sobota, 20 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak zaprojektować sieć hydrantową zgodnie z wymaganiami w obiektach przemysłowych?

Fundamentem udanej akcji gaśniczej jest łatwy i nieograniczony dostęp do wody. Systemy hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych muszą uwzględniać rozmaite scenariusze wydarzeń. W świetle obowiązujących przepisów prawnych odpowiedni projekt układu hydrantów w hali przemysłowej stanowi o jej przydatności do użycia. Jakie rozwiązania w tej dziedzinie narzucają poszczególne akty prawne? Jak projektować instalację wodną przeciwpożarową?

Dokumenty prawne dotyczące budowy sieci hydrantów

Polska rzeczywistość legislacyjna ma dość bogatą historię w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.  Budowa przemysłowej sieci hydrantów doczekała się ram prawnych w randze ustawy i rozporządzeń. Punktem odniesienia dla projektantów i generalnych wykonawców staje się ustawa z dnia 21 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Jednak konkretne regulacje techniczne znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Wspomniane tu rozporządzenie dostarcza danych dla projektantów i generalnych wykonawców robót, na podstawie których mogą oni stworzyć system hydrantów wewnętrznych DN25, DN33 i DN52.

Budowa sieci hydrantów w zakładzie przemysłowym – co musisz wiedzieć?

Oznaczenia hydrantów wynikają z różnorodności uwarunkowań lokalizacyjnych. Kod DN52 dotyczy instalacji ppoż w obiektach przemysłowych. Montowane tam urządzenia muszą spełniać określone normy w zakresie przepustowości, funkcjonalności i lokalizacji w budynku.

Pamiętajmy, że wielka hala przemysłowa roi się od elementów wyposażenia, które mogą stać się natychmiastową pożywką dla ognia. Tak duże nagromadzenie materiałów palnych w jednym miejscu sprawia, że hydrant DN52 powinien charakteryzować się ogromną przepustowością węża i dużym ciśnieniem wody.

Rozporządzenie nakłada obowiązek pełnego pokrycia hali przemysłowej. Co to oznacza w praktyce? Otóż układ hydrantów musi zapewniać strażakom i wężom gaśniczym swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Należy tak wykonać instalacje hydrantowe, aby stożkowy prąd wody sięgał dowolnego punktu w wydzielonej przestrzeni z uwzględnieniem wysokości sufitu.

Zastosowanie hydrantów DN52 wynika z parametrów gęstości obciążenia ogniowego strefy przemysłowej i powierzchni użytkowej budynku. Nie będziemy tutaj przytaczać szczegółowych danych technicznych odnośnie do każdego typu hali magazynowej lub produkcyjnej. Te z łatwością znajdziesz we wskazanych wcześniej aktach prawnych. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że instalacje hydrantowe dla przemysłu podlegają pod ścisłe zasady projektowania i montażu, które musi uwzględnić każdy generalny wykonawca.

Jeżeli planujesz montaż sieci hydrantów ppoż w swoim zakładzie, skorzystaj z doświadczenia i ekspertyzy firmy PROBIS. Jako firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w obszarze budowy i remontów obiektów przemysłowych, PROBIS dostarcza kompletne rozwiązania projektowe i technologiczne zgodnie z obowiązującym prawem. Wejdź na stronę https://probis.info/oferta/remonty-obiektow-przemyslowych/ i dowiedz się więcej o ofercie, która przysporzyła PROBIS ogólnokrajowej renomy.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY