowania oraz wykazania PKD. Zarówno na etapie rejestracji JDG, jak i do jej obsługi księgowej, warto skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego – szczegóły oferty dla przedsiębiorców znajdziesz na https://a-zrachunki.pl/ksiegowosc-dzialalnosc-gospodarcza/.

Spółka cywilna

Swoistą formą pośrednią między spółką handlową a JDG, jest spółka cywilna. Wspólnikami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne, natomiast sama spółka nie ma osobowości prawnej. Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność majątkową – podobnie jak w przypadku JDG, może zatem zajść konieczność pokrywania zobowiązań spółki majątkiem prywatnym.

Spółkę cywilną cechuje łatwość zakładania – nie jest potrzebny żaden kapitał a umowę mogą zawrzeć sami wspólnicy, bez udziału notariusza. Sama spółka nie jest płatnikiem ZUS, chyba że zatrudnia pracowników. Zarówno składki ZUS jak i podatki, wspólnicy płacą indywidualnie. Do 2 mln euro przychodu netto, w spółce cywilnej dopuszczalna jest księgowość uproszczona (chyba że jednym ze wspólników jest osoba prawna).

Na założenie spółki cywilnej decydują się głównie przedsiębiorcy, którzy zamierzają współpracować przez krótszy czas (np. na okres realizacji konkretnej inwestycji), lub też osoby pozostające w związku na gruncie osobistym (np. małżeństwa prowadzące JDG).

Spółki kapitałowe

Bardziej rozbudowana działalność, wymaga założenia spółki. Wśród spółek kapitałowych polskie prawo dopuszcza spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne.

Najpopularniejszą spółką handlową jest zdecydowanie spółka z o.o. Jej zaletami są przede wszystkim brak odpowiedzialności majątkowej prywatnej wspólników, brak obowiązkowych składek ZUS dla wspólników (jeśli są oni osobami fizycznymi), a także łatwa sprzedaż czy dziedziczenie spółki. Spółka z o.o. ma już osobowość prawną, jest także bardziej wiarygodna dla kontrahentów.

Spółka akcyjna jest przeznaczona dla dużych firm, wymaga także sporego kapitału (100 tys. zł, przy wartości nominalnej jednej akcji nie mniejszej niż 1 gr). Jest niezbędna dla przedsiębiorstw, które chcą wejść na giełdę, a także dla części firm z określonych branż (np. z sektora finansowego).

Spółki osobowe

Polskie prawo przewiduje również osobowe spółki handlowe: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna.

Spółka jawna nie wymaga kapitału zakładowego. Nie ma osobowości prawnej, ale jednocześnie ma zdolność prawną – może zatem zaciągać zobowiązania i nabywać prawa. Wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem.

Spółka partnerska powstała z myślą o wykonawcach konkretnych zawodów, pragnących wspólnie prowadzić działalność (m.in. adwokaci, architekci, lekarze czy tłumacze przysięgli). Podobnie jak spółka jawna, spółka partnerska nie ma osobowości prawnej, lecz posiada zdolność prawną (może więc m.in. zatrudniać pracowników).

Spółka komandytowa jest doskonałą opcją dla układu, w którym jeden ze wspólników ma moce przerobowe i pomysły, a drugi tylko kapitał, stanowiący wkład finansowy. Z kolei spółka komandytowo-akcyjna posiada dwa typy wspólników: aktywnych (zajmujących się działalnością firmy) oraz akcjonariuszy, których zadanie ogranicza się do dostarczania kapitału.

O formie działalności warto porozmawiać z biurem rachunkowym. Bardzo często okazuje się bowiem, że to właśnie decyzja o rodzaju przedsiębiorstwa, będzie miała spore znaczenie tak dla jego organizacji, jak i dla finansów. Jeśli więc nie masz pewności, jaką formę działalności gospodarczej wybrać, lub gdy zamierzasz dokonać zmian w tym zakresie – skorzystaj z konsultacji ze specjalistami, którym powierzysz prowadzenie księgowości.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY