piątek, 19 kwietnia, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Jak uchwycić ruch na zdjęciu

Wielu fotografów stara się uchwycić ruch na zdjęciu tylko po to, by oddać dynamikę obiektu. Jednak są też inne powody, dla których warto robić tego typu fotki. Ruch może przekazywać także nastrój. Przykładowo, drzewa szeleszczące na wietrze mogą wyrażać spokój, a tłumy na ruchliwej dzielnicy miasta przedstawiają pośpiech.

Możesz także użyć ruchu, aby usunąć elementy z kadru, które rozpraszają widza. Na przykład zrób zdjęcie osoby stojącej na chodniku, jako tła używając ruchu ulicznego. Dzięki rozmyciu poruszających się obiektów wyeliminujesz potencjalne rozproszenia i wyeksponujesz główny temat fotografii. Oczywiście istnieje wiele sposobów na uzyskanie efektu ruchu na zdjęciach, poniżej przedstawimy kilka z nich.

Podstawowe rodzaje efektów ruchu na zdjęciu.

  • Rozmyty obiekt wyostrzone tło.
    Załóżmy, że fotografujesz jadący pociąg na tle zielonej ściany drzew. Możesz rozmyć pociąg i zachować ostrość ustawioną na tle, czyli w tym przypadku na drzewach. Dzięki temu efektowi doskonale wyrazisz prędkość pędzącego pociągu. Aby to zrobić, musisz tylko użyć długiego czasu otwarcia migawki i aparatu unieruchomionego na statywie.
  • Rozmyte tło i wyostrzony obiekt.
    Ta druga metoda pozwala utrzymać ostrość na obiekcie i rozmycie tła. Nawiązując do poprzedniego przykładu, pociąg będzie w centrum uwagi, a ściana drzew zostanie rozmyta. Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, będziesz musiał użyć długiego czasu otwarcia migawki. Jednak, zamiast używać statywu, powinieneś przesuwać aparat w kierunku, w którym porusza się obiekt.

Jak stworzyć efekt ruchu na zdjęciu.

Uchwycenie ruchu na zdjęciu to doskonały przepis na otrzymanie oryginalnego, przykuwającego uwagę obrazu. Jednak kiedy próbujesz utrwalić ruch na fotografii, większość obiektów pozostaje rozmyta. Jak poprawnie zrobić tego typu zdjęcie? Oto kilka prostych wskazówek dla początkujących fotografów.

Czas otwarcia migawki.

Gdy chcesz sfotografować np. koszykarza kozłującego piłkę, wybierz krótki czas otwarcia migawki wynoszący co najmniej 1/500 sekundy lub nawet krótszy. Pamiętaj jednak, że to ustawienie może powodować niedoświetlenie zdjęć. Szybki czas otwarcia migawki ogranicza ilość światła docierającego do przetworników obrazu, więc im krótszy czas otwarcia migawki, tym większe prawdopodobieństwo, że zdjęcia będą zbyt ciemne. Na zewnątrz, podczas słonecznego dnia nie będzie to stanowić większego problemu, ale jeśli jesteś w pomieszczeniu, użyj lampy błyskowej, zwiększając czułość ISO lub zmieniając przysłonę.

Ustawienie przysłony

Przysłona to otwór, przez który światło wpada do przetwornika obrazu w aparacie. Wybierz niską wartość przysłony, aby ją otworzyć i wpuścić więcej światła. Pomoże to rozwiązać problem słabego oświetlenia ze względu na szybkie czasy otwarcia migawki. Pamiętaj, że zwiększenie przysłony zmniejsza głębię ostrości zdjęcia. Oznacza to, że inne elementy zawarte na fotce oprócz głównego obiektu będą nieostre. 

Użyj lampy błyskowej

Używanie lampy błyskowej podczas fotografowania poruszających się obiektów jest doskonałym rozwiązaniem w warunkach słabego oświetlenia, gdy używany jest krótszy czas otwarcia migawki. Jednak większość aparatów ma lampy błyskowe o bardzo krótkim zasięgu. Oznacza to, że nie możesz być dalej niż metr od fotografowanego obiektu. Również podczas różnych okazji (np. w trakcie imprez sportowych) nie należy używać lamp błyskowych, ponieważ mogą one rozpraszać graczy.

Użyj wysokiego ISO

Korzystanie z wysokiej czułości ISO może pomóc przy zwiększaniu czasu otwarcia migawki i przysłony aparatu bez ryzyka uzyskania rozmytych lub ciemnych ujęć. Jednak pamiętajmy, że  użycie wysokich wartości ISO może skutkować ziarnistym obrazem z wysokim poziomem szumu cyfrowego.

Jak uzyskać efekt rozmycia ruchu?

Zmniejsz szybkość migawki. Rozmycie ruchu jest wprost proporcjonalne do wzrostu tego parametru. Użyj mniejszej przysłony, aby mniej światła wpadało do obiektywu aparatu. Jeśli jest za dużo światła i zdjęcie jest prześwietlone, należy zmniejszyć ekspozycję, jednocześnie zwiększając przysłonę. Jeśli fotografowanie w trybie ręcznym jest niewygodne i trudno jest samodzielnie dostosować ustawienia, pomoże tryb priorytetu migawki. Zmniejsz ISO. Aby stworzyć zdjęcie z efektem ruchu, potrzebujesz niskich parametrów. Jeśli fotografujesz w dzień w świetle słonecznym, ISO 100 powinno być wystarczające. Oczywiście, ustabilizuj aparat, aby uniknąć niepożądanych drgań.

Fotografie wyrażające dynamikę poruszających się obiektów mogą być niezwykle efektowne, dlatego warto je utrwalić w formie papierowych odbitek. W przypadku szczególnie udanych ujęć możemy nawet zamówić duże formaty lub powiększenia. Wywołać zdjęcia możemy tutaj: https://fotopremium.com.pl/, jest to jeden z fotolabów świadczących usługi przez internet. Dzięki temu zamówisz odbitki bez wychodzenia z domu i odbierzesz je w jednym z paczkomatów lub przesyłkę dostarczy Ci kurier.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY