czwartek, 12 września, 2024
strony internetowestrony internetowe

POLECANE

pozycjonowanie stron warszawapozycjonowanie stron warszawa
warszawa infowarszawa info
pożyczki dla firmpożyczki dla firm

Podobne wpisy

Kontrakty terminowe – czym są i jak działają?

Kontrakty terminowe (futures) to instrumenty pochodne, co oznacza, że naśladują kurs instrumentów bazowych. Inwestorzy mogą natomiast zakładać się o to, jak będzie kształtowała się cena danego aktywu w przyszłości. Czym dokładnie są kontrakty futures? Jakie są ich rodzaje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są kontrakty terminowe futures?

Jak wspomniano we wstępie kontrakty terminowe futures to instrumenty pochodne, które naśladują kurs aktywów bazowych. Mogą nimi być zarówno akcje, czy indeksy, jak i surowce, czy waluty. W efekcie inwestor może założyć się z innym uczestnikiem rynku futures o to, na jakim poziomie będzie kształtowała się cena danego aktywu w przyszłości.

Kontrakt terminowy futures to dwustronna umowa, w ramach której jeden z uczestników rynku zobowiązuje się do zakupu określonej ilości aktywów w przyszłości po określonej cenie, a inny inwestor zobowiązuje się do ich sprzedaży. Kupując kontakt terminowy otwiera się tzw. długą pozycję, co oznacza, że inwestor liczy na wzrost kursu aktywów w przyszłości, dzięki czemu odniesie zysk. Sprzedający zajmuje natomiast tzw. krótką pozycję, co oznacza, że zakłada iż kurs instrumentu bazowego będzie spadał. Właśnie dzięki temu zarobi na danej transakcji. Kontrakt zostanie natomiast rozliczony dopiero w ustalonym dniu jego wykonania. Warto jednak podkreślić, że istnieje możliwość wcześniejszego zamknięcia pozycji, co wymaga jednak zawarcia transakcji przeciwstawnej.

Jak inwestować w kontrakty terminowe futures?

Każdy, kto chciałby zacząć inwestować w kontrakty terminowe powinien wiedzieć, że rynek futures jest ogólnodostępny. Tego typu transakcje może bowiem zawierać każdy, kto posiada odpowiedni rachunek inwestycyjny, który można otworzyć u brokera. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że wybór odpowiedniego brokera jest istotny nie tylko ze względu na oferowane możliwości inwestycyjne (zakup kontraktów notowanych na wielu światowych giełdach), ale również wysokość pobieranych opłat, czy jakość platformy inwestycyjnej udostępnianej przez brokera. Wszystkie kwestie, które warto wziąć w tym przypadku pod uwagą zostały opisane w artykule przedstawiającym istotę wyboru brokera.

Rodzaje kontraktów terminowych futures

Jak wygląda podział kontraktów terminowych futures? W tym przypadku klasyfikacja opiera się na instrumentach bazowych, co pozwala wyróżnić:

– kontrakty terminowe na akcje;

– kontrakty terminowe na indeksy giełdowe;

– kontrakty terminowe na waluty;

– kontrakty terminowe na obligacje;

– kontrakty terminowe na stopy procentowe;

– kontrakty terminowe na surowce;

– kontrakty terminowe na indeksy sektorowe, np. energetyczny.

Podsumowując należy stwierdzić, że kontrakty terminowe futures to forma inwestycji, która pozwala zarabiać zarówno przy wzroście wartości instrumentu bazowego, jak i spadku jego wyceny. Istotne w tym przypadku jest jednak ryzyko, które rośnie ze względu na korzystanie z dźwigni finansowej. Warto zatem starać się je skutecznie ograniczać, co jest możliwe dzięki systematycznemu poszerzaniu posiadanej wiedzy oraz zdobywaniu praktycznego doświadczenia.

Anita Walczak
Anita Walczak
Właścicielka agencji interaktywnej AW PROJEKT, a także trzech serwisów blogowych (praktycznyblog.pl, ubrand.pl, creditbanque.pl) oraz warszawskiego portalu internetowego Warszawa Info! (warsawcity.info). Z zawodu SEO Specjalist & Web Developer. Zainteresowania: fotografia, grafika, podróże, psychologia, kino, literatura, lifestyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE ARTYKUŁY